Most az '56 utáni megtorlási perekkel fog foglalkozni az átkost kutató kormányoldali bizottság

Az ügynökmúlt feltárására létrehozott Nemzeti Emlékezet Bizottsága sok mindennel foglalkozott már, az ügynökmúlttal pont nem annyira. Most egy perkatasztert fognak csinálni az '56 utáni perekről.

  • MTI / hvg.hu MTI / hvg.hu
Most az '56 utáni megtorlási perekkel fog foglalkozni az átkost kutató kormányoldali bizottság

Az 1956-os forradalmat követő kommunista megtorlás további részleteire derülhet fény, miután a Nemzeti Emlékezet Bizottsága (NEB) a kegyetlenkedések több kiemelt pontját is megvizsgálni tervezi, és országos perkatasztert készít az időszakról – tájékoztatta a Magyar Nemzetet Máthé Áron, a bizottság elnökhelyettese.

A lap hétfői számában Máthé Áron kifejtette: még harminc évvel a diktatúra bukása után sem látni, hogy tulajdonképpen hány olyan per volt, amelyeket az 1956-os cselekmények miatt indítottak. Sok esetben ugyanis nem politikai okokkal fogtak perbe embereket, hanem különböző köztörvényes bűncselekményekkel, egyebek mellett fegyveres rablással vagy gyilkossággal vádolták őket. Hozzátette, hogy a Nemzeti Levéltárral közösen az egész országra kiterjedően nekikezdtek egy 1956-os perkataszter kialakításának.

Az 1956-os forradalmat és szabadságharcot követő megtorlásban több mint kétszáz embert kivégeztek, tízezreket fogtak perbe, ítéltek el és kínoztak meg.

Máthé szerint emellett jelentős volt a jogon kívüli megtorlás is, különösen vidéken voltak jellemzőek a pufajkások által elkövetett kegyetlenkedések. A történész a Viharsarkot, Miskolcot, a tatabányai szénmedence környékét, valamint a balatonkenesei "halálüdülőt" említette borzalmas események helyszíneként, hozzátéve, hogy a karhatalmisták nagyrészt büntetlenül megúszták.

A Nemzeti Emlékezet Bizottságát a második Orbán-kormány 2014-ben egyébként az ügynökmúlt feltárására hozta létre, de megalakulása óta a rendszerváltás előtti III/III-asokkal kapcsolatban nem sok mindent tárt fel, megállapította, hogy nem is állítható össze az ügynöklista, de katonai titkosszolgálati anyagokkal már foglalkozott, illetve nyilvánosságra hozta a Nagy Imre-peren dolgozók névsorát.