szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hiába szidja a kormány Sorost és Brüsszelt: a magyarok még soha ennyire nem szerették az EU-t, mint most. Az európaiak 48 százaléka pedig erősebb EU-t szeretne, és csak 27 százalékuk gyengébbet.

Az Eurobarométer legfrissebb felmérései alapján rekordnépszerű az EU a magyarok körében: a 60 százalékuk gondolja úgy, az ország uniós tagsága jó dolog (Mészáros Lőrinc is nyilván az ő táborukat gyarapítja). Ez az elmúlt 25 év legjobb eredménye, és épp a duplája a 2014-es értéknek.

Az, hogy az EU-tagság hasznos, még többen gondolják így: 75 százalék. Érdekes és kicsit nehezen hihető eredmény, hogy a magyarok 75 százaléka a felmérés szerint tudta, mikor lesznek az EP-választások. A legfontosabb EP-választási témák csökkenő sorrendben: bevándorlás, gazdaság, fiatalok munkanélküliséga, terorrizmus elleni harc.

Az EU pozitív megítélése a 2016-os brexit szavazás után lódult meg, az Eurobarométer szerint azért, mert érzékelték az emberek a kontinens növekvő aggodalmát a Brexit hatásai miatt, valamint – a nehéz tárgyalások miatt – az EU-tagság előnyeinek tudatosítása is megtörtént. 66 százalék maradna az EU tagja Európa-szerte, 17 százalék lépne ki, vagy gondolkozna el ezen.

Nő az elégedettség az EU demokratikus szerepével kapcsolatban, a megkérdezettek 48 százaléka érzi úgy, számít a szava – ez áprilishoz képest 3 százalékos emelkedés. 

Amivel nem tetszik az embereknek: a választók fele nem elégedett az EU képviselte irányokkal, és ez a tagállamokra vonatkozóan is így van.

A nemzetállamok Európáját preferáló politikusok (a Fidesz ilyen irányvonalat képvisel) számára nem jó hír, hogy 48 százalék azt szeretné, nőjön az EU szerepe, 27 százalék pedig hogy csökkenjen.

A felmérés 27 ezer európai megkérdezésével készült.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!