szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A hódmezővásárhelyi kudarcról a hvg.hu-nak röviden nyilatkozó miniszterelnök a párt országos választmánya előtt sem kerülhette meg, hogy beszéljen a vasárnapi időközi polgármester-választáson elszenvedett vereségről. Orbán Viktor jó taktikával azonban inkább tüzelni és bátorítani akart, mint felelősöket keresni.

Választás 2018
Diadalmámor és totális összeomlás - ez maradt a 2018-as parlamenti választás után. Magyarország tehát egyrészt olyan, mint volt immár nyolc évig, eközben mégis egészen más lett, mint április 8-án reggel volt. A nagy kérdés most az: hogy jutottunk idáig, és mi jön most. Igyekszünk válaszokat találni.
Friss cikkek a témában

Sem a vereséget, sem a kudarchoz vezető hibákat nem hánytorgatta fel a Fidesz választmányi tagjainak az elbukott vasárnapi hódmezővásárhelyi időközi polgármester-választásról szóló rövid értékelésében Orbán Viktor. Bár a miniszterelnök alapvetően a kormánypártok országos listájának bemutatására érkezett hétfő délelőtt a választmányi ülésnek helyt adó Polgárok Házába, a vasárnapi események után nem kerülhette meg, hogy értékelje a vasárnapi kudarcot is.

Sok szót azonban információink szerint nem vesztegetett az ügyre a Fidesz elnöke, és a kudarc szót sem ejtette ki: a hvg.hu-nak adott villáminterjújához hasonlóan a zárt ajtók mögött is nagyjából azt ismételte meg, hogy a Fidesznek mindig többet kell dolgoznia a sikerért, illetve hogy a választásokig hátralévő időszakban a mostaninál még kétszer-háromszor annyi erőfeszítés kell mindenkitől.

A háborúra készülő hadvezér sem dorongolja le a katonáit, mert nem elvenni, hanem meghozni akarja a harchoz a kedvüket

– hozott egy a kampányhangulattól nem is túl távol eső hasonlatot a hvg.hu-nak egy a tanácskozásról távozó választmányi tag. Az ülés többi résztvevője szintén azt erősítette meg: Orbán egyáltalán nem említett és nem is keresett felelősöket, csak annyit mondott: az eredményeket majd részletesen is ki fogják elemezni.

Szövetséges, előre fuss

Bár a kormánypártok országos listáját az eredeti tervek szerint az ülés után közzétették volna, ahogy történt az januárban az egyéni képviselőjelöltek névsorával is, ez cikkünk megjelenéséig nem történt meg. Így egyelőre csak a küldöttektől tudjuk, akik a névsort kivetítőn szemlélték meg, hogy a Fidesz-KDNP 2014-es országos listájához képest az első öt szereplő sorrendje változatlan, vagyis

  1. Orbán Viktor
  2. Semjén Zsolt
  3. Kövér László
  4. Mátrai Márta
  5. Varga Mihály

a 6. helytől azonban, ahol négy éve még Kósa Lajos, Lázár János és Rogán Antal követte egymást, lett némi változás: a szövetséges szervezetek vezetői ugyanis – úgy tudjuk – most megelőzik a minisztereket.

A párt és a kormány erős emberei helyett tehát Harrach Péter (KDNP), Lezsák Sándor (Nemzeti Fórum), Jakab István (Magosz), Győrffy Balázs (Magosz), Turi-Kovács Béla (Kisgazda Polgári Együttműködés Egyesület), Szatmáry Kristóf (Magyar Vállalkozók Pártja), Böröcz István (Fidelitas) és Farkas Flórián (Lungo Drom) kaptak helyet, és csak utánuk jönnek a miniszterek, illetve államtitkárok.

Az atv.hu információi szerint a 4 éve negyedik Mátrai Mártát idén a november óta párt-alelnök családügyi államtitkárra, Novák Katalinra cserélték.

Turi-Kovács Béla és Orbán Viktor
Miniszterelnökség

A 150 fős névsor jó néhány résztvevője egyébként egyéni választókörzetben is indul, így ottani esetleges győzelmük esetén „ugrik egyet” a lista, vagyis az eggyel utánuk következő képviselő kapja a parlamenti mandátumot – a listás mandátumkeret kimerüléséig, ami pedig értelemszerűen attól függ, hogyan szerepel a párt a választásokon.

Négy éve, ahogy arról beszámoltunk, a Fidesz és a KDNP összesen 37 mandátumot szerzett listáról, ami az egyéni győztesek miatti ugrásokkal számolva azt jelentette, hogy a lista 65. helyén szereplő Varga József még mandátumot szerzett, az utána következők már nem.

MNO / Székelyhidi Balázs

A pártban információink szerint most 33-40 listás helyre számítanak, ami lehet kevesebb – ha a 2014-esnél több jelölt győz egyéniben – és lehet több is, ha az ellenzék nyer a négy évvel ezelőttinél sokkal több körzetet. A listás helyek számát befolyásolhatja az MSZP szereplése is: Orbán Viktor a kormánypártok február közepi visegrádi frakcióülésén az atv.hu cikke szerint arról beszélt, hogy a Párbeszéddel közösen induló, ezért 5 helyett 10 százalékos bejutási küszöböt megugrani kénytelen MSZP kiesése a kormánypártoknak három plusz mandátumot eredményezne.

Bár az MSZP – és összességében az ellenzék – választási szerepléséről Orbán Viktor még két héttel ezelőtti évértékelőjében is sokat ironizált, a vasárnapi hódmezővásárhelyi eredmény után már lehet, hogy másként látja a riválisok esélyeit. A párt elnöksége információink szerint mindenesetre rendkívüli ülésen tárgyalt a vasárnapi kudarc után előállt helyzetről, és e szűkebb körben feltehetően azért szóba kerültek a vereség konkrét tanulságai, amelyek érinthetik a választásig hátralévő időszakra vonatkozó taktikát is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!