szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kormány mindkét projektet megvalósítaná, együttműködést ajánlanak a fővárosnak. Palkovics szerint a korábbi egyeztetéseken sem „Diákvárosról” volt szó.

Fudan helyett Diákváros
Nagy port kavart az Orbán-kormány terve, miszerint Budapesten nyitna campust a kínai kommunista pártot szolgáló Fudan Egyetem. Eredetileg a tervezett Diákváros területén építették volna fel a komplexumot 500 milliárd forintnyi kínai hitelből, de a tiltakozás hatására a kormány végül meggondolta magát és mégis inkább a Diákvárost építenék fel. Az ügy fejleményeit cikksorozatunkban követhetik!
Friss cikkek a témában

„A Diákváros és a Fudan Egyetem is megépül Budapesten, a projektben a fővárosi és a ferencvárosi önkormányzatnak együttműködést, valamint teljes transzparenciát ajánlott a kormányzat” – mondta Palkovics László innovációs és technológiai miniszter. Palkovics hétfőn órákon keresztül egyeztetett az egyetem budapesti kampuszának ügyében Karácsony Gergely főpolgármesterrel és Baranyi Krisztina ferencvárosi polgármesterrel. Palkovics tájékoztatóján elmondta, hogy felajánlották a fővárosnak, hogy mind az egyetemet, mind a diákvárost felépítik, minden olyan létesítménnyel együtt, „ami ahhoz kell, hogy a hallgatók jól érezzék magukat”.

Karácsony a megbeszélést sajtótájékoztatóján eredménytelennek nevezte. Erről itt írtunk korábban:

Konzultációt indít a főváros a Fudan Egyetem ügyében

Karácsony Gergely főpolgármester és Baranyi Krisztina, Ferencváros polgármestere Palkovics László innovációs és technológiai miniszterrel tárgyalt az intézmény budapesti kampuszáról és a Diákvárosról, elmondásuk szerint teljesen eredménytelenül.

Palkovics a tárgyalást követően azt mondta, hogy a 2017-es fejlesztés szerinte négy elemből áll: egyetem- és kollégiumfejlesztésből, valamint hallgatói közösségi térből és kutatóintézményből. A miniszter szerint „itt van egyet nem értés”, ugyanis Karácsony azt kommunikálja, hogy egyetemről soha nem volt szó. Palkovics szerint azonban a projektet jóváhagyó megbeszélés prezentációjában az szerepelt, hogy egyetemvárost építenek, nem diákvárost, így szerinte nem csorbul a korábban kitalált koncepció.

A miniszter hozzátette, hogy hétfőn délután közzéteszik azokat az anyagokat, amikből szerinte kiderül, hogy a legelső egyeztetéseken is „egyetemvárosról” volt szó, valamint kiemelte, hogy az egyetem kampuszának építési költsége nem haladná meg a 440 milliárd forintot. A maradék 100 milliárd forint „az általános célú építményekre menne el” elmondása szerint.

Palkovics cáfolta, hogy a kormány döntött volna a Fudan Egyetemmel kapcsolatban bármiről is. „Nem döntöttünk el semmit, nem is dönthettünk el semmit, mert a projekt most kezd operatív szakaszába lépni” – mondta. A kampusz finanszírozásával kapcsolatban elmondta, hogy a kormány ajánlatokat fog kérni európai és kínai bankoktól, ezek ismeretében döntenek majd arról, hogy honnan vesznek fel kölcsönt.

Az MTI híradása szerint Palkovics szerette volna, ha a főpolgármesterrel közös sajtótájékoztatón tud beszámolni a tárgyalásról, ám Karácsony Gergely külön sajtótájékoztatót tartott. Erről a közmédia cikkünk megjelenéséig nem számolt be.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Konzultációt indít a főváros a Fudan Egyetem ügyében

Karácsony Gergely főpolgármester és Baranyi Krisztina, Ferencváros polgármestere Palkovics László innovációs és technológiai miniszterrel tárgyalt az intézmény budapesti kampuszáról és a Diákvárosról, elmondásuk szerint teljesen eredménytelenül.