szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

A bíróságon Szávay Istvánt, Vona Gábort és Szabó Gábort is meghallgatták Kovács kémkedős és gyakornoki programos ügyében is.

Korábbi és most is aktív jobbikos politikusokat hallgatott meg csütörtökön a Budapest Környéki Törvényszék a kémkedéssel és csalással vádolt Kovács Béla európai parlamenti képviselő büntetőügyének tárgyalásán.

Vona Gábor, aki a vádban szereplő események idején volt a Jobbik elnöke, arról beszélt, szerinte "nem normális", ha egy képviselőjük a pártelnökség tudta nélkül konspiratív kapcsolatokat tart fenn külföldi diplomatákkal, noha szerinte "érzékeny határ" fut azon ügyek között, amelyekről be kell számolni, és amelyekről nem.

Vona elmondta azt is, hogy Kovács Béla munkájának része volt, hogy kapcsolatot tartson más államok tisztségviselőivel, de arról a sajtóból értesült, hogy ezt konspiratív módon is tette. Azt is elmondta, Kovács Bélával az ügy 2014-es kirobbanása óta nem beszélt, nehogy az sajtótalálgatásokra adjon okot, de megjegyezte azt is, hogy sok kérdőjel van benne az üggyel kapcsolatban.

Vona azt is elmondta, nem tudott arról, miként alkalmazták gyakornokaikat a vitatott programokban, és ezzel kapcsolatos visszásságokkal egyszer sem keresték meg őt.

Szabó Gábor, a Jobbik választmányi elnöke és pártigazgatója azt mondta, Kovács Béla nem alakítója, hanem végrehajtója volt a párt külpolitikájának, és nem is a keleti nyitást, hanem a nyugati kapcsolatok építését tartotta fő csapásiránynak.

Szabó azt is hozzátette, Kovács Béla vele tartotta a legaktívabban a kapcsolatot a pártból, de soha nem hallott az EP-képviselőtől konspiratív kapcsolattartásról.

Szávay István a tárgyaláson a gyakornoki programról azt mondta: nem kételkedik Kovács Béla jó szándékában, de a szerződések megkötésekor ő sem ismerte azok tartalmát.

Az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) szerint Kovács Béla és három társa 2012-ben és 2013-ban négy emberrel fiktív gyakornoki szerződést kötött 4, illetve 6 hónapos időtartamra, de a vád szerint a gyakornokok nem léteztek, érdemi munkavégzés nem történt, ezek fiktív szerződések voltak. Mindezzel a vád szerint a négy vádlott több mint 21 ezer euró (több mint hatmillió forint) vagyoni hátrányt okozott az EP-nek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!