Az új amerikai vezetés hivatalba lépése nyomán Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter gratuláló levelet küldött az új elnök, Joe Biden kormányzatában részt vevő Antony Blinken külügy-, Gina Raimondo kereskedelmi és Jennifer Mulhern Granholm energiaügyi miniszternek.
Blinkennek szóló levelében azt fejtegette, hogy az Egyesült Államok az EU mellett Magyarország legfontosabb stratégiai partnere és szövetségese, és a kétoldalú kapcsolatok az elmúlt években kiemelkedő mértékben fejlődtek. Szijjártó szerint a kivételesen jó viszony lehetőséget nyújt a két országnak arra, hogy szembeszálljanak a koronavírus-járvány miatt keletkezett kihívásokkal, és szorosabbá tegyék a transzatlanti együttműködést, amely létfontosságú az európai biztonság szempontjából.
Szijjártó leszögezte, hogy a magyar kormány ezután is a közösen osztott értékeken, a közös érdekeken és a kölcsönös tiszteleten alapuló együttműködést vár.
A magyar miniszter pedig – folytatta – személyesen is a politikai, biztonsági, gazdasági és kulturális téren folytatott együttműködés előmozdításán dolgozik. A külpolitikát illetően kifejtette, hogy Magyarország továbbra is támogatja az Egyesült Államok és Izrael külpolitikáját. Továbbá a térséget alkotó országok uniós csatlakozásának támogatójaként változatlanul üdvözli Washington törekvését a béke és a gazdasági virágzás előmozdítására a Nyugat-Balkánon is. A NATO-n belüli együttműködés fontosságára utalva a miniszter emlékeztetett arra, hogy Magyarország számos nemzetközi katonai misszióban vesz részt, illetve rengeteget költött a hadseregre, így legkésőbb 2024-re el is éri a szövetségi vállalásban szereplő 2 százalékos szintet.
Mint Szijjártó Péter írta, a kétoldalú kereskedelmi és gazdasági együttműködés is nagymértékű fejlődést mutatott az elmúlt években. Jelenleg mintegy 1700 amerikai vállalat 106 ezer embert foglalkoztat Magyarországon, az Egyesült Államok az európai országokon kívül a legnagyobb befektető hazánkban, és a legnagyobb nem európai exportpartner is. A kétoldalú kereskedelem 2019-ben 2,3 százalékkal, 5,8 milliárd dollárra nőtt.
Raimondo kereskedelmi miniszternek gratulálva Szijjártó ugyancsak arról írt, hogy Magyarország nagyra értékeli azt a sikeres fejlődést, amelyet az elmúlt években értek el a kétoldalú kereskedelemben, ezek megszilárdítására törekszik, és további lehetőségeket keres az együttműködésre a közös érdekek mentén. Kifejtette: prioritás a szoros kapcsolatok fenntartása a globális nemzetközi gazdasági partnerek közé tartozó Egyesült Államokkal.
Jennifer Mulhern Granholm energiaügyi miniszternek a magyar külügyi és külgazdasági tárca vezetője egyebek között azt írta, hogy a kétoldalú együttműködés az energia területén is komoly mértékben fokozódott az elmúlt években, és az elért eredmények – köztük az energiabeszerzés többirányúvá tétele, illetve az amerikai cseppfolyósított gáz fogadására alkalmas kikötői terminál létesítése a horvátországi Krk szigeten – szilárd alapot nyújtanak ennek folytatásához. A kormány elkötelezett a klímaváltozás elleni harcban, és kiemelt figyelmet fordít a megújuló energiaforrásokra, az atomenergia szerepét illetően pedig nagyon hasonló az álláspontja az amerikaihoz. Szijjártó szerint az új amerikai kormányzattal is széles és közös alapra fogják helyezni a kétoldalú kooperációt az energiaügyek területén.