Tetszett a cikk?

Az eredetileg tervezettnél nagyobb átalakítást végeznek az Országházzal szemben található Agrárminisztérium (ismertebb régi nevén Földművelésügyi Minisztérium) épületén, a troliknak pedig megint új helyet kell keresni. A kormány döntései csütörtök este jelentek meg a Magyar Közlönyben.

Amikor 2017-ben eldöntötték, hogy az 1887-ben eredetileg is a tárca számára készült épületet felújítják, elsősorban a műszaki elavultságra hivatkoztak. Akkor arról is határoztak, hogy a műemlék épület „részleges bontása – a műemléki értékek figyelembevételével, továbbá a településképi arculat helyreállításának kötelezettsége mellett – engedély nélkül végezhető”, a hivatalt pedig kiköltöztették egy belvárosi irodaházba, amelyet egy Schmidt Mária kormánybiztos közvetett többségi tulajdonában álló cégtől bérelnek.

Wachsler Tamás, a Kossuth Lajos tér átépítéséért felelős Steindl Imre Program Nonprofit Zrt. vezetője akkor hangsúlyozta, hogy csupán „egyes, műemléki védettséget nem élvező, utólagosan ráépített részek végleges, más részek ideiglenes visszabontása” lesz szükséges, azonban ez a „településképi arculat helyreállítási kötelezettsége mellett”, tehát az épület megjelenésének teljes helyreállításával történik majd.

Most viszont a kormány kimondta: a házon „új homlokzati nyílás létesíthető” azzal, hogy a településképi követelményektől a Kövér László házelnök vezette Kiemelt Nemzeti Emlékhely Bizottság hozzájárulásával el lehet térni, és hozzányúlhatnak a „történeti épületelemekhez” is. Ennek célja, hogy befedjék az épület belső udvarát, és ott nyilvános gyalogos átjárót nyissanak, amely „az épület funkciójához kapcsolódó tartalmú installáció bemutatására alkalmas” közösségi térként működhet.

Hungarikumok bemutatására és árusítására szolgáló mintapince és üzlethelyiség, valamint nyilvános étterem is létrejön.

Az épület alá mélygarázs épül, amelyet a volt Néprajzi Múzeumba költöző Kúria is használhat. (A határozat megjegyzi: mivel az Igazságügyi Palotának nevezett épület „méreténél fogva nem alkalmas a Kúria teljes szervezetének elhelyezésére”, erre más közeli, állami tulajdonban álló épületet kell keresni.)

Bár annak idején tagadták, hogy a minisztérium átépítésének köze lenne a Nemzeti Összetartozás Emlékhelye néven épült földalatti létesítményhez, most a kormány arról döntött, hogy az Alkotmány utcai oldalon az emlékhely „tematikájához kötődő, az Agrárminisztérium épület részét képező, de attól függetlenül üzemeltetett, az Országgyűlés Hivatala által megvalósított nyilvános kiállítótér jöjjön létre”.

Nem ússza meg a 70-es és a 78-as troli sem, amelynek a minisztérium mögötti végállomását sok bonyodalom és költség árán alakították ki 2015-ben. Mivel a ház mögötti Kozma Ferenc utca egésze építési területté válik, a trolikat el kell terelni, ami nehéz feladat lesz a Budapesti Közlekedési Központ számára.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Serdült Viktória Itthon

Felhőkarcoló, NER-erkély és gigastadion: így változott meg 10 év alatt Budapest látképe

Város fölé magasodó felhőkarcoló, panorámás látképet eltakaró paplancsarnok, vagy világörökségi helyszínre épített NER-erkély – van miből válogatni, ha az elmúlt évek legmeghatározóbb építkezéseit és felújításait keressük Budapesten. Cikkünkben azt a tíz (plusz egy) projektet gyűjtöttük össze, ami a legjobban változtatott a főváros látképén az elmúlt évtizedben. Bár nemcsak rossz példák léteznek, az feltűnő, hogy a legvitatottabb építkezések nem a fővároshoz, hanem a kormányhoz köthetők.

Hamvay Péter Gazdaság

Kupolákat épít a kormány Budapesten

Visszaépítik a budapesti épültek háborúban megsemmisült „tetőidomait”. A program első részeként ismét kupolát kap a Műegyetem és az ELTE jogi kara.