szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Pedig a cég tavaly majdnem megtriplázta az árbevételét.

Azt írja az Mfor, hogy a miniszterelnök édesapjának, Orbán Győzőnek a bányászattal és építőipari alapanyagok előállításával foglalkozó cégei mellett más érdekeltségei is vannak. Ezek köre júniustól azonban szűkülni kezdett, hiszen egyik, még 2006-ban alapított cégét most végelszámolással megszünteti. Az eljárás tényét már a cégkivonatba is rögzítették június elsejei dátummal.

A jogutód nélküli megszűnésről egy nappal korábban, május 31-én határoztak.

A CzG Ingatlanforgalmazó Kft.-ről van szó, ami saját tulajdonú ingatlan adásvételével foglalkozik fő tevékenységként, igaz, 2013-ban többek között mezőgazdasági tevékenységeket is listára vett, úgy mint például juh- és kecsketenyésztés, vagy olajtartalmú gyümölcs termesztése.

A cég árbevétele 2018-ban 46,5 millióra emelkedett, holott előtte az a korábbi években fixen 15,5 milliót mutatott. A részletekre rávilágító kiegészítő mellékletből azonban nemcsak a növekedés, de feltehetően a megszüntetés oka is kiderül – írja a gazdasági lap.

Ugyanis a vonatkozó dokumentum szerint a 31 millió forintos megugrás egy „bérleti szerződés megszüntetése miatt realizált árbevétel”. Vagyis ez alapján feltételezhetjük, hogy az évi fix 15,5 millió forintos bevételt biztosító bérleti szerződést felmondták, új megkötése úgy tűnik, nem állt Orbán Győző szándékában, így a tevékenységre alapított cég létjogosultsága is megszűnik.

De nemcsak az árbevétel, hanem a ráfordítások is magasabbak lettek, az anyagjellegűként elszámolt 3,3 millió forint nagyjából megegyezik az előző évivel, viszont 3,6 milliót tüntettek fel értékcsökkenési leírásként, valamint 18,8 millió egyéb ráfordítás is keletkezett. Utóbbi nagy része, 17,9 millió forint egy elengedett és elévült követelés, a maradék közel 900 ezer forint pedig az iparűzési adó összege.

Így is 20,7 millió forint nyereség keletkezett az előző évi 9,5 millió után. A 3,4 millió adófizetési kötelezettség elszámolása után végül 17,2 millió forint maradt a kasszában. Ezt az összeget azonban nem vette ki osztalékként, hanem a korábbi évek tevékenységéből származó nyereséget/veszteséget tartalmazó eredménytartalékba helyezte. Itt egyébként 38,7 millió forint halmozódott fel.

A végelszámolás során jelentős kötelezettséget is ki kell egyenlítenie a végelszámolónak, Orbán Győzőnek, a mérleg szerint 2018 végén 174,9 millió forint tartozással rendelkezett a cég, melynek zöme, 171 millió forint rövid lejáratú kölcsönként szerepel a könyvekben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!