szerző:
Fekő Ádám
Tetszett a cikk?

A Veres Pál polgármester mögött álló frakcióban nem felhőtlen a viszony: egy MSZP-ből kizárt képviselő és két DK-s el sem mentek a nyolc hónap után megtartott közgyűlésre, amin így nem tudtak megszavazni két fontos javaslatot. A 2019-ben összefogott ellenzék a Fideszt szidja, miközben az is elég lett volna, ha a saját frakciótársaik közül megjelenik mindenki. A polgármesteri hivatal szerint nincs itt látnivaló.

Nem túl jó jel az ellenzéki előválasztás előtt, hogy a jelenlegi állás szerint repedezik az összefogás Miskolcon: a Veres Pál polgármester mögé 2019-ben beállt többpárti frakció, a Velünk a Város eddig egységesnek tűnően támogatta a független polgármestert, de a frakció elvesztette a rendeletalkotáshoz szükséges többséget, miután júniusban az egykori alpolgármester, Mokrai Mihály és két DK-s képviselő, Borkuti László és Hegedűs Andrea bejelentette, saját frakciót alapítanak. A korábban a párt megyei elnökségéért is indult Mokrait emiatt ki is zárta az MSZP.

Veres Pál 2019-ben
MTI / Vajda János

Ez persze még nem jelentette volna automatikusan az összefogás szétesését, hiszen a Jobbiknak is létezik frakciócsoportja a közgyűlésben, az viszont már egyértelműbb jel, hogy a frakció három képviselője nem jelent meg a június 30-án, nyolc hónap szünet után megtartott közgyűlésen, ezért két fontos rendeletmódosítás során sem volt többsége a Velünk a Városnak: az ingatlangazdálkodási stratégia kidolgozása mellett egy új lakásrendeletre is javaslatot tettek.

Úgy tűnik, a frakció egyelőre nem akar nyílt háborút a javaslatokat megpuccsoló DK-sokkal, ezért a Fidesz–KDNP képviselőire akarják ráverni a dolgot: Simon Gábor, a Velünk a Város frakcióvezetője a közgyűlés másnapján arra kérte a Fidesz–KDNP képviselőit, vegyék fel a konstruktív ellenzéki szerepet, Szopkó Tibor alpolgármester pedig egyszerűen úgy kommentálta a fiatalok lakáshoz jutásáért hozott törvény leszavazását, hogy “a Fidesz nemet mondott a miskolci fiatalokra.” Ez annyiban igaz, hogy a kormánypárti képviselők nemet mondtak a javaslatokra, de ezt már korábban is lehetett tudni. A miskolci Fidesz ki is húzta magát a felelősség alól, és Facebookon közölték, hogy ha Veres Pál frakciótársai ellátogattak volna a közgyűlésre szavazni, akkor nem buktak volna el ezek a javaslatok.

“A politikai vicc kategóriája, hogy a város polgármestere az ellenzékkel akarja megszavaztatni a rendeleteit, ugyanis akkor nem értjük, hogy mire van a saját frakciója?” – mondta a Boonnak Hollósy András, a Fidesz–KDNP frakció szóvivője, aki szerint a rendelet valójában nem a fiatalokat segíti, hanem családok ezreit sarcolja meg.

Mokrai Mihály
Facebook / Mokrai Mihály

Azt nem tudni, hol romlott meg ennyire a DK és Veres Pál kapcsolata, de sokatmondó adat, hogy Veres az eddigi egyetlen alpolgármestere, a pártnélküli Varga Andrea mellé az elmúlt két hónapban kinevezett két alpolgármestert is: a momentumos Szopkó Tibort, és a jobbikos Badány Lajost, miközben a DK és Mokrai nem kapott pozíciót. De valószínűleg az sem tett jót a polgármester és párt viszonyának, hogy a Miskolcon továbbra is nagy ismertségnek és népszerűségnek örvendő Veres június elején bejelentette, az MSZP-s Varga Lászlót támogatja az előválasztáson Borsod-Abaúj-Zemplén 2-es számú választókerületében a DK-s Hegedűs Andrea helyett.

A vita egyelőre inkább a színfalak mögött zajlik, ugyanis se a Velünk a Város frakció, se a miskolci DK részéről nem hangzott el semmiféle magyarázat a helyzetre. Vitára viszont bőven van ok, hiszen Veres közel sem az a látványosan ellenzéki figura, amilyeneket a kis túlzással inverz Fideszként működő DK szeretni szokott: sokatmondó adat, hogy a polgármester lelkesen jelentette be, hogy az évek óta a város szégyenfoltjának számító egykori Avas Szállót az Orbán Balázs-féle Mathias Corvinus Collegium vásárolja meg és újítja fel, hogy utána általános, valamint középiskolás diákok és egyetemista fiatalok számára nyújtson tehetséggondozási programot.

Orbán Balázs, a Mathias Corvinus Collegium (MCC) Alapítvány kuratóriumi elnöke, a Miniszterelnökség parlamenti és stratégiai államtitkára (j), Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő (b) és Veres Pál (Függetlenek SZIVE-MSZP-Momentum-Párbeszéd-Jobbik-LMP-DK-Mindenki Magyarországa-Velünk a Város) polgármester a miskolci Avas szállóban, mielőtt sajtótájékoztatót tartottak az épület megújulásáról, új funkcióiról 2021. május 18-án.
MTI / Vajda János

De nem volt különösebben harcos akkor sem a polgármester, amikor kiderült, hogy a Miskolci Egyetemet is alapítványi fenntartásba ajándékozza a kormány: olyannyira, hogy Veres elfogadta Varga Judit igazságügyi miniszter felkérését a fenntartó alapítvány kuratóriumához való csatlakozásra.

A polgármesteri hivatal sajtófőnöke, Szántó Rita szerint változás továbbra sincs az ellenzéki egységben Miskolcon: "A városvezető Velünk a Város frakció létszáma változatlan, a város vezetésében nem következett be változás" – mondta a hvg.hu-nak, hozzátéve, hogy természetes, és sokszor előfordul olyan, hogy valaki hiányzik a közgyűlésről. "A Fidesz képviselői megszavazhatták volna azokat az előterjesztéseket, amikkel a vitákban semmi bajuk nem volt, mi több támogatólag nyilatkoztak róla" – mondta.

Bár logikusan hangzik, hogy néha hiányoznak képviselők közgyűlésekről, előfordult ez Miskolcon is, de speciel épp nem ezzel a három képviselővel: Hegedüs, Mokrai és Borkuti a jegyzőkönyvek alapján az új vezetés felállása óta egyetlen közgyűlést sem hagytak ki, egyedül Mokrai késett két alkalommal.

Elértük magát Mokrai Mihályt is: ő annyit mondott, ebben az ügyben nem szeretne megszólalni, ahogy Hegedűs Andrea is annyit válaszolt megkeresésünkre, hogy a közgyűléssel kapcsolatban nem nyilatkozik.

Kérdéseinket feltettük a Velünk a Város frakciónak és a DK sajtóosztályának is, de cikkünk megjelenéséig nem válaszoltak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!