szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Karácsony Gergely főpolgármester szerint ha megépül a Fudan Egyetem, akkor el kell viselniük az utcaneveket.

Fudan helyett Diákváros
Nagy port kavart az Orbán-kormány terve, miszerint Budapesten nyitna campust a kínai kommunista pártot szolgáló Fudan Egyetem. Eredetileg a tervezett Diákváros területén építették volna fel a komplexumot 500 milliárd forintnyi kínai hitelből, de a tiltakozás hatására a kormány végül meggondolta magát és mégis inkább a Diákvárost építenék fel. Az ügy fejleményeit cikksorozatunkban követhetik!
Friss cikkek a témában

Átadták a Kínának üzenő utcanévtáblákat, így a tervezett Fudan Egyetemet a Dalai Láma út, az Ujgur Mártírok útja, a Szabad Hongkong út és a Hszie Si-kuang püspök útja fogja határolni. Az avatás után Karácsony Gergely főpolgármester és Baranyi Krisztina ferencvárosi polgármester arról beszélt, városszerte húsz ponton lehet majd kitölteni azokat a konzultációs íveket, amin a városvezetés a budapestieket kérdezi az egyetemről. Négy kérdést tesznek fel:

  • Egyetért-e azzal, hogy a Diákváros ne az eredeti tervek szerint és helyszínen épüljön meg?
  • Egyetért-e a kínai Fudan Egyetem budapesti központjának létrehozásával?
  • Egyetért-e azzal, hogy a magyar állam hitelt vegyen fel vagy költségvetési forrást biztosítson a kínai Fudan Egyetem budapesti központjának megépítésére?
  • Egyetért-e azzal, hogy Magyarországon olyan egyetem működjön közpénzből, amely nem nyújt ingyen képzést magyar diákoknak?

Baranyi elmondta, hogy a „négynemes konzultáció” megszervezésében segítették munkájukat civil szervezetek, valamint a Magyar Kétfarkú Kutya Párt is.

Karácsony Gergely elmondta, hogy a kerület-, illetve a főváros vezetése tartja magát ahhoz a megállapodáshoz, amit 2019-ben, az önkormányzati választások után kötöttek a kormánnyal. Ebben a főpolgármester elmondása szerint szó sem volt a Palkovics László miniszter által sokat emlegetett „egyetemváros” koncepciójáról, mindig „diákvárost” emlegettek. „A miniszter úr másik univerzumban, másik szöveget olvas” – fűzte hozzá Karácsony. Mind Baranyi, mind Karácsony úgy véli, hogy a fővárost és a kerületet nemcsak kihagyták a Fudan Egyetem tervezési folyamatából, hanem egyenesen megtévesztették őket a projekttel kapcsolatban.

Újságírói kérdésre válaszolva Baranyi Krisztina elmondta, hogy a veszélyhelyzet miatt egyszemélyben ő döntött az új utcanevekről, azonban az ellenzéki pártok mindegyike támogatta az ötletet, a Fidesz pedig egyelőre nem kommentálta az átnevezéseket. Karácsony szerint az új utcanévtáblák nem befolyásolják Budapest testvérvárosi kapcsolatait Pekinggel és Shanghai-jal, azonban Kínának egyértelműen megüzennék, semmilyen gazdasági érdeket nem fognak az emberi jogok fölé helyezni. Karácsony szerint ha 2022-ben kormányra kerülnek, „pragmatikus együttműködést” alakítanak ki Kínával.

A sajtótájékoztató előtt tibeti polgárok fehér sálakat és tibeti zászlókat adtak át Baranyi Krisztinának és Karácsony Gergelynek is, az erről készült videónk ide kattintva érhető el:

Frissítés: Cikkünk megjelenése után kiadott közleményében a Fidesz Karácsony Gergely és Baranyi Krisztina „showműsorának” nevezte az utcanevek megváltoztatását, valamint arra figyelmeztették a két politikust, hogy „inkább tartsák be a jogszabályokat”. Mint írják, „Baranyi Krisztina nem nevezhet át közterületet Budapesten, ez kizárólag a Fővárosi Közgyűlés hatásköre”. Karácsonyt pedig arra intették, hogy veszélyhelyzetben a fővárosi képviselő-testület megkérdezése nélkül csak halaszthatatlan ügyekben dönthet. A Fidesz szerint azonban az új utcanevek nem tartoznak a halaszthatatlan kategóriába.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!