Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
A kormányinfón egy újságírói kérdésre válaszolva árulta el Gulyás Gergely, hogy intenzív osztályon – emlékei szerint –
961 embert ápolnak,
ami 321-gyel több, mint ahányan a ma közölt adatok szerint lélegeztetőgépen vannak.
Ez volt az első alkalom, hogy az adat hivatalosan elhangzott. A naponta közölt statisztikában csak a kórházban, illetve lélegezetőgépen lévők számát közlik, az intenzív osztályon lévők számát többszöri kérdésünkre sem árulták el.
Orbán Viktor miniszterelnök, illetve más miniszterek rendre a lélegeztetőgépen lévőkkel azonosították az intenzíven kezelt betegek számát, noha az orvosokkal és ápolókkal folytatott beszélgetések alapján kijelenthető volt, hogy a két szám nem egyezik, hiszen nem minden súlyos állapotban lévő beteget kell lélegeztetőgépre tenni. Most legalább az eltérés is látszik, illetve az is világosan kiderült, hogy a miniszterelnök által vázolt legrosszabb forgatókönyv – miszerint november 21-re 2240 intenzív ágy kell – nem valósult meg.
Orbán a járvány ilyen drasztikus felfutásáról még a korlátozó intézkedések bevezetése előtt beszélt, a szigorításokat pedig épp az egészségügyi ellátórendszer összeomlásának elkerülésével indokolta. Az egy más kérdés, hogy a szakemberekkel folytatott háttérbeszélgetésből kiderült, már a "sima" Covid-osztályokon is nagyon nagy a terhelés.
A kormányinfón Gulyás Gergely miniszter azt is elmondta, tavasz óta 15 egészségügyi dolgozó hunyt el koronavírus-fertőzés miatt.