szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az adatvédelmi hatóság elnöke nem találja aggályosnak az oltásregisztráció online felületét. Elvi kifogása nincs az oltási igazolás ellen sem, de Péterfalvi Attila meggyőződése, hogy ebben a kérdésben nemzetközi, uniós szintű szabályok elfogadására lenne szükség.

„Alapvetően fontos járványügyi adatokat nyilvánvalóan nem lehet eltitkolni” – mondta a Népszavának adott interjúban Péterfalvi Attila. Az adatvédelmi hatóság elnöke szerint ugyanakkor, bár a járványnak van adatvédelmi vonatkozása is, de elsődlegesen a vírushelyzetet kell kezelni. A Társaság a Szabadságjogokért aggályaira, miszerint a fertőzések alakulásának életkor és terület szerinti eloszlásáról, vagy például a kórházi kapacitásokról egyáltalán nem tudunk semmit, Péterfalvi azt mondta, hogy szerinte a jelenlegi tájékoztatási gyakorlattal nem sérül az információszabadság.

Péterfalvi Attila szerint a magyar kormány eddigi intézkedései megfeleltek az Európai Adatvédelmi Testület állásfoglalásának, amely hangsúlyozza, hogy a személyes adatok védelmét még rendkívüli körülmények között, járvány idején is fenn kell tartani: „Álláspontom szerint sem tavasszal, sem a második hullám időszakában nem volt olyan kormányzati rendelkezés, amely adatvédelmi értelemben ne lenne alkotmányos, vagy sértené a GDPR-t, az Európai Unió általános adatvédelmi rendeletét.”

A Népszava felvetésére, hogy az oltásregisztráció online felületén adatkezelőként feltűnik a Rogán Antal által vezetett Miniszterelnöki Kabinetiroda, az adatvédelmi hatóság elnöke nem látott átjárást az oltásra való bejelentkezés és a kormányzattal való kapcsolattartás között, az utóbbihoz ugyanis egy adott rubrikára rákattintva külön hozzá kell járulni.

„A konstrukciót mi is véleményeztük, nem találtuk aggályosnak.

Megnyugtathatom, hogy sem Rogán Antal, sem más illetéktelenek nem nézegethetik senkinek az egészségügyi adatait

– mondta Péterfalvi, aki szerint az adatokból adatbázist csak legálisan, a meghatározott célra, az állampolgárok hozzájárulásával lehet építeni.

Ami az oltási igazolást illeti, az adatvédelmi hatóság elnöke azt mondta, elvi kifogásuk nincs ellene, de meggyőződése, hogy  nemzetközi, uniós szintű szabályok elfogadására lenne szükség. „Az nem lehet, hogy az egyik országban előnyt élveznek az oltási igazolvánnyal rendelkezők, a másik országban pedig nem. Mi van akkor, ha az egyik légitársaság enged repülni, mert nem kér oltási igazolványt, a másik légitársaság viszont nem hoz haza, mert ragaszkodik az oltási igazolványhoz?” – tette fel a gyakorlatias kérdést.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!