szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A miniszter szerint a táblázatból hiányzó adatok mindenki számára ismertek voltak.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

A csütörtöki kormányinfón többször is próbálta elmagyarázni, miért nincs baj azzal a hétvégén nyilvánosságra hozott táblázattal, ami több fontos adat kihagyásával is azt sugallja, hogy a keleti vakcinák jobbak, mint például a Pfizer vagy a Moderna oltóanyagai. A táblázatot több járványügyi szakember is kritizálta, ezt Gulyás elmondása szerint a kormány elfogadja, de az álláspontjuk szerint a táblázat nem tartalmaz hamis adatot.

“A táblázatban felsorolt adatok az egészségügyi szolgáltatási térnek a pontos és objektív adatait tartalmazza. Annak, hogy egyébként Karikó professzor asszony, akár más szempontokat tett hozzá, amik ismertek voltak, és a magyar kormány nem eltitkolni akarta őket, hanem köztudomású tényeknek minősülnek, mi örülünk, bennünket nem zavar, nem véletlenül nem állapítottunk meg sorrendet” – mondta Gulyás, hozzátéve, hogy igaz, hogy Pfizerrel oltották a legtöbb idős embert, és hogy azzal is kezdték el Magyarországon az oltást, de ezek már ismert tények voltak.

Ezer sebből vérzik a kormány vakcinatáblázata, az operatív törzs semmilyen magyarázatot nem adott

Sem a vakcinák hatékonyságának igazolására, sem az oltóanyagok hatékonyságának összehasonlítására nem alkalmas az a táblázat, amit vasárnap tett közzé a kormány. Ha komolyan vennénk a táblázat számait, akkor például Magyarországon kétszázhuszonötször annyian halnak meg az oltottak közül koronavírusban, mint az Egyesült Államokban, ami nyilvánvalóan nonszensz.

“Miután a baloldal azt követelte, hozzuk nyilvánosságra az adatokat, nyilvánosságra hoztuk. Ez sem tetszik, és úgy gondolják, még nekünk kellett volna ezeket a szempontokat a nyilvánosság figyelmébe ajánlani, amelyek egyébként mind ismertek voltak, ezt az álláspontot tiszteletben tartjuk” – mondta a miniszter, aki szerint fontos, hogy a kormány értékelő véleményt is kiadott a táblázat után, amiben azt mondták, hogy az adatok alapján minden oltóanyag egyformán hatékony. “Hogy egyébként milyen szempontokat vegyünk figyelembe, ebben a kormány azért nem vett részt, mert látható, hogy érdemi különbség nincs. Ha mégis van, akkor egyébként a Szputnyik javára, de nem akarok semmilyen oltóanyagot sem kiemelni.”

De mi is a gond a kormány táblázatával? A vasárnap közzétett adatokból többek között az olvasható ki, hogy százezer Pfizer-vakcinával oltott közül 32-en hunytak el, míg a kínai Sinopharm-oltóanyag esetében ugyanez a szám 16-ra jön ki. Világos, hogy az adatsor ebben a formában sem a vakcinák hatékonyságának igazolására, sem az oltóanyagok hatékonyságának összehasonlítására nem alkalmas. Ha komolyan vennénk a táblázat számait, akkor például Magyarországon kétszázhuszonötször annyian halnak meg az oltottak közül koronavírusban, mint az Egyesült Államokban.

A táblázat megjelenése után Karikó Katalin biokémikus, a szintetikus mRNS-alapú vakcinák technológiájának szabadalmaztatója is reagált: szerinte nem pontos, lényeges információk hiányoznak belőle. Félrevezetőnek nevezte, hogy nem tüntetik fel benne a beoltottak és az elhunytak életkorát. Kemenesi Gábor virológus szerint a kormány táblázata szakmai szemmel nem értelmezhető.

Hétfőn a Magyar Orvosi Kamara elnöksége nyílt levélben fejtette ki, hogy milyen módszertani hibákkal van tele a táblázat.

Szél Bernadett független országgyűlési képviselő szerint a táblázat félrevezető, és alkalmas arra, hogy elbizonytalanítsa az embereket, aláássa a nyugati vakcinákkal szembeni bizalmat. Feljelentést tett rémhírterjesztés miatt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!