szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

"A gender studies csak azok számára egy pszeudotudomány, akik túl kiváltságosak és túlságosan félnek ahhoz, hogy elismerjék mások létezését és jogait" - írja a CEU-n tanuló afgán diáklány.

Véleménycikket írt a Euronews oldalára egy afgán diáklány, Sahar Fetrat, aki a CEU-n tanul mesterképzésben a gender szakon, amelyet a kormány két hete törölt az akkreditált magyarországi képzések sorából.

Fetrat azt írja, a személyes dühe motiválta arra, hogy gender szakra jelentkezzen, mert számtalanszor találkozott a nemi alapú diszkriminációval találkozott élete során Afganisztánban, ahol menekültként felnőtt, és világszerte is az utazásai alatt, mint színesbőrű nő. Mint írja, amit ma Afganisztánban feminizmusnak hívnak, az valójában csak az afgán nők első lépései az alapjogok kiharcolásáért, hogy hallathassák a hangjukat remélve, hogy meghallják őket, és hogy egyáltalán létezhessenek olyan helyeken, amelyet a férfiak dominálnak.

Írása szerint a gender szak különösen fontos, mert bár a világ látszólag nagyon sokat foglalkozik Afganisztánban és az ottani marginalizált csoportokkal, valójában a kívülállók is hozzájárulnak ezeknek a csoportoknak a további marginalizálódásához például azzal, hogy a nőket mindig a nyugati "megmentők" szempontjából mutatják be, és vagy áldozatként, vagy megmentett személyekként ábrázolják őket a beszámolókban, nem valós képet nyújtva róluk.

Fetrat azt is leírja, hogy komoly nehézségek árán tudott csak Magyarországra jönni tanulni: emiatt kétszer is Pakisztánba kellett utaznia, hogy vízumot igényeljen, majd alighogy megkapta, egy barátjától hallotta, hogy a magyar kormány be is akarja tiltani a gender szakot.

"Amikor megérkeztem Budapestre, egy nagyon nyugodt és szép városnak láttam, de olyannak is, amely folyamatosan emlékeztet a bőröd színére. A pigmentek és melaninok, amelyeket korábban talán észre sem vettél, jobban láthatóvá váltak"- írja Fetrat, aki azt írja, színesbőrűként sokkal több türelemmel kell lennie a vele gonoszkodókkal, de az is megszokott, hogy különveszik a sorbanálláskor, vagy bármikor rá kiabálhatnak. Mint írja, Budapest ebben nagyon hasonlít Kabulhoz, ahol nőként élte át ugyanezeket a tapasztalatokat.

Azt írja, az, hogy októberben a kormány törölte a gender képzést az akkreditált képzések sorából számára azt mutatja, hogy a patriarchátus láthatóan létezik az első világban épp úgy, mint a harmadik világban, és ezt nem lehet megmagyarázni. "Ez egy politikai tett, hogy megvédelmezze egy olyan hatalom elnyomó intézményeit, amely korlátozza mások jogait és megakadályozza őket abban, hogy teljes életet éljenek" - írja, hozzátéve, a gender szak számára azért fontos, mert olyanok elismeréséről szól, akiktől máskülönben megtagadnák a létezés jogát.

Fetrat azt írja, nagyon sajnálja Magyarországot, amiért megszüntet egy ilyen fontos tudományos területet, és a konzervativizmus vagy a munkaerőpiaci lehetőségek nevében elnyomja azokat a hangokat, amelyek ritkán hallhatók. Szerinte a gender szakok magyarországi tiltása nem csak egy támadás a demokrácia ellen, de globális szinten is egy figyelmeztetés - ma a gender szakok betiltása, holnap az elhallgattatás és az elnyomás bármely más formája jöhet. A diáklány szerint viszont a tény, hogy Orbánék betiltották a gender szakot épp a terület fontosságát is jelzi.

"A gender studies csak azok számára egy pszeudotudomány, akik túl kiváltságosak és túlságosan félnek ahhoz, hogy elismerjék mások létezését és jogait" - írja Sahar Fetrat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!