Érdekes javaslatot tesz a törvényalkotási bizottság az „egyes törvényeknek az egyfokú járási hivatali eljárások megteremtésével összefüggő módosításáról” szóló törvényjavaslathoz: magára az Országgyűlésre ne vonatkozzon az a határidő, amely mindenki mást köt.
Az Alaptörvény szerint „a helyi önkormányzat a helyi közügyek intézése körében törvény keretei között a feladat- és hatáskörrel rendelkező szervtől tájékoztatást kérhet, döntést kezdeményezhet, véleményt nyilváníthat”. Az önkormányzati törvény pedig ehhez hozzáteszi: az ezen pont alapján megkeresett szerv „a helyi önkormányzat megkeresésére harminc napon belül érdemben köteles válaszolni”.
Ezen változtatna a Hende Csaba vezette főbizottság: ha az ilyen megkeresés „címzettje az Országgyűlés, a harmincnapos határidőt nem kell alkalmazni”.
Indoklás: erre „az Országgyűlés döntési autonómiájának érvényre juttatása érdekében” van szükség, de „az érdemi válaszadási kötelezettség érintetlenül” marad.
A gyakorlatban nem sűrűn fordul elő, hogy önkormányzatok közvetlenül a parlamenthez fordulnának – hír legalábbis ritkán szól erről –, de valószínűleg itt is az történt, ami a miniszterelnök beszámolási kötelezettségével az Európai Tanács ülései után:
valaki észrevette, hogy nem tartanak be egy törvényi kötelezettséget, ezért inkább megváltoztatják a törvényt.