szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Segítő alákérdezéseknek most sem volt híján a miniszterelnök a Kossuth Rádióban. Az első kérdés mindent vitt: hogy telt Orbán éjszakája a magyar válogatott győzelme után. Röviden. Bejelentette, hogy az elviteles ételek áfája 5 százalékra csökken, a Parragh által kért iparűzési adó felfüggesztéséről még nincs döntés.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Az operatív törzs üléséről érkezett Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth Rádió stúdiójába, a szokásos péntek reggeli interjúra. A műsorvezető, Nagy Katalin nem ezzel, hanem a meccsel kezdett - a magyar válogatott tegnap nyert Izland ellen és kijutott az EB-re. Hogy telt a tegnap este - hangzott az első kérdés. Orbán elmondta, hogy egybefolyt a reggellel. A meccsnézés szenvedély, ilyenkor csak forgolódik éjjel, 5-kor viszont már kelnie kellett az operatív törzs ülése miatt. De

végre történt valami jó, ez nem egyszerű futballmeccs volt, hanem harc, a vikingek ellen.

Ezután áttértek a korlátozó intézkedéskre. A kérdést Nagy Katalin úgy fogalmazza meg, hogy "a szakemberek azt mondják", ha nem lépünk, 50 százalék az esély, hogy nem állja a sarat az egészségügy. "Ezt én szoktam mondani" - igazít helyre Orbán, hozzátéve, hogy szakemberekre hivatkozva.

Orbán szerint nem tudunk elszakadni Ausztriától, az ottani tendenciák érvényesek itt is, az alapján lehet számolni, ami ott történik. Az egészségügyet felkészítették, minden eszköz rendelkezésre áll, szakemberből viszont "annyi van, amennyi", még úgy is, hogy bevonják az orvostanhallgatókat és a katonákat is segítségül.

Az orvosmatematikusok megbecsülték, hogy a rendelkezésre álló szakemberekkel hány beteget tudnak úgy ellátni, hogy esélyük legyen a gyógyulásra. Nem mindegy ugyanis, hogy egy orvosra, ápolóra hány ember jut, a "plafon" át is szakadhatott volna, ha nem lép a kormány.

A kulcs szerinte a kijárási tilalom - amely most este 8 és reggel 5 között érvényes -, amit nehéz lesz betartani 10-14 nap múlva.

Jó ütemben és kellő pontossággal hoztuk meg a döntéseket, merem vállalni a felelősséget, hogy 99 százalék fölötti az esély arra, hogy az egészségügy ennyi emberrel működni tud, és minden magyar megkapja a tisztességes ellátást.

Hangsúlyozta: minden élet számít, az időseké is.

Bemondta a friss számokat

Azt nem árulta el Orbán Viktor, hogy péntekre hány új igazolt fertőzötett találtak illetve hány beteg halt meg, azt viszont elmondta, hogy jelenleg 6690 koronavírusos beteg van kórházban (ez 264-el több, mint csütörtökön), és 518-an vannak lélegeztetőgépen (a tegnapi 486-hoz képest). Orbán elmondta, 400 diákot mozgósítottak tesztelésre, plusz "pilótaként", sofőrként beszálltak a Műszaki Egyetem diákjai is, akik a medikusokat szállítják.

Nagy felidézi a műsorban, hogy a pécsi klinika vezetője jelezte, hogy gond van, majd 24 óra alatt érkezett az osztályra ápoló. Orbán azt mondja, a vezénylés kérdése nagyon nehéz, Nagy gondoljon csak bele, ha őt átvezényelnék a gyulai stúdióba, mert ott van rá szükség. Erre Nagy elmondja, hogy ez elő szokott fordulni, illetve felhozza, hogy árvíz esetén a vízügyesek is máshol dolgoznak, "ha menni kell, hát menni kell."

500 középiskolában tértek át digitális oktatásra, az általános iskolák nyitva maradtak (ennek megváltoztatására nem is utalt a miniszterelnök), de 239 helyen a járvány miatt ott is digitális oktatás folyik, emellett 208 óvoda zárt be. Orbán szerint az oktatási rendszer is bírja a nyomást.

Áttérnek a vakcinákra, Nagy felveti, vajon a könnyen behozott vakcina nem megy-e a biztonság rovására. Orbán a kérdés után arról beszél, most arról folyik vita a szakemberek között, hogy bizonyos gyógyszereket (vélhetően a koronavírusos betegek kezelésében használt remdesivirt, favipiravirt) milyen szinten tegyék elérhetővé. Itthon a gyógyszerforgalmazásra vonatkozó szabályok szigorúak.

