szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Október 31-én érkezett be egy feljelentés a rendőrségre az Óbudai Gázgyárnál a Dunába szivárgó szennyezés miatt. Elindult a nyomozás.

Tájékoztatjuk, hogy az óbudai gázgyári talajszennyezés Dunába jutásával összefüggésben a rendőrségre 2018. október 31-én érkezett feljelentés ismeretlen tettes ellen, amely alapján a BRFK III. kerületi Rendőrkapitánysága nyomozást rendelt el környezetkárosítás bűntett gyanúja miatt

– erősítette meg az Index.hu-nak a rendőrség az RTL Híradó információját, miszerint nyomoznak az Óbudai Gázgyár szennyezett talajából a folyóba szivárgó káros, mérgező és rákkeltő anyagok miatt. Csütörtökig gyanúsított kihallgatására nem került sor.

Mint korábban beszámoltunk róla, a Duna alacsony vízállása október közepén felszínre hozta a bezárt Óbudai Gázgyár szennyezett talajából a Dunába kerülő mérgek kis csatornáit. A volt gyár több mint hét évtizedes működése alatt a gáz tisztításának melléktermékeként keletkezett, szerves vegyületeket, cianidot, arzént és egyéb fémeket tartalmazó gázmasszának a gázgyár területén történő illegális elásásával közel 200 ezer tonnányi talajt szennyeztek el. A lerakott veszélyes hulladék már évtizedek óta szennyezi a talajvizet és a talajt, és alacsony vízállás esetén pedig a Dunába ömlik. A Greenpeace munkatársai mintát is vettek a folyót szennyező anyagokból, és a mérés rendkívül magas szennyezést mutatott a rákkeltő naftalinokból, valamint a mérgező policiklusos aromás szénhidrogénekből (PAH) és a rákkeltő benzolból.

Hetekkel később az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság is megerősítette az említett szennyező anyagok szivárgását, de hozzátették, hogy a Duna vizében már nem mutatható ki a szennyezettség.

A terület tulajdonosa – közölte korábban a III. kerületi önkormányzat – az NKM Földgázszolgáltató Zrt., nekik kell elvégezniük a kármentesítést. A bizottsági ülésen Halmai Orsolya projektmenedzser a cég képviseletében közölte, hogy a kármentesítés a becsült érték meghatározásával folytatódhat, ezt követően közbeszerzési pályázatot írnak ki a kivitelező kiválasztására. A veszélyes hulladéknak minősülő szennyezett talaj tömege 185 ezer tonnára becsülhető, a legszennyezettebb területeken 12 méter mélységig kell cserélni a talajt. "A partfalból a káros anyagok kifolyását a magas vízállás akadályozza, ezért az valószínűleg csak alacsony vízszintnél jelent veszélyt" – közölte Halmai.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!