szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az Origo Párt képviselőjelöltje állhat a bíróság elé választás rendje elleni bűntett miatt.

Választás 2018
Diadalmámor és totális összeomlás - ez maradt a 2018-as parlamenti választás után. Magyarország tehát egyrészt olyan, mint volt immár nyolc évig, eközben mégis egészen más lett, mint április 8-án reggel volt. A nagy kérdés most az: hogy jutottunk idáig, és mi jön most. Igyekszünk válaszokat találni.
Friss cikkek a témában

Az Origo Párt Budapest 11. számú választókerületi jelöltje ellen emelt vádat választás rendje elleni bűntett miatt a Fővárosi Főügyészség – derült ki Polt Péter legfőbb ügyész írásbeli válaszából, amelyet Kocsis-Cake Olivio, a Párbeszéd országgyűlési képviselő kérdésére adott.

A vádirat szerint a 48 éves férfi a 2018. évi országgyűlési választáson indult. A jelöléséhez 500 érvényes ajánlásra volt szüksége és az ajánlóíveket úgy adta le a választási irodának, hogy azokon 31 hamis aláírás szerepelt.

Az ügyészség közleménye szerint a férfi az összes íven azt igazolta aláírásával, hogy az ajánlásokat személyesen ő gyűjtötte és az ajánlóíveken megjelölt személyek valóban ajánlást adtak a részére. A vádlott ezt azokon az ajánlóíveken is feltüntette, amelyeken nem ő, hanem segítői gyűjtöttek ajánlásokat. A férfit így országgyűlési képviselőjelöltként nyilvántartásba vették. A választáson egyébként a jelölt mindössze 35 szavazatot kapott.

Az Origo Párt jelöltjének az ívével kapcsolatban már a választás előtt kiderült, hogy nincs minden rendben. A helyi választási bizottság jobbikos tagja, Szabó Balázs arról számolt be akkor az Alfahírnek, hogy az ívek ellenőrzésekor a mellette ülő munkáspárti delegált, Demel Vilmos felfedezte saját nevét a párt ajánlóívén, amelyet állítása szerint soha nem írt alá, az aláírása se egyezett meg a sajátjával.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Windisch Judit Itthon

A jól szervezett kamupártok többet kaszálhatnak az új törvénnyel

A kamupártokra hivatkozva nyúlt bele a választási törvénybe a kormány, csakhogy a jól szervezett formációknak a szigorúbb szabályok mellett is van esélye az indulásra. A Political Capital választási szakértője szerint a Fidesz valójában nem megfojtani, hanem csak keretek között akarja tartani a „kamupártokat", hogy a random asztaltársaságok ne indulhassanak, de például Berki Krisztián pártja előtt ne legyen akadály.