Több mérvadó politikus is győzködi Botka László szegedi polgármestert, hogy induljon el az ellenzéki előválasztáson miniszterelnök-jelöltként – tudta meg a hvg.hu egymástól független, de névtelenséget kérő forrásoktól. Van, aki szerint
ő lenne egyedül alkalmas Orbán legyőzésére.
Állítólag maga Karácsony Gergely budapesti főpolgármester is győzködte Botkát a január eleji találkozójukon, de hogy ilyen valóban elhangzott-e, egyelőre nem tudtuk Karácsony Gergellyel megerősíttetni.
A hivatalos nyilatkozatokban mindenesetre ilyesmiről szó sem volt: Karácsony a látogatása során Makkosházán (Szeged egyik városrészén) tanulmányozta az Európai Unió legnagyobb, még épülőben lévő geotermikus fűtési rendszerét (mert a fővárosi távhőcég is ebben gondolkodik évek óta), illetve a szeged.hu-nak adott interjú szerint azt akarta még megbeszélni Botkával, hogy hogyan reagáljanak a városok a helyi iparűzési adóval kapcsolatos kormányzati döntésekre.
Mindenesetre van, aki szerint a főpolgármester egyértelműen Botka Lászlóra utalt, mikor a Pesti Hírlapnak adott interjúban pár hónapja arról beszélt, vidéki polgármestert is el tudna képzelni miniszterelnök-jelöltként. Tudomásunk szerint a volt kormánytagokból és uniós biztosokból álló V21 csoport több tagja is szeretné, ha Botka elindulna a választáson.
Többen arról is beszéltek, hogy nem nyilvános kutatásokban mások mellett megmérték Botka László ismertségét/népszerűségét is. Háromról tudni, ebből kettőben nem szerepelt rosszul Botka, ha azt a részét nézték, hogy az emberek milyen típusú vezetőt képzelnek el. A harmadik, pár hónappal ezelőtti kutatás viszont azt az érzetet keltette, hogy Botkát lényegében elfelejtették az emberek, igaz, volt, aki megjegyezte, hogy ebben a tekintetben Karácsony Gergelyt és Dobrev Klárát leszámítva senki sem állt jól.

Karácsony Gergely
Fazeka István
Bár az elmúlt hónapokban Botka László aktivizálódott és a helyi médiát építi, több beszélgetőtársunk szerint elzárkózik attól, hogy beleálljon a küzdelembe. Van, aki szerint "öngerjesztő pletyka", hogy Botka újra indulna, más azt magyarázza, a szegedi polgármesterben egyrészt élénken él 2017 emléke, másrészt semmi kedve újra Gyurcsánnyal keringőzni.
Botka komoly sebet szerzett: három és fél évvel ezelőtt ugyanis a "sajátjai" buktatták meg. Az MSZP – egy részének – évek óta várt reménysége 2016 karácsonya előtt három nappal egy lapinterjúban jelentette be indulását, és elég hamar keményen beleállt: Gyurcsány Ferenc nélküli közös listát követelt, amiből érződött, hogy miniszterelnök-jelölti karrierje gyorsan véget fog érni, ugyanis a Gyurcsány nélküli forgatókönyvben befolyásos szocialista politikusok sem hittek, az akkori pártelnök, Molnár Gyula ezt nyíltan ki is mondta.
Az sem segített Botkának, hogy 10 hónappal a választás előtt le akart számolni a szocialista pártbeli "belső fideszesekkel", és félreérthetetlenül árulózta a párt egyik legbefolyásosabb emberét, a jelenlegi pártigazgató Molnár Zsoltot. Hosszú kavarások után végül meghátrált, 2017 októberében drámai szavak kíséretében távozott: ekkor hangzott el, hogy "a politikai maffia behálózta a demokratikus ellenzéket, köztük az MSZP-t is", és hogy az ellenzék valójában nem a győzelemre készül. Az országos politizálástól visszavonult, és az első adandó alkalommal, a megnyert önkormányzati választás után kilépett az MSZP-ből.

Molnár Zsolt
Fazekas István
Karácsonyra várni kell
A 2018-as választásra végül Karácsony Gergely lett az MSZP–Párbeszéd közös miniszterelnök-jelöltje, és nem tudunk arról, hogy most lenne más forgatókönyve a nagyobbik pártnak.
Karácsony egyelőre hárít, és a mostani időszak vidéki turnéit többen úgy értelmezik: keresi maga helyett a jelöltet. A héten találkozott Nemény András szombathelyi polgármesterrel is, aki viszont tudomásunk szerint biztosan nem indul el. Nagyon más, egyáltalán szóba jöhető vidéki polgármester nincs: Márki-Zay Péter már egyébként is bejelentette, hogy indulna kormányfőjelöltként, a Karácsonnyal sokat szereplő Gémesi György gödöllői polgármester, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke viszont nem vállalná.

