szerző:
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Albérletet nem találnak, a szülői házba pedig a járványveszély miatt félnek hazamenni a fedél nélkül maradt kollégiumi hallgatók. Van, aki negyedmagával költözik barátja 45 négyzetméteres lakásába, és abban reménykedik, hogy hamar túllesznek ezen az egészen. A kiürítési terv részleteit még az intézményvezetők sem ismerik, így egyelőre megfelelő intézkedéseket sem tudnak hozni.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Több ezer hallgatót hoztak nehéz helyzetbe a kormány járványügyi szigorításai: Orbán Viktor hétfőn nemcsak azt jelentette be, hogy a felsőoktatási intézmények áttérnek a digitális oktatásra, hanem külön kiemelte, hogy a kollégiumokat is bezárják, az épületeket pedig el kell hagyni a lakóknak. Az intézkedés járványügyi szempontból teljesen érthető, hiszen a sok esetben több száz hallgatónak otthont adó kollégiumok bármikor gócponttá alakulhatnak.

A diákoknak azonban – idén már másodszor – pár nap alatt kellett felszámolniuk mindent és eldönteni, hogy a fertőzést kockáztatva hazautaznak, vagy megpróbálják a lehetetlent és albérletet keresnek.

Reviczky Zsolt

„Ha nem zárnak, én magam kértem volna arra a fiamat, hogy jöjjön el. Fogalmunk sincs, hogy mikor alakult volna ki itt gócpont, jól teszik, hogy ennek elébe mennek” – mondta kedd délelőtt egy gyermekére váró édesapa a Budapesti Corvinus Egyetem Ráday utcai kollégiumánál.

Az épület előtt egyébként napközben egymást érték a szülők autói, ám dudálásnak, vagy türelmetlenkedésnek nyoma sem volt: mindenki érti, hogy milyen helyzet alakult ki.

Az épületből csoportokban, folyamatosan távoztak a diákok, látványosan betartva a távolságtartási szabályokat és maszk is volt mindegyikükön. „Nem tudhatjuk, melyikünk fertőzött" – mesélte Gábor – „ha bárki is az, és itt van köztünk, mi szeretnénk megúszni. Oké, hogy nem leszünk tőle nagyon betegek, de hazafelé tartunk. Ha hazavisszük, abból lehet baj.”

Reviczky Zsolt

A Corvinus hallgatóinak elmondásuk szerint ma estig kell elhagyniuk a kollégiumokat. Bár kiköltözniük nem kell, hiszen férőhelyük megmarad, a legtöbben mindenüket elviszik, hiszen senki nem tudja, hogy mikor térhetnek vissza. A kollégiumi szobákat öt, vagy tíz hónapra lehet előre megváltani, azt azonban csak az egyik lakó árulta el, hogy

a diákok csak azzal a feltétellel költözhettek be, hogy ha vállalták, hogy szükség esetén huszonnégy órán belül el tudják hagyni az épületet.

A nehezen megszerzett belvárosi férőhelyet viszont feladni senki nem akarja, a havi közel tízezer forintos bérleti díj ellenére sem.

„Alig kerültem be, ha tavasszal újra bejöhetünk, nem szeretnék albérletet, vagy másik kollégiumot keresni” – mondta a Kinizsi utcai állva egy lány.

Ha oda a lakhatás, oda a munka

Az ELTE belvárosi kollégiumainál kedden még nem volt nagy tumultus, szülők sem álltak sorba.

„Azt mondták, rugalmasak lesznek, de tényleg nem tudok semmit” – hárította el egy lány a Damjanich utcai kollégium előtt állva kérdésünket azzal kapcsolatban, hogy nekik mikor kell elmenniük. „A péntek-szombat lenne az optimális, de nem tudom, mi lesz. Sokan nem tudják iderendelni a szüleiket egyik napról a másikra, hiszen munkanap van” – tette hozzá.

Egy másik lány két bőrönddel a kezében indult el a Keleti pályaudvar felé. „Egyedül megyek az ország másik végébe, de legalább hazamehetünk. Igazából be se kellett volna minket engedniük” – fűzi hozzá. Mint mondta, ő nagyon fél attól, hogy hazaviszi a fertőzést, de nincs hova mennie: a fővárosi albérletet nem engedheti meg magának, olyan közeli barátja pedig nincs, akihez mehetne.

Reviczky Zsolt

Az albérletekkel kapcsolatban több diák is aggodalmának adott hangot: „A járvány elején, amikor először kiraktak bennünket napokig kerestem magamnak lakást, de borzasztóan drágák” – mesélte egy lány. Az árak pedig nem mentek lejjebb, ráadásul az elmúlt nap fokozott érdeklődésének köszönhetően a legjobb helyek már elfogytak. A Kinizsi utcai kollégium előtt egy fiú feldúltan mesélte, hogy aznap már a negyedik főbérlő hajtotta el azzal, hogy foglalt a lakás, pedig ő kész lett volna komolyabb összeget is fizetni érte. Mint mondta, munkája a fővároshoz köti, nem tud hazamenni, mert az a megélhetésébe kerülhet.

Ági valamivel szerencsésebb, ő negyedmagával költözik össze barátja 45 négyzetméteres lakásába. „Ha belőlünk nem lesz gócpont, akkor senkiből” – nevetett, kicsit később azonban hozzátette: „valahogy túlleszünk ezen is, de az biztos, hogy nagyon nehéz időszak vár ránk”.

Az ELTE-n tanuló lány szerint vannak munkák, amiket nem lehet otthon végezni, egy ismerőse például egy étteremben pultozik. (Igaz, a kormány bejelentése az éttermeket is érintette, csak házhozszállításra dolgozhatnak - a szerk.)

A kollégiumok kiürítési tervének – ahogy egyébként a hétfőn Orbán Viktor által bejelentett szigorításoknak – egyelőre nem ismertek a részletei, vagyis a döntéshozók sem tudják, hogy pontosan mit kell elrendelniük az alájuk tartozó intézményekben. Babos János, az Eötvös Loránd Tudományegyetem szolgáltatási igazgatója megkeresésünkre elmondta, hogy még az egyetem is csak várja a részleteket tartalmazó jogszabály megjelenését és „ennek ismeretében alakítja ki a szükséges intézkedéseket”.

Tavasszal az ELTE egyébként lakhatási támogatással és lakáskereséssel támogatta fedél nélkül maradó kollégistáit. Megkérdeztük az egyetemeket, hogy most tervezik-e ilyen intézkedésekkel segíteni a hallgatóikat, a Budapesti Corvinus Egyetem részéről Szandtner Veronika elmondta, hogy a Corvinus nem tud ilyen juttatást adni a hallgatóinak. Szandtner azonban hozzátette, hogy akik nem tudják megoldani máshol a lakhatásukat, azok haladékot kérhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!