szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Csak márciusban 50 kapcsolati erőszakot jelentettek a rendőrségen, ez a korábbi adatok másfélszerese.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

A szakértők már a koronavírus-járvány elején arra figyelmeztettek, hogy a tartós bezártság miatt megnövekedhet a családon belüli erőszakkal kapcsolatos esetek száma Magyarországon, a Patent egyesület jogásza az ATV-nek nyilatkozva elmondta, hogy a gyakorlat igazolta a várakozást.

Alsó hangon duplázódás volt, de volt olyan időszak, hogy háromszor annyian kerestek, mint amúgy

– mondta a csatornának Spronz Júlia.

G7 a Belügyminisztérium adatai alapján számolta ki, hogy havonta átlagosan 33 kapcsolati erőszakot jelentenek a rendőrségen, ez a szám márciusban ennek a másfélszerese, 50 volt.

Ahogy arról az ATV Híradója beszámolt, a járvány miatti összezártság világszerte sok házasságot is szétrobbantott. A karanténok és kijárási tilalmak enyhülésével párhuzamosan Kínában és Nagy-Britanniában is megugrott az elindított válókeresetek száma. Ez Magyarországon sincs másként, itthon a karácsonyi és a nyári szünet után növekedni szokott a válások száma, így sok ügyvéd számára nem volt meglepetés, hogy a kijárási korlátozások miatti összezártság sok kapcsolat végét jelentheti. Dr. Sass Rita szerint a megkeresések száma az utóbbi egy-két hétben növekedett meg igazán.

A tavalyi számokhoz képest 15-20 százalékkal megemelkedett a válóperek száma, illetve az ilyen irányú megkeresések úgyhogy hatással volt a karantén a válóperekre

– mondta az ATV-nek családjogi ügyvéd, aki szerint a kliensek többsége már határozott szándékkal érkezik hozzá, tehát nemcsak érdeklődik, hanem vélhetően el is jut a házasság felbontásáig.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Helena Dalli Élet+Stílus

Koronavírus és családon belüli erőszak: aránytalan kockázat a nők számára

A tagállamoknak biztosítaniuk kell, hogy a hatóságok továbbra is kezelni fogják a családon belüli erőszak eseteit, valamint közvetlen szükséghelyzeti alapokat kell létrehozniuk az erőszak áldozatait támogató szervezetek, többek között a menedékhelyek számára – írja Helena Dalli, az Európai Bizottság egyenlőségért felelős tagja.

Csatlós Hanna Élet+Stílus

„A családon belüli erőszaknak igenis neme van”

Miért akkora dráma, hogy Magyarország elutasítja az Isztambuli Egyezmény ratifikálását? Vannak gyakorlati következményei annak, hogy csak a kapcsolati erőszak van nevesítve, a nők elleni erőszak nincs? Egyáltalán mi az a „romboló gender-szemlélet”, amire hivatkozva a KDNP nyilatkozatot terjesztett az Országgyűlés elé az egyezmény elutasításáról? Mindent elmagyarázunk a Patent Egyesület jogászával, Spronz Júliával.