Márki-Zay Péter
Túry Gergely
Beszéltünk olyan, a tárgyalásokat kívülről követő politikussal, aki szerint a legjobb lenne, ha "külsős" szereplőt találnának, nem is feltétlenül politikus vonalon. "Innováció kellene, meg kellene lepnünk a Fideszt" – mondta, hozzátéve, hogy ha ugyanaz lesz, mint volt, nem valószínű, hogy kisül ebből bármi, a győzelmi esélyt kicsinek látja. Azon nem csodálkozik, hogy nincs nagy jelentkezés. "2018-ban sem akarta senki. Nagyon erős a lejáratás, ennek van egy ilyen mellékhatása, hogy nem akar senki beleállni."
Úgy tudjuk, Karácsony Gergely hezitálásában az egy erős érv, hogy mi várna rá és családjára a következő pár hónapban, ha beleáll a küzdelembe. Hiába üzeni Karácsony, hogy március közepéig biztosan nem mond semmit, és különben sem ambicionálja az egészet, érzékelhetően nagy rajta a nyomás. Éppen ezért több politikustársa biztosra veszi, indulni fog, és van, aki azt is, hogy a végén ő lesz a közös jelölt.
Egy szakértő szerint azért nehéz most a döntés, mert nem teljesen lefutott a meccs. "Nem olyan a helyzet, hogy bátran bele lehet állni, mert a győzelemig csak el kell szaladni, viszont nem is rossz a helyzet. Így egészen más politikai kockázatot vállal a jelölt" – mondja, és ezért tartja érthetőnek a hezitálást. Szerinte barátkozni kell a közvélemény-kutatási adatokkal is, amelyek döntetlent mutatnak épp.
Egy baloldali elemző viszont nem tartja jónak az időhúzást: "Orbán most van bajban, ha őszig kitolják az egészet, egymással foglalkoznak, az ellenzék elveszti a lehetőséget, hogy egy bajban lévő kormánnyal kerüljön szembe." Ő is biztosra veszi, hogy Karácsony végül igent mond, viszont szerinte ezt mihamarabb meg kell tennie és legalább a belső körrel közölni a döntést, annak ugyanis "van egy dinamikája."
Nem ennyire egyértelmű a helyzet
A közvélemény-kutatásokból egyébként nem látszik, hogy Karácsony lenne a "megmentő": jellemzően fej-fej mellett van Dobrev Klára DK-s politikussal, és nincs tőlük nagyon lemaradva Márki-Zay Péter hódmezővásárhelyi polgármester. Dobrev szintén egy nagy kérdés: egyre erősebben tartja magát a nézet, hogy az EP-képviselő valójában nem akar közös miniszterelnök-jelölt lenni.

Dobrev Klára
Juhász István
Az ATV-ben csütörtök este próbálták színvallásra bírni arról, ő lesz-e a DK miniszterelnök-jelöltje, de kitérő választ adott. "Abban a pillanatban, hogy eldől, mikor lesz az előválasztás, színt kell vallania mindenkinek" – fogalmazott. Abból pedig valószínűleg nem lehet következtetést levonni, hogy a kérdésbe foglalt megszólítást nem utasította vissza.
Az egyébként nem kizárt, hogy Dobrev elindul az előválasztáson – hiszen kell valaki, aki később megszólíthatja a rendkívül elkötelezett DK-s szavazókat –, de nem nyeri meg azt.
Egy nemrég publikált, az ATV felkérésre végzett Závecz Research kutatás alapján az összellenzéknek minden felmerült névre szüksége van, hiszen így tudják az országot a legjobban lefedni. A teljes népességben végzett kutatás szerint a legtöbb női szavazatot (18 százalék) Dobrev Klára kapta, míg a legtöbb férfi (16 százalék) Jakab Péter Jobbik-elnököt tartja a legalkalmasabbnak, aki már bejelentette indulását.

Jakab Péter
Reviczky Zsolt
A 18 és 39 év közötti kitöltők között ugyancsak Jakab került az élre (19 százalék), Karácsony a 40 és 59 év közöttiek körében volt a legnépszerűbb (18 százalék), míg a 60 éves vagy annál idősebb korosztály Dobrevet tartja a legalkalmasabbnak (22 százalék).
A település szerinti megoszlás tekintetében pedig a politikusok közül Budapestről Karácsony Gergely kapta a legtöbb szavazatot (17%), megyeszékhelyekről Dobrev Klára (20%), városokból (20%) és községekből (15%) pedig Jakab Péter.
Beszéltünk olyan ellenzéki politikussal, aki megerősítette: az ellenzéki taktika része, hogy a több miniszterelnök-jelölttel minél nagyobb kört fedjenek le. És akkor ne feledkezzünk meg Pálinkás Józsefről sem, akinek az indulása szintén felmerült. Egy elemző szerint neki hálásak lehetnek a pártok, hiszen részvétele beviheti a "Fidesz-árvákat" is.

Pálinkás József
Máté Péter