szerző:
Tóth Richárd
Tetszett a cikk?

Ellenzéki kezdeményezésre rendkívüli ülést tartott pénteken az Országgyűlés. De a Fidesz és a KDNP képviselői nem mentek el, így néhány ellenzéki felszólalást követően határozatképtelenségbe fulladt a nap a parlamenti patkóban.

A tanácskozás 10 órakor napirend előtti felszólalásokkal kezdődött. Ha a Ház határozatképes lett volna és elfogadják a tervezett napirendet, két, jobbikos és LMP-s képviselők által benyújtott javaslatról tárgyalhattak volna:

az egyik az ápolási díj emeléséről szól, a másik a devizahitel-károsultak segítését célozta volna.

A napirendi javaslatban a két előterjesztés megtárgyalása mellett interpellációk, azonnali kérdések és kérdések is szerepelnek. (Ez utóbbi esetben néhány kormánypárti politikus kénytelen lesz bemenni.) A rendkívüli ülés összehívásáról szóló kezdeményezést jobbikos, LMP-s, DK-s és független képviselők írták alá.

Latorcai János (KDNP) levezető köszöntötte az egybegyűlteket, akik csak és kizárólag ellenzéki politikusok, a Fidesz és a KDNP nem ment el a rendkívüli ülésre.

Első napirend előtti felszólalóként a jobbikos Varga-Damm Andrea kapott szót, megjegyezte, a téma annyira lehet fontos a kormánypártoknak, hogy üres padsorokat lát maga előtt. Idézte Orbán Viktor korábbi szavait, amikor még kiállt az elesettek mellett, valamint a KDNP alapító céljait, hasonló céllal.

Az nem lehet, hogy egy ilyen kérdésben csendben maradnak.

A kormány arról tájékoztatta Latorcait, nem kívánnak válaszolni az elhangzottakra.

Parlament

Szabó Tímea azzal kezdte felszólalását, „nézzünk körül, ez a Fidesz-KDNP ma”, biztos luxusnyaralásaikat töltik a kormánypárti politikusok, magasról tesznek az ápoltakra, devizahitelesekre. A Párbeszéd politikusa szerint az a kormány nem lehet kereszténydemokrata, amelynek a regnálása alatt folyamatosak a kilakoltatások.

„Havi ötmillió forint a semmirekellő minisztereknek a fizetése, miközben az otthonápolást végzik alig kapnak valamennyit” – mondta Szabó, amivel Bártfai-Mager Andrea és Süli János fizetésnövekedésére utalt.

Az LMP-ből Csárdi Antal szólalt fel, ő sokáig reménykedett, hogy határozatképes lesz a Ház, de nemcsak a padsorok, a miniszteri bársonyszékek is üresek.

A rászorulók láthatatlanok a kormányzat számára, 2018-ban, a családok évében.

Párttársa, Szél Bernadett fotón mutatta meg, mennyi fideszes van benn. Nulla.

A DK-s Arató Gergely is napirend előtt emelkedett szólásra, azt mondta, azért hívták össze a rendkívüli ülést, hogy megmutassák, milyen állapotban van az ország. Azt mondta, az ápolási díj ma annyi, amennyit Mészáros Lőrinc 12 másodperc alatt megkeres.

Ez szégyen, ez az ország elárulása. A Fideszt csak a saját zsebének megtömése érdekli, ezért előbb vagy utóbb felelni fognak – fogalmazott.

Az MSZP-ből Tóth Bertalan szólalt fel, augusztus 20-a elé Szent István intelmeiből idéz, címzi a kormánypárt politikusainak. „Semmi sem emel fel, csakis az alázat. Semmi sem taszít le, csakis a gőg és a gyűlölség.” Az MSZP egy igazságos Magyarországért fog küzdeni – zárta szavait.

A napirend előtti felszólalásokat követően Latorcai megállapította, 161 képviselő nem szavazta meg a napirendet, 38 igen – ellenzéki politikusok –, de így is határozatképtelen lett az összehívott esemény, a levezető elnök bezárta a rendkívüli ülést.

A kormánypárti politikus nyaralnak tovább, az ellenzéki politikusok az ülésteremből egyből mentek sajtótájékoztatót tartani.

Megszólalt a minisztérium

Hiteltelen az ellenzéki pártok rendkívüli parlamenti ülésre vonatkozó kezdeményezése, mivel a baloldalnak egyértelmű a felelőssége a devizahitelezési válság kialakulásában – közölte Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) pénteken az MTI-vel.

Egyértelmű, hogy az ellenzéki pártok öncélú politikai akcióhoz akarják felhasználni a devizakárosultakat – áll a közleményben.

Hangsúlyozták, hogy a kormány számos intézkedést hozott a devizahitelesek megsegítésére, a forintosítással sikerült lezárni a devizahitelek korszakát.

A bankoknak el kellett számolniuk a devizahiteles ügyfelekkel a tisztességtelen árfolyamrés és az egyoldalú szerződésmódosítások miatt. A banki elszámoltatással mintegy 30 százalékkal csökkentek a törlesztőrészletek, így összesen ezermilliárd forintnyi tehertől szabadultak meg a családok – írták.

A kormány kiemelten fontosnak tartja, hogy minden segítséget megadjanak a rászorulóknak és a hátrányos helyzetűeknek. Elkötelezettek az ápolási díj emelésében, ezért széles körű párbeszédet indítottak. Több szakmai és érdekképviseleti szervezet véleményét is meghallgatták, így az emelésekről vonatkozó döntés az ősz folyamán megszülethet – ismertették.

Az Emmi tájékoztatása szerint a kormány az alap és az emelt összegű ápolási díjat is megemelte. Emellett új kategóriát – kiemelt ápolási díjat – vezetett be annak érdekében, hogy a legsúlyosabb egészségi állapotban lévő hozzátartozójukat ápolók magasabb összegű támogatáshoz jussanak.

A rendkívüli ülés összehívásáról szóló kezdeményezést jobbikos, LMP-s, DK-s és független képviselők írták alá. A tanácskozás 10 órakor napirend előtti felszólalásokkal kezdődött. Ha a Ház határozatképes lesz, és elfogadja a tervezett napirendet, két ellenzéki javaslatról tárgyalhatnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!