Kormányinfó: 200 ezer orosz, 500 ezer kínai vakcinára várunk
Gulyás Gergely bejelentette, már biztosan lesz koronavírus elleni védettséget igazoló kártya, de még mindig nem tudni, ez mire lesz jó.
- Biztonságos egyszerre felvenni az influenza és a koronavírus elleni védőoltást?
- Nem várt felfedezést tettek magyar tudósok, amikor a Covid eredetét kutatták
- Áttörést érhettek el magyar kutatók: a daganatok ellen már használják, most újabb fegyver jöhet a súlyos Covid elleni harcban
A kormány álláspontja szerint sikerült megfékezni a járvány második hullámát, de az adatok egy ideje nem csökkennek – mondta Gulyás Gergely miniszter a kormányinfón. “Fennáll a betegek számának növekedési lehetősége” – tette hozzá.
Elmondta azt is, hogy 200 ezer orosz vakcinát várunk februárban, a kínai Sinopharm-vakcinából 500 ezer érkezik jövő héten, de a Nemzeti Népegészségügyi Központ ezeket még meg fogja vizsgálni.
Döntött a kormány a védettséget igazoló okmány bevezetéséről: ez a második oltás beadásának időpontját rögzíti, érvényességi ideje nem lesz, de a koronavírusból felgyógyultaknak is kiállítják a kártyát. Itt az érvényesség kezdete a kórházból történt elbocsátás napja, a negatív PCR-teszt elkészülésének napja, esetleg a pozitív tesztet követő tizedik nap lesz az érvényesség kezdete.
Ha egy vérvizsgálat bizonyítja az antitestek jelenlétét, költségtérítés mellett kérhető lesz az okmányok kiállítása, ez négy hónapig lesz érvényes.
“Egyelőre nem döntött arról a kormány, hogy milyen jogosultságokkal jár az igazolás” - mondta Gulyás.
A bértámogatásokról elmondta, 35,5 milliárdot fizetett ki a kormány az eddig megítéltekből, az igények 90 százalékát már elbírálták.
Szentkirályi Alexandra a jövő héten induló nemzeti konzultáció részleteiről beszélt: már dolgoznak a technikai változtatásokon, a kérdőívet a vakcinainfo.gov.hu-n lehet majd kitölteni.
Az újságírói kérdésekre válaszolva Gulyás Gergely elmondta, azért tartja fontosnak a kormány a konzultációt, mert hírek és statisztikák ismeretében szeretnék megismerni az emberek véleményét arról, milyen lazítást tartanak elfogadhatónak.
Már több mint kétmillióan regisztráltak védőoltásra (korábban is ennyit mondtak, ez alapján elképzelhető, hogy a jelentkezések számának növekedése megállt – a szerk.). Müller Cecília korábban azt mondta, márciusban beoltható lesz mindenki. Gulyás azt mondta, inkább áprilisig vagy májusig tarthat az oltási időszak, de ha nem lenne kínai és orosz vakcina, akkor júliusig. A kormány egyébként azzal számol, 3-4 millió embert oltanak majd be.
Arra a kérdésre, miért Budapesten oltanak az orosz vakcinával ahelyett, hogy megvárnák az európai engedélyezést, elmondta, Magyarország szuverén állam, saját hatóságokkal, ezért itthon engedélyezték a Szputnyik-vakcinát.
Az oltások választhatóságáról is megkérdezték. Gulyás közölte, lehet választani (valójában inkább csak dönteni), és ha valakinek nem felel meg a felkínált vakcina, akkor később értesítik, ha lesz olyan, amilyet szeretne. De a technikai lebonyolítás jelenleg az, hogy egy orvos egyfélét kap, és csak az áll rendelkezésre. Ha előáll az a helyzet, hogy valahol 2–3 féle oltóanyag van, akkor majd választhat" – mondta.
Kiderült a kínai Sinopharm-vakcina jóval drágább, mint az orosz: míg a kínainak adagja 10 ezer forint, addig az oroszból 19 dollárba (vagyis kevesebb mint 6 ezer forintba) kerül kettő adag. Az oltóanyag ára Gulyás szerint másodlagos a gazdasági károkhoz képest.
Rákérdeztek arra is, hogy már nem a Gundel főz a kormányra. Gulyás szerint nem a kormány mondta fel az étkeztetési szerződést, hanem a cég.
A Klubrádió bezárásával kapcsolatos nemzetközi kritikákra elmonda, ők is aggódva figyelnek dolgokat külföldön. "Ha érdeklődnek a valóság iránt is, akkor el tudják olvasni, hogy a kormánynak semmi köze nincs az ügyhöz, egy bírósági döntésről van szó" – mondta.
A márciusra belengedett kétlépcsős nyitásról kiemelte, a konzultáció eredményétől teszik függővé.
"Ha van elegendő oltóanyag, mindenki szabadon dönti el, hogy beoltatja magát, vagy sem. Mindenkinek az egyéni felelősséget, hogy él-e az oltással járó felelősséggel, vagy vállalja a koronavírussal járó kockázatokat" – válaszolta arra a kérdésre, mi történik, ha nem akarnak annyian oltatni, hogy nyitni is lehessen.
