Szomorú jelentést tettek közzé a gyermekek helyzetéről
Megnézték, milyen volt gyereknek lenni 2017-ben.
hvg.hu
Kedden hozta nyilvánosságra a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány 2017-es gyermekjogi jelentését, amelyről Gyurkó Szilvia, az alapítvány kuratóriumának elnöke azt mondta, jelentéssel növelni akarják a gyermekjogok ismertségét és a gyermekjogi jogsértések iránti érzékenységet.
A jelentés az alapítvány Gyermekjogi Követei elmondása szerint a gyerekek, fiatalok jelenlegi helyzetét tükrözi, de jövőképként is értelmezhető: pár évtized múlva a most felnövő korosztály fogja alakítani a hétköznapjainkat. "Ez az, amiért fontosnak tartjuk, hogy a gyermekjogok érvényesüljenek: a jövő társadalomképét ugyanis nagyban meghatározza, hogy mi történik most a gyerekekkel” – tették hozzá.
A jelentésből kiderül, hogy 2017-ben
minden 3. gyereket anyagi helyzete miatt emeltek ki a családjából.
a gyermek- és lakásotthonban élő gyerekek harmada fogyatékossággal élő, míg a fogyatékos gyerekek gondozására szakosodott különleges nevelőszülők száma a 2017-es adatok szerint 20 százalékkal csökkent.
a fogyatékossággal élő, roma, szegény és menedékkérő gyerekeket is diszkriminatív rendelkezések érik.
2017-ben 232 gyerek egyedül és további 1600 gyerek a családjával együtt lépte át a magyar országhatárt menedéket kérve.
kevesebben kaptak családi pótlékot, megugrott a bölcsődei helyhiány miatt fel nem vett gyerekek száma.
minden 5. gimnazista (21,7 százalék) és minden 2. szakmunkástanuló (55,8 százalék) soha egyetlen könyvet sem olvas.
a 10–14 éves korosztályban évente 25–30 gyerek vet véget az életének.
elmélyültek az országon belüli egyenlőtlenségek az oktatásban, egyes régiók egészen leszakadtak, ráadásul 6-ból 5 iskola forráshiánnyal küzd.
Ezzel szemben némileg pozitív változásnak számít, hogy
400 százalékkal nőtt a gyerekekkel szembeni szexuális erőszakról szóló médiamegjelenések száma, de az ügyek jó része még így is titokban marad.
változtak a jogszabályok a bántalmazások megelőzéséért, de a gyerekverés még mindig elfogadottnak számít a közbeszédben.
2010 óta nem nőtt a túlsúlyos vagy elhízott gyerekek aránya, de a probléma így is minden 4. lányt és minden 5. fiút érintett a 6–8 évesek körében 2017-ben.
Muszáj költségvetési szigort felmutatnia a kormánynak, de ennyi idővel a választás előtt ezt úgy kell megcsinálnia, hogy ne az átlagember szenvedje meg igazán. Az eredmény: az állami cégeknek kell spórolniuk a dolgozóikon. Az állam nem omlik össze, a költségvetés viszont bajban van, úgy is, hogy már a sokadik hasonló lépést tették meg.