szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A miniszterelnök szerint nem anyagilag kell megbüntetni, aki nem fogadja el a jogállamiságot, az ilyen országoknak azonnal távozniuk kell az unióból.

"A nyaralás, a belpolitika várhat. Még a foci sem olyan fontos, mint hogy megegyezzünk" - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök vasárnap, az uniós állam- és kormányfők költségvetési csúcstalálkozóján brüsszeli újságíróknak tartott sajtótájékoztatóján. Orbán bármeddig hajlandó folytatni a tárgyalásokat annak érdekében, hogy sikerüljön megegyezni a 2021-27-es költségvetésről és a hozzá kapcsolódó gazdasági helyreállítási alapról. Ugyanis az uniós vezetők mind tisztában vannak azzal, mennyire "drámai gazdasági helyzet Európában, rosszabb, mint gondolnánk" – idézi a miniszterelnököt az Index Eurológus rovata.

Orbán összességében úgy látja, hogy jó esély van a megállapodásra, de ehhez négy vitás területet rendezni kell: a helyreállítási alap nagysága, a támogatások és hitelek aránya, illetve elosztása, a költségvetési visszafizetések és a jogállamiság kérdése.

A miniszterelnök szerint a gazdasági támogatások elosztásának arányán az elmúlt napokban sikerült kicsit változtatni, Magyarország számára még mindig nem méltányos a támogatások mértéke, de legalább már nem "megalázó".

MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher

A helyreállítási alap nagyságáról és elosztási arányairól szóló, a takarékos és a mediterrán államok között zajló vitájában, amelyet a magyar miniszterelnök Hollandia és Olaszország szembenállasaként jellemzett, Magyarország Olaszország pártján áll: oda kell a pénzt küldeni, ahol arra szükség van. A kormányfő nem helyesli azt sem, hogy a szombaton bemutatott új költségvetési javaslatban kompromisszumos megoldásként bizonyos országok visszatérítéseket kapnának.

Orbán szerint az uniós vezetők között "100 százalékos egyetértés van a jogállamiságról". Ha valaki nem hajlandó elfogadni a jogállamiságot, rögtön el kell hagynia az Európai Uniót. Nem anyagilag kell megbüntetni, hanem mennie kell, mert ez a közösség a jogállamiságra épül. A miniszterelnök arról is beszámolt, hogy a jogállamisági feltételrendszerről képviselt álláspontját a kollégái elutasították, ahogy azt a kérését is, hogy a hetes cikk szerinti eljárást minél hamarabb lezárja az Európai Unió Tanácsa.

MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher

Ahogy a hvg.hu is megírta, a magyar kormány még a jogállamiság szót is kihúzta az uniós javaslatból.

A magyar kormányt számtalan kritika érte és éri, amiért nem tartja magát a jogállami alapelvekhez, ezért is indult a hetes cikk szerinti eljárás.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!