szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Gyengült az Európai Néppárt, a szocialisták is kevesebben lesznek, mint eddig voltak, mégsem sikerült az áttörés a bevándorlásellenes populistáknak az Európai Parlamentben. Igaz, győztek Olaszországban és Macronékat is kínos helyzetbe hozta Le Pen pártja, de eközben a liberálisok és a zöldek is erősödtek, így ők lehetnek a királycsinálók. Írásunkban nyomon követheti az eredmények alakulását, és az első reakciókat is.

Most érkezett

Nagyon úgy tűnik, Le Pen megverte Macront a franciáknál

Megérkeztek az első exit poll adatok Franciaországból, és ha igaz, amit az Ipsos mért, Emmanuel Macron pártjának van miért aggódnia. Az első helyen ugyanis nem ők, hanem a Marine Le Pen vezette Nemzeti Gyűlés áll a szavazatok 23,2 százalékával.

Ugyan alig több mint egy százalékkal lemaradva, de a Renaissance csak a második helyet kapja meg az exit pollok alapján és 21,9 százalékra számíthat. A harmadik hely a Zöldeké (12,8%).Csúnyán leszerepeltek Orbán szövetségesei, a republikánusok mindössze a szavazatok 8,3 százalékát tudták megszerezni.

Jordan Bardella, a Nemzeti Gyűlés listavezetője gyorsan sajtótájékoztatót is tartott, és közölte: „a francia emberek szerénységre tanították Macront”.

Marine Le Pen

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5 6

Magára is gondolt első reakciójában a néppárti csúcsjelölt

"Él az európai demokrácia! Csaknem mindenütt emelkedett a részvételi arány. Számomra ez a fő üzenet, hogy az európaiak döntenek kontinensünk jövőjéről. És világosan megmutatták, támogatják a csúcsjelölti rendszert" – gyorsértékelt a néppárti csúcsjelölt, Manfred Weber.

Románia: Az exit poll szerint bejut az RMDSZ

Romániában helyi idő szerint este kilenckor (magyar idő szerint nyolckor) zárták az urnákat. Az exit poll mérések szerint (a külföldi szavazatok nélkül) a szocdemek nyertek 25,85 százalékkal, a másodikok lettek a liberálisok 25,8-cal. Az RMDSZ az előrejelzések szerint 5,4 százalékot ért el, és ezzel lesz képviselője az EP-ben. Ez egész nap erősen kétségesnek tűnt, tekintettel a magas részvételre. A Transindex szerint a magyarok lakta területeken ugyanis a szavazók kisebb arányban mentek el választani, mint az országos átlag.

Lettországban a jobbközép szerepelt a legjobban

A szavazatok túlnyomó többségének összeszámlálása alapján a lett jobbközép legerősebb pártja, a kormányban is részt vevő Új Egység szerepelt a legjobban az EP-választáson: a párt 26,2 százalékot kapott, ez két mandátumot jelent a balti államnak járó nyolcból. A második helyen a főként az orosz nemzetiségűek támogatását élvező Harmónia végzett 17,5 százalékkal, ez ugyancsak két mandátumot jelent. A jobboldali Nemzeti Szövetség 16,4 százalékon végzett, ami szintén két mandátumot jelent. Két másik párt, a Fejlődésért, illetve a Lettországi Orosz Szövetség egy-egy mandátumot szerzett. A szombaton megrendezett választáson 33,51 százalékos volt a részvételi arány.

Az ismert politikusok közül többek között Valdis Dombrovskis volt kormányfő, illetve a Harmóniás Nils Uaskovs, Riga volt polgármestere szerzett mandátumot.

A finnek külön utakat járnak

A néppárti Nemzeti Koalíció (KOK) áll az első helyen a szavazatok 50,6 százalékának megszámlálása után Finnországban, a párt 20,6 százalékot érhetett el. A második a szocdem SDP, harmadik a liberális Centrumpárt és a Zöld Koalíció lehet.

 

A finn eredmények érdekessége, hogy azok nem exit pollok vagy előzetes becslések, hanem hivatalos részeredmények. Pedig ilyeneket elvileg 23 óráig egyetlen ország sem tehet közzé.

 

 

Húsz éve nem szavaztak ilyen sokan Európában

Húsz éve nem vettek részt ilyen sokan az európai parlamenti választásokon. Az EP szóvivőjének hivatalos közlése szerint 27 tagállamot figyelembe véve 51 százalék is lehet az összeurópai részvétel.

Ha pedig Nagy-Britanniát is beleszámoljuk, akkor a becslések szerint 49 és 52 százalék közötti lehet a részvételi arány az Európai Unióban.

Jön föl a Néppárt, mégsem a liberálisok lesznek a sztárok?

176 mandátumot szerezhet az Európai Néppárt a Politico legfrissebb mandátumbecslése alapján, az elérhető előzetes adatok alapján kalkulált prognózis ötfős emelkedést jelent a korábbi jóslatokhoz képest. 149 mandátumot érhet el a második legnagyobb frakció, a baloldali S&D, míg a liberálisok 101 helyet érhettek el – korábban még 104 helyet jósoltak az ALDE tagpártjainak. A negyedik nagy uniópárti tömb, a zöldeké 62 helyre számíthat.

A másik – EU-ellenes – oldalon Matteo Salvini formálódó szélsőjobboldali frakciójának 70 mandátuma lehet. Vagyis még akkor sem hozzák be a liberálisokat a versenyben, ha a Fidesz netán beszáll a csoportba. A magyar kormánypárt az előzetes felmérések alapján kb. 14 mandátumot szerezhet.

 

Masszív győzelem Boriszovnak Bulgáriában

Masszív győzelmet aratott Bulgáriában a jelenlegi miniszterelnök, Bojko Boriszov pártja. A jobbközép GERB az exit pollok szerint a szavazatok 32,7 százalékát szerezte meg – jelentette a bolgár BTV. Ezzel az Európai Néppárt fog jól járni, hiszen a bolgár kormánypárt az EPP-t erősíti, és valószínűleg hét mandátumot is kaphat. Boriszov egyébként migrációs ügyekben többször is kiállt Orbán Viktor mellett.

A második helyre a szocialisták kerültek 23,2 százalékkal és öt mandátummal, őket követi a török Jogokért és Szabadságért Mozgalom, mely a liberális ALDE pártcsaládba juttathat képviselőket, szám szerint hármat. Egy-egy hely az előzetes becslés szerint a VMRO és a Demokratikus Bulgária pártnak is jut.

A fiatalok között tarolt a zöld párt Németországban

Ahogy azt megírtuk, az exit pollok szerint Németországban a Zöldek kaphatták a második legtöbb szavazatot a CDU/CSU mögött, egy friss statisztika szerint a fiatalok között pedig egyértelműen tarolt a zöld párt, a 30 év alattiak 33 százaléka szavazott rájuk, míg a CDU/CSU-ra csak 13 százalék.

A nacionalisták végeztek az első helyen Horvátországban

Az exit pollok szerint a nacionalista Horvát Demokratikus Közösség (HDZ) szerepelt a legjobban az EP-választáson: a kormányon lévő párt a voksok 23,4 százalékát szerezhette meg, és ezzel a 12 horvát mandátumból 4 jut az egyértelműen EU-párti HDZ-nek.

A második helyre a szociáldemokraták kerültek 18,5 százalékkal, ez három helyet jelent. A többi hely a kisebb pártoknak jutott, amelyek 1-1 helyet szereztek az Európai Parlamentben.

1 2 3 4 5 6
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!