szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kollár Lajos, a Pécsi Tudományegyetem professzora szerint nyárra a maszkviselés is indokolatlanná válik.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Júliusra lecseng a járvány, naponta csupán néhány megbetegedésre lehet számítani, a halálos áldozatok száma pedig minimális lesz – mondta a Kollár Lajos, a Pécsi Tudományegyetem professzora a Spirit FM Spirit Show című műsorában.

Kásler Miklós emberierőforrás-miniszter tanácsadója arról beszélt: a koronavírus-fertőzöttek nagyjából nyolcvan százalékának fel sem tűnt, hogy jelen volt a szervezetükben a kórokozó, vagy csak enyhe tünetek mutatkoztak rajtuk. Olyanok – náthaszerű infekció, köhögés, torokkaparás – amit más években az ember „fel sem vesz”.

A fertőzöttek egy részének állapota azonban súlyosodott, ők kerültek kórházba, az úgynevezett COVID-ágyakra. A gépi lélegeztetésre szoruló páciensekről azt mondta Kollár: közülük „Magyarországon került le gépről a legtöbb beteg, ami azt mutatja, hogy a magyar intenzív terapeuták nagyon jók és nagyon jól kezelték a gyerekeket. Voltak országok, ahol ahogy gépre került a beteg, ott gyakorlatilag keresztet lehetett vetni rá.”

A koronavírus elleni gyógyszerkísérletekről és a vakcináról elmondta, hogy Dél-Korea, Amerika, Japán vannak ringben, és „mi sem állunk rosszul”, bár „a nagy konszernekhez képest mi azért szerény lehetőségekkel rendelkezünk”. Hozzátette azt is, hogy „minden egybehangzó vélemény szerint akár már őszre piacon lehetnek ezek a készítmények, ami egy rekord lenne.”

Kollár úgy látja, hogy Magyarországon júliusra „az utolsó vírusnak is búcsút inthetünk”, s az egészségügyi megszorításokat is meg lehet akkor szüntetni.

Szerinte a maszkviselés hamarosan okafogyottá válik.

Az egészségügy átszervezése is szóba került az interjúban, amiről azt mondta Kollár: mindenki tudja, hogy az egészségügyi rendszer elavult. Hogy az átalakítás terén „mit és milyen sorrendben kell megtenni, ehhez kellenek a szakemberek”. Álláspontja szerint az alapellátást kell megerősíteni: „A háziorvosok nagy része kiváló képességű, gyógyító szakember is, más részük sajnos csak egy adminisztratív szereplő az egészségügyi láncban: receptet ír és beutalót. Azt kell elérni, hogy a háziorvos tényleg orvos legyen” – fogalmazott.

Az egészségügy átszervezésének fontos része szerinte, hogy minél kevesebben menjenek szakellátásba, azt viszont fel kell úgy műszerezni, hogy ne kelljen hónapokig sorban állniuk a betegeknek diagnosztikai vizsgálatokra várva. A fekvőbeteg-ellátásba pedig csak azok menjenek, akik valóban rászorulnak. Ehhez arra van szükség a miniszteri tanácsadó szerint, hogy a hálapénzt kivezessék teljesen a rendszerből. Amihez viszont komoly bérrendezés kell. A jelenleg készítendő terv 2030-ig szól – tette hozzá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Virológus: Csak időt nyertünk, a vírusveszély nem múlt el

Őszre újra belobbanhat a járvány, nyáron az emberek mozgása fenntartja az elterjedését Kemenesi Gábor virológus szerint. A mostani lazítást nem járványügyi, hanem más okok indokolják – mondta a Népszavának adott interjúban.