Valódi félelem motiválja a Fidesz legújabb hadjáratát az ellenzék és Simicska ellen
Olyan hírhamisítást, mint amit az LMP-vel művel a kormánymédia, eddig csak a nemi orientációjában is megtámadott Vona Gábornak jutott. A hatalom most nem csak az ökopártra céloz. Ez az üzenet szól Simicska Lajosnak és a Jobbiknak is.
Napok óta csepegteti "nagy leleplezésének" részeit a kormánymédia. A Ripost által szállított fotók alapján azt sugallják, hogy titkos találkozón egyeztetett az LMP több befolyásos politikusa Simicska embereivel, miközben Vona Gábor "tartotta a gyertyát". A rég meghazudtolt állításokat mégis rendíthetetlenül ismételgetik, és egészítik ki további morzsákal. Pedig a rendezvény mindössze a Magyar Nemzet Szalon legutóbbi eseménye volt, amelyen nagyjából százan vettek részt, hogy a magyar gazdaságról előadásokat hallgassanak meg, és networköljenek.
A kormánymédia azonban azt sulykolja: az LMP ez alkalommal paktált le Simicska embereivel, Hadházy Ákos társelnök kiárusította a pártot a kegyvesztett oligarchának, és titkos alkut kötött Vona Gáborral, a Jobbik elnökével. Az érintettek hiába mondják, hogy ez nem igaz – Simicska Lajos személyes közelményt is kiadott, hogy nem vásárol fel pártot –, a sztorit minden csatornán terjeszti a Habony–Rogán-művek.
Olyan fajta hírhamisításról van szó, amit Vona Gábor Jobbik-elnök már átélt, mikor homoszexuálisnak próbálták beállítani, nyilatkozatát félrevezető módon úgy megváltoztatva, mintha ezt maga is elismerte volna. Bár Vona szexuális identitásának megkérdőjelezéséből Orbán Viktor is kivette a részét, az LMP földbe döngölését egyelőre a médiájára hagyja a kormánypárt. Legalábbis az MTI alapján e tárgyban még nem szólaltak meg politikusai.
A Jobbik vezetői már megtapasztalták, milyen az, amikor a fideszesek minden adódó alkalommal Simicska csicskapártjaként emlegetik őket. Így tett Orbán Viktor miniszterelnök is a parlamentben, miközben saját kapcsolatukat Simicskával – a párt korábbi gazdasági igazgatójával és óriási háttérhatalommal rendelkező emberével – próbálják eltagadni. Az LMP-t egyelőre Sorossal támadják. Szél Bernadett társelnököt a milliárdos emberének állítják be, és a cirkusz odáig fajult, hogy a Fidesz kivonult a nemzetbiztonsági bizottság üléséről, ahol az 1300 "titokban" betelepített menekültről tárgyaltak volna.
Szél szerint akkor durvult be igazán a helyzet, mikor a Fidesz rájött, munkájával tönkreteheti a "plakátvalóságot, amit a kormánypárt fölépített".
Erősebb fegyvert vetett be a Fidesz a másik társelnökkel szemben. Hadházy Ákost ugyanis feljelentették, mert azt mondta, kamu a minden idők legsikeresebbjeként beállított nemzeti konzultációról bemondott szám. (Igen, szerintük a nemzeti konzultációnak lehet jóhírnévhez való joga...) Mikor pedig egy egészségügyi közbeszerzésnél túlárazásgyanúra hívta fel a figyelmet Hadházy, Orbán Viktor azzal vágott vissza a Parlamentben, hogy ő még olyan korrupciós üggyel sosem találkozott, hogy egy politikus a parlamentben egy külföldi cégnek lobbizzott volna.
A legújabb ügyben az LMP-t Szél afgán származású, de Magyarországon felnőtt tanácsadójával támadják. Ő most az aktuális nemzetbiztonsági kockázat, de mikor a honvédségnek és a Külügyminisztériumnak tolmácsolt, még nem volt az.
Figyelünk, Lajos
Ha jobban megnézzük a fejleményeket, korántsem véletlen, hogy a Fidesz, illetve a kormánypárti média épp ezt a hármast, az LMP-t, a Jobbikot és Simicska Lajost mossa össze. A Political Capital szakmai vezetője, Juhász Attila azt mondja, az LMP támadása mellett Simicska Lajosnak is üzen a Fidesz, az ellenzéki párt ugyanis sérülékeny pontjain támadja a Fideszt, legyen szó akár a Soros-tervről, a nemzeti konzultáció eredményének megkérdőjelezéséről, a politikusok, illetve családtagjaik minimum gyanús ügyeinek felemlegetéséről. Juhász szerint tehát nem általánosságban nézve az LMP elleni támadásról van szó, itt az ügyek is fontosak.
