Itt az MTA által a gender miatt kigolyózott tanulmány

Ki gondolta volna, hogy baj lehet egy, a nyílt forráskódú programozásban a nők szerepét vizsgáló tanulmánnyal? Az MTA szűrőjén mindenesetre fennakadt.

  • hvg.hu hvg.hu
Itt az MTA által a gender miatt kigolyózott tanulmány

Nem engedi az MTA, hogy a Magyar Tudomány Ünnepén elhangozzon két előadás. Az egyik, a közösségi médiát, mesterséges intelligenciát vizsgáló kerekasztal-beszélgetést "politikai vonatkozásai miatt" húzták ki, a másikat pedig azért, mert a társadalmi nemek tudományából érkezik. Ez utóbbit szemlézte a betiltás hírét közreadó Qubit. A Nők és férfiak szerepe és sikeressége a számítástechnikában című tanulmány társszerzője, Vedres Balázs CEU-s szociológiaprofesszor és Vásárhelyi Orsolya pedig már címen is kozmetikázott, hogy ne legyen provokatív – hiába. A gender és társadalmi nemek kifejezések használatát is kerülték a szerzők – hiába. A tanulmány a nők alulreprezentáltságával foglalkozik a számítástechnika, azon belül pedig a nyílt forráskódú, azaz open source programozás terén.

Az MTA hivatalosan nem értesítette a két szerzőt arról, nem engedélyezi az előadás megtartását. A Qubit pedig úgy tudja, már az előzetes körökben kiestek előadások az egyeztetés szintjén: ezek a migrációval és a választásokkal foglalkoztak volna.

Ha szokott vagy akar angol nyelven szociológiai szövegeket olvasni, itt magáévá teheti a tanumányt.

Gyakrabban rúgják meg a nőket – a Heim Pál kórház sürgősségijén dolgozók 100 százaléka tapasztalt agressziót munka közben

Gyakrabban rúgják meg a nőket – a Heim Pál kórház sürgősségijén dolgozók 100 százaléka tapasztalt agressziót munka közben

Leggyakrabban kiabálással, sértegetéssel, káromkodással és becsmérlő fenyegetéssel találkoznak a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet dolgozói, de előfordul, hogy a hozzátartozók vagy a betegek leköpik, megrúgják, fellökik vagy szexuálisan inzultálják őket – derül ki a dolgozókat érő erőszakról szóló kutatásból.