Lehetett-e újabb pilóta-öngyilkosság az Air India júniusi tragédiája?
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
A több hónapnyi könyörgés mit sem ért, így hát Manfred Weber csellel menti meg a CEU-t. Kérdés, Orbán arcát vele menti-e, vagy inkább kibabrál a magyar miniszterelnökkel, akinek nagyon fontos a Néppártban maradás.
Egy neves német intézmény, a Müncheni Műszaki Egyetem közbeiktatásával mentené meg a CEU-t Manfred Weber, az Európai Néppárt csúcsjelöltje. A TERV bonyolult, és értelmezhető Orbán Viktor arcának megmentéseként, illetve annak ellenkezőjeként, a vele való kibabrálásként is.
De előbb nézzük magát a tervet, valamint az ide vezető utat. A kormány kíméletlenül végezte ki a CEU-t, miközben Manfred Weber – illetve az Európai Bizottság – hónapok óta követelte a nemzetközi egyetem sorsának rendezését. Semmi sem hatotta meg azonban Orbánt: a kormány saját felsőoktatási törvényét megszegve, év végéig nem írta alá a CEU maradásához szükséges nemzetközi megállapodást (később arcátlanul azt is tagadták, hogy ilyen egyáltalán kellene), így az egyetem rektora, Michael Ignatieff pár hónapja bejelentette a CEU amerikai diplomát adó képzéseinek Bécsbe költözését. Szeptembertől ugyanis így nem vehet fel amerikai képzésre diákot.
Weber most új körben próbálkozott, és a Fidesz Néppártban maradásának feltételéül szabta a CEU jogállásának rendezését, illetve Budapesten tartását, de nem a könnyebbik utat választotta.
Ahelyett ugyanis, hogy szimplán a felsőoktatási törvény módosítását, a nemzetközi szerződéssel packázás befejezését követelte volna Orbántól a keddi találkozón,
egy új konstrukciót javasolt Orbánnak a német egyetem és a BMW bevonásával.
A BMW – és bármely más, autóipari cég – különösen erős hívószó a kormány számára. Weber a találkozó után nem részletezte a tervet – Orbán pedig egyáltalán nem kommunikált semmit a megbeszélésről, Gulyás Gergelyt küldte elmondani: kész bocsánatot kérni, ha a hasznos idiótázással esetleg megbántott volna valakit. Az EPP listavezetője azonban még a találkozó előtt egy német lapnak arról beszélt, Bajorország szeretne részt venni a Közép-európai Egyetem tanszékeinek finanszírozásában.
Segíteni szeretnék abban, hogy a CEU megtalálja a módját annak, hogy folytathassa a munkát
– tette hozzá.
Az interjúban Weber elmondta, hogy Bajorország két – a kormányzással, valamint politikai, gazdasági, társadalmi és műszaki képzésekkel foglalkozó – tanszék finanszírozásába szállhat be, egy harmadik esetében pedig úgy vehet részt, hogy a képzést alapítványi formában, a Müncheni Műszaki Egyetem koordinációjával valósítanák meg.
A nyilatkozat több szempontból sem volt egyértelmű:
A kérdések tisztázása érdekében megkerestük a bajor kormányt, illetve a Müncheni Műszaki Egyetemet (TUM) is, utóbbi részletes válaszából kiderült, hogy Weber egyértelműen a CEU-ra gondolt. Vagyis a magyar kormány kommunikációja ellenére felmérte, a CEU nem egyenlő a Közép-európai Egyetemmel vagy egy épülettel, az amerikai diploma pedig kulcskérdés. Az egyetem sajtófőnöke, Ulrich March a hvg.hu megkeresésére elmondta,
szövetséget kötnek a CEU-val.
Hozzátette, hogy támogatják a CEU célkitűzéseit, a TUM erős nemzetközi és európai hálózattal rendelkezik, amely értéknek tartja az európai integrációt és a tudomány szabadságát. A részletekről hamarosan egyeztetnek Michael Ignatieff CEU-rektorral, aki emiatt "a nagyon közeli jövőben" Münchenbe utazik.
A sajtófőnök azt írta, olyan nemzetközi tanulmányi programokat terveznek, amelyek végén magyar, német és amerikai diplomát lehet szerezni. Ennek érdekében három tanszéket hoznának létre Budapesten a CEU-n, kettőjükön kívül szorosan együttműködve egy meg nem nevezett, de topkategóriás amerikai egyetemmel. Két tanszéket a bajor kormány, egyet a BMW támogatna.
Kérdésünkre, hogy ettől hogyan maradhatna a CEU Budapesten, Marsch azt írta,
az új együttműködéssel teljesülnek a magyar törvényi előírások.
A felsőoktatási törvény jelentősen nehezíti a harmadik országbeli egyetemek helyzetét: nekik ugyanis kötelező a magyar, illetve a székhely szerinti kormány közti nemzetközi szerződést felmutatniuk, az Európai Gazdasági Térség országaiból érkező egyetemeknek viszont nem, vagyis
A pontos jogi konstrukció egyelőre nem világos, Marsch azt magyarázta, először a CEU-val kötnének megállapodást, utána vonnának be újabb amerikai egyetemet, és ennek a hármas együttműködésnek köszönhetően adhatna ki továbbra is amerikai diplomát a CEU, a Budapesten folytatott képzései után. Kérdésünkre hangsúlyozta, ők továbbra is német diplomát adnak ki.
Nem világos az sem, hogy a tervezett három tanszék a CEU összes jelenlegi amerikai képzését lefedi-e, vagy esetleg megszűnhet pár szak vagy képzés.
A CEU vezetése a keddi találkozó után nem akart nyilatkozni, csak egy szűkszavú közleményt adtak ki arról, hogy támogatják Weber – a közleményükben nem részletezett – felvetését.
Úgy tűnik, Orbán lényegében mindent megtesz azért, hogy a Néppártban maradhasson, így a CEU-ra is kénytelen rábólintani, de Weber felvetését így is több szemszögből lehet értelmezni:
A helyzet mindenesetre az, hogy Orbán vesztett, most nem tudott nemet mondani Webernek.
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
A háború mellett harc folyik az élelmiszerért, és repedezik a klánok és a Hamász hallgatólagos paktuma.
Vihart kavart a Kneecap fellépése a Sziget Fesztiválon, a kormány után több mint 150 művész is azt követelte, hogy mondják le a koncertet.
Az influenszernek bíróság elé kellett állnia, de hozzászólása még a bírót is megnevettette.