szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Stop Soros, Alaptörvénymódosítás - ezek általános vitája várható ma az Országgyűlésben. A tegnapi viharos ülés után ma sem számíthatunk nyugodtabb kedélyekre. A napirend előtti felszólalások még csak jelezték a későbbi vita intenzitását.

10 órakor kezdődik a negyedik Orbán-kormány első törvényalkotási céljának, a kétharmados Stop Soros törvénynek és az Alaptörvény-módosításnak az általános vitája, illetve annak lezárása. A két törvénytervezetről itt és itt írtunk részletesen. A Stop Soros érezhetően felpuhult, hiába beszl a kormány szigorról és páncélról, a jogilag támadható részek kikerültek belőle.

De először a napirend előtti felszólalások jönnek. Az MSZP-s Tóth Bertalan napirend előtti felszólalásában végigveszi az Alaptörvény eddigi hét módosítását, és persze utal arra, hogy a gránitszilárdságúnak mondott alapjogi dokumentumot milyen gyakran módosítja megalkotótja. A módosítások mindig politikai célokat szolgálnak, arra valók, hogy letörjék a jog uralmát, mondja Tóth. A mostani módosítás célkeresztjében a független igazságszolgáltatás van ez derült ki Tóth számára, a közigazgatási bíróságok felállítása erre jó, ide fog tartozni például a közérdekű adatigénylés is, talán erre is keresztet vethetünk ezután.

Túry Gergely

Dömötör Csaba az Alaptörvény pozitív intézkedéseit sorolja, és azt, hányan vizsgálták azt. Az MSZP nem támogatja a módosítást, a baloldal mindig szembemegy az emberek akaratával, mondja a vasárnapi boltzár és a netadó ötletét felvető kormány államtitkára. A Stop Sorost sem támogatja az MSZP, az illegális bevándorlást támogatják ezzel. Semmi nem veszélyezteti a gyülekezési jogot, mondja Dömötör, bár az Alaptörvény-módosításba épp ezt szűkítő passzus kerül.

Gyöngyösi Márton következik a Jobbikból. A Fidesz ideológiai kanyarjaival kezdi (a hétfői ülésen a Fidesz épp ezzel támadta a Jobbikot), majd az európai kereszténydemokrácia jellegzetességeit sorolja, amelyek nem vágnak egybe a Fidesz politikai gyakorlatával. A szegényekkel a Fidesz nem foglalkozik, a szubszdiaritás elvét (kevesebb állam, több helyi kezdeményezés) egyáltalán nem gyakorolja, a kormány mindent centralizál. Majd a Jobbik politikáját és prioritásait sorolja.

Dömötör Csaba a kormány részéről furcsállja, hogy az a Jobbik emlegeti ezt, aki

a gárdamellénytől eljutott Heller Ágnesig.

A szegényeket és mobilitásukat a közmunka segíti, rezsicsökkentés volt és van, valamint a devizahiteleseknek is segített a kormány. Fontos a biztonság: az illegális migráció elleni harc és honvédelem. Túlléptünk a merjünk kicsik lenni filozófiáján,

Európában ma jobban odafigyelnek Magyarország szavaira, mint azt a mérete indokolná

- ezt talán senki nem vitatja.

Tordai Bence (Párbeszéd) kapja meg a szót, visszautal arra, hogy őt és Jakab Pétert is befenyítette Kövér László, idézi Jakab bűnözős híres első mondatát. Most is figyelmeztti őt a házelnök. De Tordai szerint nem ez rombolja a Parlament tekintélyét, hanem a Fidesz elmúlt nyolc éves tevékenysége. Sorolja az ügyeket a nyugdíjak megvédésétől a Fidesznek kedvező választási törvény elfogadásáig. Az utolsó tekintélyromboló ötlet a "Fidesz-bíróságok" létrehozása az Alaptörvény-módosításban.

MTI / Kovács Tamás

Völner Pál IM-államtitkár válaszol Tordainak. A Párbeszéd méretével kezdi, és a választási eredményekkel folytatja. Aki meg tudja szerezni a kéthamradot, az tud kormányt alakítani. "Csak a választókon múlik  dolog", mondja Völner, őket kell meggyőzni, ilyen egyszerű (nem beszél a kampányeszközök és pénzek mértékének aránytalanságáról). A közigazgatási bíróságokról annyit mond, nem változik a bírói autonómia.

Nacsa Lőrinc a KDNP-ből a család jelentőségéről beszél. 2018 a családok éve, az Alaptörvény védi a házasság intzményét, nők és férfiak közti önkéntes elhatározás alapján létrejött életközösséget. A balliberális kormányok viszont támadták a családot és relativizálták, külföldi érdekeket képviseltek és védtek. A bevándorlók helyett a magyar családokat akarja a párt támogatni.

Ő Nacsa Lőrinc, alul pedig a fideszes Simicskó István álmos
parlament.hu

 Rétvári Bence államtitkár szerint a kormány az egész ország érdekeinek letéteményese, ezért védik a családokat. Nacsa feldobta amagas labdát, Rétvári sorolja a családtámogatás elemeit, például azt a lombikprogramot, amit a katolikus egyház támadott erősen.

Hende Csaba országgyűlési alelnök is felszólal, és Montesquieu gondolataival indít: a bírói hatalmi ág függetlenségéről beszél. Aggasztja, hogy Soros-bérenc "álcivilek" akarnak beszívárogni a bíróságokra, és érzékenyítő tréningnek álcázott befolyásolási kísérletekkel igyekeznek megfúrni az állam éberségét. Völner Pál válaszol neki, ő is kiemeli a külföldről finanszírozott szervezetek befolyásolási kísérleteinek veszélyét.

Ezzel zárulnak a napirend előtti felszólalások. az általános vitát kövessék percről percre tudósításunkban!

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Elvesztette Soros-jellegét - Stop Sorosról és Alaptörvény-módosításról vitáztak a képviselők

Az első ügyekben esett egymásnak kétharmad és ellenzéke. Az Alaptörvény-módosítás látszattevékenység, a benne foglaltak eddig is megvoltak, az igazi cél a Kúria megbüntetése, vélte az ellenzék. A kormány tett arról, hogy az ellenzék ne fogadhassa el a javaslatokat, aztán pedig rájuk mutogathat majd. A Stop Soros egy vicc, a Fidesz átverte szavazóit, amikor teljesen átírta a törvényt, mondta az MSZP.