„Szél többször tett olyan nyilatkozatot, ami nagyon fájt a Fidesznek, Hadházy ügyei is érzékeny pontján érintették a kormánypártot.”
Bár Szél ugyanannak a nemzetbiztonsági bizottságnak a tagja, amelynek elnöke a szocialista Molnár Zsolt, utóbbi azonban inkább puha, távolságtartó nyilatkozatokat tesz, szemben Széllel és az LMP-vel, amely egy egész kampányt épített erre. Annak emlegetése pedig, hogy Hadházy Simicska embereivel találkozik, üzenet Simicskának is, hogy figyelik – teszi hozzá az elemző. (Az oligarcha közleménye épp abból indult ki, hogy a kormánymédia fotósai az ő házát is fókuszukban tartották.)
Haragudhat Viktor és a Lajos is
Beszéltünk a támadások kereszttüzében álló Hadházy Ákossal, aki azt mondta, minden alapot nélkülöző, elképesztő színvonalú lejáratás folyik. A politikus szerint ez lehet bosszú az annak idején a miniszterelnök vejének, Tiborcz Istvánnak az érdekeltségébe tartozó Elios közbeszerzéseinek leleplezése miatt – ott a szekszárdi beruházás miatt Hadházy tette meg a feljelentést az ügyészségen. A projekt szabálytalanságait feltáró OLAF-ot nem ő kereste meg, de nekik is elmondta, amit tud. Hadházy szerint egyébként lassan jönnie kell az Öveges-program, illetve a Farkas Flórián ügyében készülő uniós jelentésnek is.
Hadházy volt az, aki kikaparta Lázár János, illetve Kósa Lajos feleségeinek alapítványi és céges ügyeit. Kósa feleségének céges ügyében feljelentést is tett.
„Nem lehetnek nyugodtak a tevékenységemtől”
– mondja. Hadházy szerint hiába bíznak abban a kormánypártban, hogy a lejárató cikkekkel el tudják hitetni, hogy a párton belül hatalmas botrány van, ez nem fog összejönni. Emlékeztet: az előző intenzív támadás az LMP tisztújítása előtt ment. Saját belső támogatottságát egyébként szerinte jól mutatja az az arány, amivel megszavazták a listára: Szél Bernadett 80 százalékos támogatottsággal lett listavezető, ő 76 százalékkal a második.
Kedves MSZP, meg ne halj
Juhász Attila azt mondja, az LMP folyamatos támadásával nem felemelni akarja az ökopártot a Fidesz (ilyen stratégiát inkább az előző választás előtt folytattak, mikor az ellenzék megosztása volt a fontos). Most az MSZP-t akarják lélegeztetőgépen tartani, az LMP-t meg próbálják szétfeszíteni. Juhász szerint a Fidesz komolyan megijedt attól, hogy az LMP a korábbi elzárkózó nyilatkozatok után visszaléphet egyéni választókerületekben, így nő a Fidesz megverhetőségének esélye. Korábban Gyurcsány Ferenc DK-elnök olvasta Szél Bernadett fejére, hogy számításai szerint 14 mandátum sorsa múlt az LMP különcködésén.
Juhász azt mondja a kormánypárti össztűzről, hogy
"a támadás valós félelemről is tanúskodik."
A hvg.hu-nak adott év eleji nagyinterjúban Török Gábor politikai elemző arról beszélt, a Fidesz számára is óriási a választás tétje: kétharmad, sima vagy relatív többsége lesz-e. Egy névtelenséget kérő ellenzéki politikus is úgy látja, a Fidesz attól ijedt meg igazán, hogy kisebbségbe kerül a választáson. Szerinte a Fidesz célja az, hogy három egyforma nagyságú ellenzéki párt legyen, és egyik se ugorjon ki.
