szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A két 13 éves fiúra teljesen átázott ruhában találtak rá.

Arra járók találtak rá kedden délután Biatorbágyon egy 13 éves fiúra, akinek teljesen átázott a ruhája, mert mint kiderült, a biatorbágyi halastavak egyikén beszakadt alatta és barátja alatt a jég, és a fiú azt sem tudta, hogy a barátja hol lehet - olvasható a rendőrség oldalán.

A fiút a helyi körzeti megbízotti irodába vitték, ahol a szolgálatban lévő körzeti megbízott meleg pokróccal takarta be az átfázott gyermeket és a bemelegített szolgálati autóba ültette, amivel a baleset helyszínére indultak. Polgárőrök bevonásával megkezdték a másik bajba került gyermek felkutatását, akit a tavak közelébe érve egy erdős útszakasz mellett találtak meg, az ő alsóruházata is átázott a jeges vízben.

Mint kiderült, a két gyerek szánkózni indult, de rámentek az egyik tó jegére, ami beszakadt alattuk. Az egyetlen mobiltelefon, ami náluk volt, le volt merülve, ezért nem tudtak segítséget hívni. A baleset, majd a jeges vízből való menekülés során eltávolodtak egymástól és gyalogosan indultak el segítséget kérni.

A gyerekek végül sérülést nem szenvedtek az eset során, a körzeti megbízott hazavitte őket.

A rendőrség az eset apropóján felhívja a figyelmet arra, hogy bár a hidegebb időjárás beköszöntével a tavak vize fagyni kezdett, a jég még nem összefüggő és nem elég vastag, ezért azon tartózkodni nem biztonságos. A hatályos jogi szabályozás értelmében szabad vizek jegén tartózkodni csak azokon a helyeken szabad, amelyek nem esnek tiltó rendelkezés alá.

Egyébként is TILOS a szabad vizek jegén tartózkodni éjszaka és korlátozott látási viszonyok között, járművel, a biztonságos munkavégzés kivételével, kikötők és veszteglőhelyek területén, folyókon és azok mellékágain.

A szabad vizek jegén tartózkodni csak akkor szabad, ha a jég kellő szilárdságú, nem olvad, nem mozog és elérte a biztonságos vastagságot is. A gyakorlati tapasztalatok alapján az állóvizek jege akkor tekinthető kellő szilárdságúnak, ha vastagsága eléri, vagy meghaladja a 10 centimétert. A jégen mindenki csak saját felelősségére tartózkodhat.

Azt tanácsolják, hogy a téli sportokat senki se egyedül végezze, hogy tudjanak figyelni egymásra, illetve segíteni egymásnak, ha baj van. Jégre lépés előtt mindig meg kell vizsgálni annak minőségét, vastagságát, és ha a jégen gyanús ropogást, recsegést hallani, akkor hasra kell feküdni, és haso csúszva elérni a legközelebbi biztonságos pontot.

Ha mégis beszakad az ember alatt a jég, akkor meg kell próbálni nyugodtnak maradni, kerülni kell a felesleges mozdulatokat, ezáltal megőrizve a ruházatunkban lévő szigetelő légréteget. Igyekezzünk a lábunkkal a jég szélét elérni és a part felé lökni magunkat!

Ha baj történt, azonnal segítséget kell hívni, a mentést végzőt társai pedig lehetőleg kötelekkel biztosítsák, vagy ha más eszköz nincs, egy erős faágat vagy akár ruhadarabot nyújtsanak a jégbe esett embernek. Ha többen vannak, a jégen láncban hasra fekve, egymás lábát fogva segíthetnek.

A jégen tartózkodás szabályainak megszegése miatt a rendőr, a közterület-felügyelő, a halászati őr és a hivatásos katasztrófavédelmi szerv erre felhatalmazott ügyintézője helyszíni bírságot szabhat ki, figyelmeztethet, vagy szabálysértési eljárást kezdeményezhet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!