szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Párhuzamba állítják a hasonló orosz jogszabállyal, emlékeztetnek az Orbán-kormány melegellenes lépéseire, és arra is, hogy sokan tartják az európai normákkal ellentétesnek a jogszabályt.

Magyarország törvénnyel tiltja be az LMBTQ tartalmakat az iskolákban - ezzel a címmel foglalkozik Guardian brit lap internetes kiadása címlapi vezető cikkben a kedden a magyar parlamentben elfogadott törvénnyel, amelyben összemossák a pedofil bűnözőket az LMBTQ közösséggel.

Elfogadták a 2022-es költségvetést, a homofóbtörvényt, a Fudan-jogszabályt és a bérlakások eladását

Végszavazások hajrája a parlament tavaszi ülésszakának utolsó ülésén: elfogadták a homoszexuálisokat a pedifilokkal összemosó törvénycsomagot, amely ellen hétfőn tízezren tüntettek, és a Fudan-beruházásról szóló jogszabályt, ami ellen szintén volt tiltakozó demonstráció. Szavaztak az önkormányzati bérlakásokat kiárusító törvényről is. A Jobbik kivételével az ellenzék bojkottálta a szavazásokat.

A Guardian tudósítója beszámol róla, hogy az ellenzék nagy része bojkottálta ugyan a szavazást, de Fidesz mellett a Jobbik is a törvény mellett voksolt, amit sokan a 2013-ban Oroszországban elfogadott meleg propaganda elleni törvénnyel állítanak párhuzamba. Utóbbi független megfigyelők szerint hozzájárult a leszbikus, meleg, biszexuális és transznemű emberek elleni társadalmi türelmetlenséghez, és az ellenük irányuló erőszakos támadások fokozódásához.

A tudósító idéz egy kormányzati szóvivőt, aki azzal indokolta a törvényt, hogy vannak olyan tartalmak, amelyeket félreérthetnek vagy esetleg nem tudnak feldolgozni a kiskorúak, és amelyek összezavarhatják erkölcsi értékrendjüket.

A lap ismerteti a törvény lényegét, amely szerint tilos lesz 18 év alattiakkal "homoszexuális propagandát" megosztani, csak hivatalosan regisztrált szervezetek tarthatnak szexuális felvilágosító órákat iskolákban, vagy tilos lesz olyan 18 év alattiakat célzó reklámokat sugározni, amelyekben melegek szerepelnek. Emlékeztet arra is, hogy 2019-ben a Coca-Cola egyik ilyen reklámja miatt egy “prominens Fidesz-tag” (az azóta vesztegetés miatt vádlottá lett Boldog István) bojkottot hirdetett a cég ellen.

Idézi a törvény ellen felszólaló civileket, akik többek között az önkifejezés szabadsága és a gyermekjogok elleni frontális támadásnak nevezik a jogszabályt, illetve ellenzéki politikusokat, akik szerint a törvény szembe megy az alapvető európai demokratikus értékekkel. Felsorolják az Orbán-kormány melegellenes lépéseit, mint a meleg párok örökbefogadásának ellehetetlenítése, vagy a nemváltás hivatalos elismerésének eltörlése, és kitérnek a Meseország mindenkié című könyv körüli botrányra.

A tudósító idézi Dunja Mijatović emberi jogokért felelős uniós biztost, aki az LMBTQ emberek jogai és személye elleni támadásnak minősítette a törvényt, amely korlátozza a véleménynyilvánítás és az oktatás szabadságát is, és ellentétes a nemzetközi és európai emberi jogi normákkal. “Félrevezető és hamis az az érvelés, ami szerint erre a gyermekek védelme miatt van szükség” - idézi a biztost a Guardian.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!