szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Visontán és Detken tájékozódna a Fenntartható fejlődés bizottsága a környéken tapasztalt szennyezésről.

Schmuck Erzsébet (LMP), a Fenntartható fejlődés bizottságának elnöke kezdeményezte, hogy a bizottság a héten kihelyezett ülést tartson Visontán vagy Detken, a Mátrai Erőmű telephelyén, az ott tapasztalt szennyvízhelyzet miatt, írja a Mérce.

Az LMP politikusa a következő kérdésekre szeretne választ kapni:

  • A Heves Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság hol és milyen szennyezőanyagokat mért az erőmű területén és környékén?
  • Hány dolgozónak volt egészségügyi panasza és mely cégek okozhatták a szennyezést?
  • Hogyan végzi az engedélyezési és ellenőrzési feladatait az illetékes kormányhivatal?
  • Miért nem kapott időben tájékoztatást az önkormányzat és a lakosság a szennyezésről?

Schmuck elmondta, a bizottság elnökeként kötelezettsége is, hogy tájékoztatást kérjen az illetékes szervezetektől, különösen a kormányhivataltól és a katasztrófavédelemtől, az egészségügyi intézményektől és a két érintett gyártól is.

Bízunk benne, hogy a patakban és a tározóban mért szennyezés, amit a Mátrai Erőmű és a Viresol Kft. keményítőgyár együtt okozhatott, olyan ügy, amely a pártpolitikán felül áll, így a bizottság teljes létszámban részt fog venni az ülésen. Országgyűlési bizottságként kötelességünk a szükséges tájékoztatást megkérni, a helyszíni tapasztalatok függvényében megfelelő nyilvánossági formákat biztosítani, a hatóságok figyelmét felhívni az esetleges mulasztásokra, illetve későbbi intézkedések megtételére – mondta Scmuck.

Az LMP politikusa szerint ettől az esettől függetlenül már be kellett volna zárnia a Mátrai Erőműnet, ami Magyarország legnagyobb szén-dioxid kibocsátója, bezárásával pedig felére csökkenhetne a hazai villamosenergia-termelés szén-dioxid-kibocsátása.

A Mátrai Erőmű környékén élők hetek óta arról panaszkodnak, hogy szennyező anyagok jutottak a környezetbe. A Greenpeace két hete bevizsgálta az erőmű közelében folyó Őzse-völgyi, Nyiget-, illetve Bene-patakot, minták elemzése után arra jutottak, hogy az erőmű telephelyéről kifolyó patakban gyakorlatilag szennyvíz folyt: a vízminta szervesanyag-tartalma többszörösen meghaladta a vízfolyásokra megengedett határtékeket, és jelentősebb szulfát- és molibdénkoncentrációt is mutatott.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!