szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kormány az eddig érkezett 350 fő mellé még 750 embert tervez kimenteni a nyomorba és erőszakba süppedt dél-amerikai országból a BBC információi szerint. Összehasonlításképpen 2018 első kilenc hónapjában összesen 95 ember kapott menekültstátuszt nálunk. Ez az 1100 ember majdnem annyi, amennyit Olasz- és Görögországból kellett volna átvennünk.

Eddig 350 venezuelai érkezett Magyarországra (az elsők még 2018 áprilisában érkeztek meg), és még további 750-et fog a kormány fizetett repülőjegyekkel kimenekíteni, írja a BBC, amely nem szalasztja el megjegyezni, hogy meglepőnek tűnhet ez a lépés egy olyan kormánytól, amely ellenzi a migrációt. A kormányszóvivő körömszakadtáig állította, írja a tudósító, hogy a venezuelaiak magyar felmenőkkel rendelkeznek, de csak csekély hányaduk született nálunk, vagy beszél magyarul.

A cikk kitér arra is, hogy a magyarok két hullámban mentek ki Venezuelába, az első 1945 után, többük a náci Németországgal szövetséges Horthy-rendszer képviselőjeként, a második pedig 1956 után. A kinti közösség aztán gyorsan gyarapodott, sok caracasi fiatalt vonzott a pezsgő társasági-kulturális élet, ami ott kialakult. A közösség 2017-ben, a szociális és biztonsági helyzet egyre rosszabb állapotúvá válásakor fordult segítségért a magyar kormányhoz.

MTI / EPA / Fernando Llano

Az első 350 embernek a kormány nagyvonalúan magyar nyelvleckéket és szállást és integrációs segítséget is felajánlott. A tudósító emlékeztet a tényre, hogy 2018 első 9 hónapjában összesen 94 ember kapott menekültstátuszt és 290 oltalmazotti státuszt a magyar államtól. És arra is, hogy hitték rájuk azt a balatonőszödiek, hogy migránsok költöztek a helyi szállodába.

Egy év után a gyerekek már folyékonyan beszélnek magyarul, beilleszkedtek a helyi iskolákba, élvezik a jó közbiztonságot. Az idősebbek aggódnak, mi lesz akkor, ha letelik az egy év – nem jogosultak itteni nyugdíjra.

Az ellenzék arról beszél, a kormánynak magát kéne megbírságolnia a bevándorlási különadóra vonatkozó törvény értelmében. A BBC tudósítója érzékelteti a különbséget a kormányzati kommunikáció és a valóság között: míg a kormány repatriálásról, hazatelepítésről beszél, forrása, egy menekült kérdésre úgy válaszol, szívesen hazatérne, ha megszűnne a nyomort és rettegést hozó Maduro-rezsim, "mert ez a hazám".

Bevándorlási különadót bizonyára nem fizetett senki sem, mert a NAV a hvg.hu kérdésére annyit válaszolt, eddigi még senki nem fizetett ilyet február 21-ig.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Dercsényi Dávid Itthon

Venezuelai ügy: teljes egyetértésben a Helsinki Bizottság és a kormány

Jogos és helyes menekülteket befogadni, mondja a kormány első számú ellenségeként kezelt Magyar Helsinki Bizottság a venezuelai ügyre. A civil szervezet továbbra is azon van, hogy az ilyen nehéz helyzetben, vagy még nehezebben lévők tisztességes eljárást kapjanak Magyarországon.