szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Fővárosi Vízművek szerint az ivóvízellátást nem veszélyezteti a rákkeltő anyagok folyóba szivárgása, a kormányhivatal szerint pedig már korábban kármentesítésre kötelezték a terület tulajdonosát. Most a hatóságok is mintákat vesznek a vízből.

Mint azt megírtuk, a Greenpeace pénteken arra hívta fel a figyelmet, hogy a Duna alacsony vízállása felszínre hozta az egykori Óbudai Gázgyár szennyezett talajából a folyóba szivárgó mérgek kis csatornáit, a szervezet októberben pedig mintát vett a vízből, a mérés pedig rendkívül magas szennyezést mutatott a rákkeltő naftalinokból, valamint a mérgező policiklusos aromás szénhidrogénekből (PAH) és a rákkeltő benzolból. A környezetvédők szerint a gázmassza már a Budapest számára létfontosságú ivóvízbázisokat is veszélyezteti.

Az ügyben pénteken közleményt adott ki a Fővárosi Vízművek, amely hangsúlyozta, hogy a Budapesten szolgáltatott ivóvíz minden tekintetben megfelel a szigorú előírásoknak. Azt írták, a vállalat elkötelezett a környezet- és vízbázis-szennyezés megelőzése és megakadályozása iránt, és a maga eszközeivel mindent megtesz annak érdekében, hogy ez ne következzen be.

Társaságunk számára évek óta sajnálatosan ismert az egykori Óbudai Gázgyár kármentesítésével kapcsolatos probléma, amelynek megoldása, illetve megoldatlansága jellemzően a Duna alacsony vízállása esetén válik fokozottan égetővé

– írták, hozzátéve, hogy rendkívüli helyzetekben jól kialakított, különleges protokoll szerint üzemeltetik az ivóvízellátó rendszert, melynek része egyrészt a fokozott ellenőrzés, másrészt, amennyiben a kockázat ezt indokolja, az érintett kutak kizárása a vízellátó rendszerből, illetve "ürítőre" járatása. 

"Ennek megfelelően az utóbbi hónapokban tapasztalt dunai kisvízállásra való tekintettel a mintavételek és a vizsgált paraméterek száma a megszokottnál is magasabb. Vizsgálati eredményeink szerint a szolgáltatott ivóvíz minősége a hálózati ivóvízre vonatkozó összes követelménynek megfelel. A vizsgált paraméterek mért értékei továbbra is jóval határérték alatt vannak" – írták.

A Pest Megyei Kormányhivatal azt írta, az Óbudai Gázgyár területén lakosságot ellátó ivóvízkivétel (vízbázis) nincs, Budapest lakosságát ivóvízzel ugyanis a Szentendrei-, valamint a Csepel-szigeti vízbázis kútjai látják el, így az eset Budapest lakosságának ivóvízfogyasztását nem veszélyezteti.

A kormányhivatal azt írja, a környezetvédelmi hatóság az elmúlt években több alkalommal is tartott helyszíni szemlét a volt gázgyárnál, amelyek vizsgálatai igazolták a talajvízszivárgást a Duna irányába, de kizárólag alacsony vízálláskor (ún. depressziós hatás miatt).

A rendelkezésre álló eredmények alapján elmondható, hogy a Duna vízhozamához képest (még alacsony vízállás esetén is) a talajvízzel elenyésző mennyiségű szennyezőanyag jut be, ami a hígulás miatt már a part közelében sem mutatható ki

– írják.

A III. kerületi önkormányzat közleményében az írta, az ügyben az NKM Földgázszolgáltató Zrt. az illetékes, ugyanis övék a terület, nekik kell kármentesíteniük, a kormányhivatal pedig hozzáteszi, a kármentesítés jelenleg is folyamatban van, korábban pedig környezetvédelmi hatóságként jogerős döntésben kötelezték az NKM Földgázszolgáltatót beavatkozásra és a beavatkozás ideje alatti kármentesítési monitoring végzésére. "A beavatkozás elvégzésének célja a szennyezett földtani közeg és felszín alatti víz kármentesítési célállapot határérték alá történő megtisztítása, ezáltal a szennyezőanyagok Dunába jutásának megszüntetése" – írták.

Azt is hozzáteszik, hogy a Greenpeace vizsgálatai után az Óbudai Gázgyárhoz tartozó Duna-szakaszon pénteken ellenőrzést tartottak Pest Megyei Kormányhivatal Érdi Járási Hivatala Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főosztályának kollégái és a Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság szakemberei, valamint a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság Vízügyi Hatóságának munkatársai is, ők azt vizsgálták meg, hogy a szivárgás kapcsán szükséges-e további intézkedés. A mintákat a PMKH Érdi Járási Hivatala Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főosztálya Környezetvédelmi Mérőközpontjának akkreditált laboratóriuma fogja megvizsgálni, és bekérik a Greenpeace mérési jegyzőkönyveit is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!