Az egyelőre kérdés, mire jutnak a pártok a választásig. A Jobbik következetesen kizár mindenfajta koordinációt, ahogy a hivatalos együttműködéstől a nyilvánosságnak szánt nyilatkozatok szintjén egyelőre elzárkózik a többi párt is. Ugyanakkor háttérbeszélgetéseken ennél árnyaltabb véleményeket is hallani. Több baloldali politikus is tett utalást valamiféle koordinációra Vonáékkal. Ha másra nem is futja, arra talán igen, hogy azokban a körzetekben, ahol a Jobbik kifejezetten erős, nem lesz túl látványos a kampányuk. (Ez a véges anyagi lehetőségeket is kíméli.)
A kampánytámogatási szabályok miatt az első jelölt visszaléptetése fájdalmas igazán – kapásból 150 millió mínuszt jelent –, de nem is kevesen látják úgy, hogy a kormány ellehetetlenítése érhet ennyit. Juhász Attila úgy látja, a koordinációt vagy a hallgatólagos együttműködést azért fúrhatja meg végül a Fidesz, mert magyarázkodásra kényszeríti a pártokat, és a szavazók között lehetnek jónéhányan, akik nem nézik jó szemmel a kooperálást. Még azzal az érvvel sem, hogy így lehet leváltani/kisebbségbe kényszeríteni Orbán Viktort.
Mások viszont úgy számolnak: senki sem ígérhet hihetően kormányváltást, ha legalább pár körzetben nem mutat együttműködési hajlandóságot.
Nem mindenki tapsol a balos nyitásnak
Az LMP-vel való összemosás az elemző szerint a Jobbiknak és Vona Gábornak a kínosabb. Szerinte a párt megosztott, hiszen Toroczkai László alelnök nyíltan kritizálta Vonát, mikor a pártelnök azt mondta, az LMP-vel tudna elképzelni együttműködést.
„A biztos szavazótábort szét lehet ezzel verni, a nagyon elkötelezett, masszív jobbikos nem nézi jó szemmel, hogy a baloldal felé kacsingat a pártja. Ezek az emberek átmehetnek a Fideszhez”
– mondja Juhász. Az LMP-s tábornál nincs ilyen éles választóvonal, de ott is nézhetik rossz szemmel a Jobbikkal való együttműködést. Nagyon kell tehát egyensúlyozni, különösen a Jobbiknak.
A támadástól nem nő az LMP szavazóbázisa, a hiteltelenítő üzenetek eljutnak a bizonytalanokhoz, akik elhihetik, hogy a pártot megvette Simicska Lajos – mondja Juhász.
A Simicskával való lepaktálást egyébként nem csak jobboldalon nyomják: korábban több szocialista forrásunk is ezt emlegette. Az érvelés már az LMP korábbi plakátkampányánál megbukott, mikor nem Simicska plakátcégeinek felületén hirdettek, de azért rákérdeztünk Hadházy Ákosnál, mi lesz a választási kampányban. Azt mondta, nem tud arról, hogy Simicska plakáthelyeket adna a pártnak. Mutyiba nem mennek bele, az ugyanis a párt alapelveivel ellenkezne. Ha lesz plakát, azért kifizetik az árat.
Atomtámadás balról
Bár elméletileg kockázatos lehet a Fidesznek a különböző ellenzéki pártok összemosása – így ugyanis a szavazótábor átszavazási hajlandósága megnőhet, de a kormánypárt valószínűleg azt méri, hogy több szavazót idegenítenek el vele – mondja Juhász. A Medián felmérések alapján készült Political Capital elemzés szerint ugyan nő az átszavazási hajlandóság, de nem olyan jelentősen, hogy össze lehetne nyomni a két tábort. Bár egyre többen mondják, egyéniben a legesélyesebb ellenzéki jelöltre kell szavazni, pártállástól függetlenül, Juhász szerint ez nagyon nagy kört nem ér el és kérdés, hogy a nagy arányú, a szavazásról az utolsó pillanatban döntő választóra ennek lesz-e a hatása.
Juhász szerint egyébként elképesztő, hogy pont az a párt simicskázik, amelyiknek a legtöbb köze van hozzá. A kormánypárt minden erejével azon van, hogy eltolja magától Simicskát, hogyha végül mégis előáll valamivel, a szavazótábor ne vegye komolyan, hiszen ő egy másik párthoz – illetve pártokhoz tartozik –, semmi köze a Fideszhez. Csapás vagy lesz, vagy nem – Simicska szerint semmije sincs –, a Magyar Idők mindenesetre már jó előre megszellőztette, a G-nap harmadik évfordulóján állhat elő Simicska "két bombával" Orbán Viktorral kapcsolatban. Az évforduló közeleg, nem árt sietni.