szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A szervezet megkongatta a vészharangot az illiberális demokráciák miatt a legfrissebb jelentésében.

Választás 2018
Diadalmámor és totális összeomlás - ez maradt a 2018-as parlamenti választás után. Magyarország tehát egyrészt olyan, mint volt immár nyolc évig, eközben mégis egészen más lett, mint április 8-án reggel volt. A nagy kérdés most az: hogy jutottunk idáig, és mi jön most. Igyekszünk válaszokat találni.
Friss cikkek a témában

Az ellenzéki pártok, a sajtó, a civil szervezetek elleni támadásokból norma lett Közép- és Kelet-Európában, ahol az illiberális politika térnyerése aláássa a demokrácia alapjait – állítja legfrissebb jelentésében a Freedom House. A szervezet elnöke, Michael J. Abramovitz szerint a jelenség most már nem csak Oroszországra és néhány közép-ázsiai országra korlátozódik, hanem egyre gyakoribb a közép-kelet-európai országokban is. Szerinte a demokrácia védelmében az európai vezetőknek komolyan kell foglalkozniuk ezzel a problémával, amely nem választható el Európa egészétől.

A szervezet 2018-as Nations in Transit című jelentésben vizsgált 29 országból 19-ben romlottak a demokratikus mutatók. A Freedom House szerint Magyarország demokratikus mutatója tíz egymást követő évben folyamatosan romlott, így mostanra a legnagyobb visszaesést produkálta. Míg 2004-ben demokratikus országként csatlakozott az Európai Unióhoz, addig 2018-ra egy hibrid rezsim küszöbén áll. Orbán Viktor Fidesz-kormánya mutatta az utat az illiberális erőknek Közép-Európában, és bebizonyította, hogy meg lehet szerezni egy államot az EU-n belül a választás manipulálásával és a média feletti kontrollal – állítja Nate Schenkkan, a projekt vezetője.

A jelentés szerint Lengyelország is komolyan visszaesett azzal, hogy a kormányzó Jog és Igazság Pártja rátette a kezét az igazságszolgáltatási rendszerre, a közmédiára, lejárató kampányt indított a civil szervezetek ellen. Schenkkan szerint az EU akkor állna ki az elvei mellett, ha a 7-es cikkely alapján szankciókat vezetne be Lengyelország és Magyarország ellen is. „Ez az egyetlen módja annak, hogy meggyőzze ezeket az országokat és a tagjelölteket, hogy az unió a demokratikus elvekre épül” – mondta Schenkkan.

A jelentés szerint egyébként a legrosszabb eredményt Türkmenisztán produkálta, egy kivételével minden kategóriában a legrosszabb értékelést érte el. Dicséretet kapott viszont Macedónia, Üzbegisztán és Észtország.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!