Dercsényi Dávid
Dercsényi Dávid
Tetszett a cikk?

Rendezett, biztonságos migráció világszerte, a küldő és fogadó országok szempontjainak figyelembe vételével – ezt szeretné az ENSZ elérni a migrációs elvek közös kialakításával. A tárgyalásokból a magyar kormány kilépne, ha nem változik a szöveg irányultsága – holott a kormány is folyton azt követeli, hogy mindenki tartsa be a szabályokat. Az ENSZ célja az, hogy a migrációból mindenki profitáljon. Elkészült a tárgyalási alapszöveg, ami még rengeteget fog változni.

Elkészült az ENSZ migrációs tárgyalássorozatának alapját képező szöveg első változata, ettől tette függővé a magyar kormány, hogy kilép-e a tárgyalásokból, amelyek szerinte túlságosan migrációpártiak és Soros György eszméit visszahangozzák. De mit szól ehhez az ENSZ részéről a tárgyalások szakmai hátterét biztosító szervezet?

Fontos lenne a párbeszéd, a tapasztalatok megosztása, hogy a migrációból mindenki a pozitívumokat tudja megragadni – ez a Nemzetközi Migrációs Szervezet alapvető hozzáállása (IOM). Az IOM 2016-ban lett az ENSZ társult szervezete. Az IOM foglalkozik tehát a migráció kérdésével (a menekültekével pedig az UNHCR, az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága), és ez a szervezet foglalkozik azzal a migrációs tárgyalássorozattal is, amelyből a magyar kormány bejelentette kivonulását arra az esetre, ha az António Guterres ENSZ-főtitkár által jegyzett migrációbarát gondolatok továbbra is dominánsak maradnak a szövegtervezetben. A migráció nemzetközi alapelveit kialakító szövegnek ugyanis elkészült az első változata, a zero draft (kb. nulladik változat) február 5-én (a tervek szerint a végső verziót 2018 decemberében fogadnál el).

MTI / Balogh Zoltán

A kormány ennek a nulladik változatnak a szövegéhez kötötte döntését, kilép, ahogy az USA 2017 decemberében, vagy bent marad a folyamatban. Az IOM magyarországi képviseletének vezetője, Lehel Balázs ugyanakkor úgy látja, nagyon korai még bármiről dönteni. Egyelőre, bár rengeteg előzetes, többkörös egyeztetés történt, még korai fázisban vannak a szövegről zajló tárgyalások. Minél több tagállam vesz részt az egyeztetésben, annál erősebb és fajsúlyosabb lesz a végső szöveg, annál többen fogják elfogadni. A lényeg a párbeszéd, a gondolatok, tapasztalatok egyeztetése, megvitatása. Magyarország részvétele is fontos lenne, annak érdekében, hogy kifejthesse, milyen garanciákat látna fontosnak. A szöveg még rengeteget fog változni, nem lenne szerencsés egy ilyen korai fázisban kilépni a folyamatból.

Ez a szöveg irányokat fog kijelölni, a cél, hogy a migráció legyen rendezett, biztonságos, szabályozott (emlékezhetünk, hogy a kormány ugyanezekkel indokolta a jogi és fizikai határzár felállítását, és a mai napig a szabályok betartását követeli a harmadik országokból érkezőkön – a szerk). Lehel szerint a szövegnek a küldő, a tranzit és a fogadó országok érdekeit egyaránt figyelembe kell vennie, és a migrációban résztvevőkét is. A cél, hogy a migráció legyen pozitív mindenkinek. További cél, hogy a különböző részt vevő szervezetek, amelyek között nem csak migrációs szervezetek és tagállamok vannak, az egyeztetések, beszélgetések által gazdagodjanak, tapasztalatokat cseréljenek. A párbeszéd maga nagyon fontos. Az IOM álláspontja szerint ki lehet alakítani egyensúlyi megoldásokat, ugyanakkor egy ilyen sokszereplős folyamatban természetes, hogy az érdekek ütköznek.

Azt még nem tudni, a kialakuló dokumentum súlya milyen lesz, a mögötte álló konszenzus alkotja majd az erejét. Az biztos nem erősíti ezt, hogy az USA kihátrált a tárgyalásokból, ismeri el Lehel, de ez a helyzet még változhat, a tagállamok, így Magyarország hozzáállása is változhat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!