Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Szabó Tímea, a Párbeszéd frakcióvezetője az ágyfelszabadításokról tett fel három írásbeli kérdést Kásler Miklós Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) a miniszterének a kórházak ágyfelszabadításáról – írja a 24.hu. Az összevont választ hétfőn kapta meg Rétvári Bence államtitkártól.
Szabó azt akarta megtudni, hogy
- Miért volt szükség minden kórházban ágyfelszabadításra, ha közben épült járványkórház?
- Az ágyfelszabadítások során pontosan, számszerűen hány embert küldtek haza az intézmények?
- Ki lesz a felelős azért, ha egy hazaküldött beteg meghal?
Rétvári azt írta többek között – miután beszámolt a kormány járványügyi intézkedéseiről – hogy "a kórház és a kezelőorvos felelőssége volt, hogy senki ne maradjon ellátatlanul. Ugyanígy a betegek áthelyezése, otthonába bocsátása is csak orvosszakmai kérdés lehetett, és mint minden esetben, a kezelőorvos csak akkor küldhette haza a beteget, ha annak otthoni ellátása megoldható volt.
Ha a beteget kezelőorvosa hazabocsájtotta a kórházból, a további állapotáért, kezeléseiért a háziorvosa felelős.
A helyi önkormányzat feladata azon betegek részére biztosítani a gondozását, illetve az ápolást, akiknek a hozzátartozóik ezt nem tudják megoldani. A szakápolási szükségletet a háziorvosok felmérik minden krónikus betegnél, és igény esetén értesítik az otthoni szakápoló szolgáltatókat."
Az államtitkár azt is közölte, hogy
minden olyan állítást a leghatározottabban visszautasítanak, hogy a kórházi ágyak előkészítésével kapcsolatos döntések betartása a betegek egészségét vagy életét veszélyeztette volna.
Miután a válaszokat megkapták, a Párbeszéd közleményt adott ki és azt írták, hogy Kásler Miklós minisztériuma a kórházakra és az orvosokra hárítja a felelősséget a betegek tucatjainak életébe kerülő kórházi ágyfelszabadításokért, és elfogadhatatlan, hogy a kormány az átgondolatlan döntés után a végrehajtókat és nem a döntéshozókat hibáztatja.
A Párbeszéd szerint ráadásul Rétvári válasza azután született két nappal, hogy nyilvánosságra hozták az óbudai Terike történetét, akinek a férje azután halt meg, hogy műtét előtt hazaküldték a kórházból. A párt szerint ezen kívül számtalan más esetet is közzétett a sajtó, amelyekben stroke-os, daganatos vagy éppen pszichiátriai betegeket küldtek haza ellátatlanul.
Kásler is megszólalt az ágyfelszabadításokról, a Demokratának adott interjújában – amit az Index szemlézett – azt mondta, hogy
Az viszont, hogy kit küld haza, és kit nem az orvos, kizárólag a saját szakmai és emberi felelőssége, akár van járvány, akár nincs.
(Képünk illusztráció)