A kormány egyelőre nem tervez átoltottságtól függően más szabályokat alkalmazni megyékre, ahogy a külföldre utazási korlátozásokról sem beszéltek még. "Szerintem egész Európában a határok átjárhatósága fog a legtovább csorbát szenvedni, szerintem a schengeni rendszer visszaállítása lesz az utolsó lépés."
A gyöngyösi polgármester soron kívüli oltásáról elmondta, vizsgálat indult az ügyben, de az ügy maga nem tartozik a kormány hatáskörébe.
Az iparűzési adók lefelezéséről Gulyás elmondása szerint már beszéltek egyes 25 ezer főnél nagyobb városok vezetőivel, jövő héten a megyei jogú városok vezetőivel tárgyalna a kormány (ennek előzménye, hogy Karácsony Gergely főpolgármester szerint nincs egyeztetés, anélkül pedig a költségvetést sem tudják elfogadni).
A vállalkozásoknak ígért kedvezményes hitelt a kormány tervei szerint bármire lehet költeni, és a felvétel módját is egyszerűsíteni akarják, így olcsó lesz.
A belengedett Facebook és más közösségi médiumokkal kapcsolatos formálódó törvényekre elmonda, a kormány célja az, hogy a felhasználók adatai biztonságban legyenek, és ne korlátozza a szólásszabadságot. "A szólásszabadságot korlátozni csak az állam jogosult, és csak szélsőséges esetekben" – mondta.
Egyben bejelentette azt is, a Facebook 2017–18-ra 3,8 milliárd forintnyi reklámadót fizetett be, ezt a miniszter Varga Judit első eredményének tartja.
A hvg.hu kérdésére válaszolva elmonda, nincs ellentmondás Orbán Viktor és az EMMI nyilatkozatában a vakcinák választhatóságáról. "Arra senki nem tud garanciát vállalni, hogy az előzetes előrejelzéseknek megfelelő vakcina lesz." Egyben tisztázta, ha ellentmondás lenne a nyilatkozatokban, a miniszterelnök szava az irányadó.
A leterhelt háziorvosokról feltett kérdésre azt mondta, a tervek szerint az egészségügy teljes rendszerét fel tudják használni az oltásokra, tehát nem csak a háziorvosoknál, hanem szakrendelőkben és kórházakban is fognak tömegesen oltani, stadionra nincs szükség. Megismételte, hétvégén "naponta több mint félmillió embert be tudunk oltani."
A modellváltó egyetemekről szóló törvény a tavaszi ülésszakban kerül a Parlament elé. Ez csak azért érdekes, mert egy, a hvg.hu birtokába került ITM-es háttéranyag szerint ennek február 9-ig meg kellett volna történnie, miután a kormány – az akkori időzítés szerint – február 3-án elfogadja a javaslatot.
A főváros turisztikai újranyitó csomagját kevesli a kormány, de jó iránynak tartja, ígérete szerint készülnek újabb csomaggal.
Arra a kérdésre, hogy tényleg most cserélődik-e le Orbán Viktor környezete, elmonda, szerinte "természetes, hogy egy három és fél évtizedes politikai pályafutás alatt az embernek változnak a politikustársai."
A Nemzetközi Oltóközpont ígérete miatt arra, hogy a regisztráció és előleg befizetése után mindenkit gyorsan beoltanak, elindult a fogyasztóvédelmi eljárás.
A jelenlegi becslések szerint több mint kétmillió oltás állhat rendelkezésre március végéig, de kiemelte, hogy ez egy optimista forgatókönyv.
A hvg.hu az alábbi kérdéseket küldte el:
- A fertőzöttségi adatok alapján lát-e lehetőséget a kormány arra, hogy március 1-től bármiféle lazítás legyen?
- A lazításról a konzultációra adott válaszok vagy a járványhelyzet alapján döntenek?
- Ha az oltásról ellentétes állítást fogalmaz meg a miniszterelnök és az Emberi Erőforrások Minisztériuma, akkor kinek a nyilatkozata mérvadó? (Legutóbb Orbán Viktor azt mondta, az oltóponton derül ki, milyen oltást kap valaki, az Emmi ezt cáfolta.)
- Múlt héten megkezdődött, majd ezen a héten folytatódott a legidősebbek és a krónikus betegek oltása a háziorvosoknál. Sok praxisban azonban extrém terhelésre panaszkodnak az oltást végző orvosok. Tervezi-e a kormány, hogy ha nagyobb mennyiségű vakcina érkezik az országba, akkor nem a háziorvosi rendelőkben, hanem nagyobb oltópontokon (akár sátrakban, stadionokban) kapják meg a koronavírus elleni vakcinát az érintettek.
- A modellváltó egyetemekről szóló törvényjavaslat mikor kerül a Parlament elé?
- Tervezi-e a kormány a kötelező kamarai hozzájárulást felfüggesztését erre az évre a vállalkozók egy csoportja vagy az összes vállalkozó számára?
- Lehet-e tudni részleteket a beruházási alapról? Mi motiválta a létrehozását, miért nem voltak jó helyen ezek a pénzek az eddigi fejezeti helyükön? A pénzek fölött továbbra is a fejezetgazdák diszponálnak?