Az biztos, ha lesz vakcina, azt az egészségügyben dolgozók kapják meg először. Szerinte az a jó, ha minél több vakcina áll rendelkezésre, ebből nem szabad politikai kérdést csinálni. "Legyen minden, az emberek meg majd eldöntik, melyikben bíznak inkább." Addig ki kell tartani, míg meg nem jön a vakcina.

A szakemberek szerint a lakosság 10 százaléka esett át a fertőzésen, a járvány megállításához 50 százalék kell. Lesz-e elég vakcina ehhez - hangzik a következő kérdés. Orbán nem mer állást foglalni, nagy tekintélyű professzorok állnak a különböző elméletek mögött. A járványok el szoktak múlni, az irodalomból nehéz kihámozni, hogy miért, de előfordul, hogy vakcina nélkül is megszűnik. Ha van oltóanyag, gyorsabban szűnik meg, de Orbán szerint a szakemberek arra sem tudnak még egyérelmű választ adni, hogy ha visszaesik a járvány, akkor meg is szűnik majd, vagy az influenzához hasonlóan marad, kezelhető formában. Aki erre biztos választ ad, az Nobel-díjat kaphat.

Orbán bejelentette az elviteles ételek áfacsökkentését

Nagy áttér a gazdasági kérdésekre, a témát azzal vezeti föl, hogy a gazdaság épp magára talált, de a 30 napos zárás néhány ágazatot igen megérint. Kérdés, elég lesz-e a bértámogatás illetve az eddig beígért kedvezmények. Orbán azt mondta, a nehéz helyzetbe jutott szektoroknál az átmeneti intézkedéseket meghozták, az Iparkamara elnökének javaslatára úgy döntött, az elvitelre kért ételek áfáját 5 százalékra csökkentik 27 százalékról (étteremben csak elvitelre lehet ételt kérni most).

A gazdasági növekedési akciótervvel a hosszabb távon érvényes intézkedéseket dolgozzák ki, amivel lendületbe hozhatják a gazdaságot. Ez jellemzően adócsökkentést jelent majd, a cégeket olyan helyzetbe kell hozni, hogy megtarthassák a munkaerőt és fejleszthessenek.

A szintén a kamarai elnök által javasolt iparűzési adó felfüggesztéséről és a társasági nyereségadó csökkentéséről nincs döntés. Ezekre a javaslatokra Orbán azt mondta, "meredek, de fel lehet rá kaptatni", csak a kellő arányt kell eltalálni. Azt mindenesetre közölte,

érezhető mértékű adócsökkenést akar jövőre.

Európai Unió = Szovjetunió

Áttérnek a jogállamisági kritériumra, amely miatt Orbán az uniós költségvetés megvétózásával fenyegetett. Több levelet is írt már, kezdi úgy érezni magát, mint egy Tolsztoj regényhős. Szerinte a magyar álláspont átlátható és mindig is egyértelmű volt ennek elutasításáról.

Hosszan tárgyalt Angela Merkel német kancellárral csütörtökön, az első, amit ezután elmondhat, hogy "a magyarok pénzét nem lehet elvenni", Orbán szerint pénz lesz, a gazdaság működni fog, a fejlesztések megindulnak. Egy technikai vita folyik a háttérben, és a németek vezetésével kidolgozott új szabálytervezet nem a jogról hanem a politikáról szól.

Ha ezt a jogszabályt valóban elfogadják - ezt nem tudjuk megvétózni - akkor az EU-ból Szovjetuniót csináltunk

- mondta Orbán. Ott volt szokás, hogy a támasztott feltételeknek nem voltak objektív kritériumai, azokat egy bizottság ideológiai alapon kérte számon, a döntés ellen nem volt apelláta. Ugyanaz lenne az EU-ban, zsarolni akarnak országokat.

Az EU-t nem azért hoztuk létre, hogy legyen egy második Szovjetunió. Lehet beszélni Európai Parlamentről, Bizottságról, de az EU alapegysége a tagállamok. Amit nem akarnak a tagállamok, az nem fog megtörténni.

Orbán szerint ráadásul most nem is erről kéne beszélni, hanem hogy hányan haltak meg, hogyan tartsuk életben az egészségügyet és élesszük fel a gazdaságot. "Ez a téma, erről kell dönteni", azoknak az országoknak pedig, ahol 100 százalék fölött van az államadósság, azonnal kell "küldeni a pénzt". Itt a közös EU-s hitelre gondolt, és elmondta, Magyarország könnyedén jut hitelhez a pénzpiacról anélkül is, most vettek fel 2,5 milliárd eurónyi hitelt.

Nagy megpróbálta behozni az LMBTQ stratégiát is, amelyet most ismertetett meg az Európai Unió. Nagy hangjából süt a rosszallás (a téma időzítése miatt mindenképp), Orbán viszont kihagyva a ziccert annyit mond, most nem ezzel kell foglalkozni, hanem az emberek életét kell megmenteni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!