szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kormány nyilvánosságra hozta saját magyarázatát: ha nektek szabad, nekünk miért nem, és egyébként is Soros.

A határidőhöz képest egy napos késéssel, de hosszú levélben vette védelmébe Kovács Zoltán kormányszóvivő uniós szivárogtatását Gulyás Gergely. A Miniszterelnökséget vezető miniszter – aki már a csütörtöki Kormányinfón is „megfelelőnek” nevezte az államtitkár Twitter-posztjait – kérésre Tytti Tuppurainen finn uniós miniszternek címezte írásos magyarázatát.

A levél tartalmát stílusosan a Twitteren hozta nyilvánosságra Kovács Zoltán.

Ahogy megírtuk, Kovács Zoltán posztolása az Európai Unió alapszerződését is megsértette. A Tanács eljárási szabályzata ugyanis kimondja: abban az esetben, ha nem történik szavazás, hacsak a résztvevők máshogy nem döntenek, a tanácsülések titkosak.

Gulyás Gergely azonban máshogy látja a történteket, szerinte az a nyugtalanító, amikor az uniós intézmények megsértik, megkerülik vagy elgörbítik az eljárási szabályzatot. A miniszter ide sorolja, amikor

  • a Tanács Magyarország megkérdezése nélkül kiadta a szeptemberi meghallgatásról készült dokumentumot, ami később kikerült az internetre,
  • figyelmen kívül hagyja, hogy jelenleg is eljárás zajlik azért, hogy semmisítsék meg a hetes cikkely szerinti eljárást megindító szavazás eredményét, mert a tartózkodásokat is szavazatoknak számolták,
  • második meghallgatást is napirendre vettek, ami súlyosan sérti az EU soros elnökségének függetlenségét,
  • olyan kérdéseket is felvetettek a meghallgatáson, amiről az eredeti jelentésben nem is volt szó.

Gulyás szerint éppen ezért egyetlen tagállam sem tehető felelőssé valami olyanért, ami nem törvénytelen, ha azt a Tanács Főtitkársága csinálja. A miniszter emellett „nyugtalanítónak és sokkolónak” nevezte azt is, hogy néhány tagállamnak fogalma sincs az egész ügyről, ami lehetetlenné teszi a független és objektív eljárást. Továbbá kifogásolta, hogy egy ideje már őszinte vita helyett egyes tagállamok a Soros György-féle Nyílt Társadalom Alapítvány vádjait visszhangozzák, amikor azok nyíltan politikai szerepet játszanak az uniós belpolitikában.

A magyar kormány ugyanakkor „határozottan visszautasítja az antiszemitizmus vádját”, viszont fenntartja magának a jogot, hogy minden lehetséges jogi eszközzel megcáfolja az európai intézmények rosszindulatú és tendenciózus gyakorlatát.

A nagykövetek elé viszik

Tuppurainen szintén a Twitteren válaszolt a levélre, melyet nem tart megfelelőnek, mert az nem a szabálysértő posztolásról szól, hanem megpróbálja elterelni róla a figyelmet.

A Tanácsülések titkosságának semmibe vétele nagyon komoly. Konzultálunk a jogi osztállyal és jövő héten az uniós nagykövetek elé visszük a kérdést – írta a finn miniszter.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!