szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Miniszterelnökséget vezető miniszer szerint nem a kormány dönt arról, milyen eszközt használnak megfigyelésre.

Pegasus-ügy
Az elmúlt évek legkomolyabb lehallgatási botrányát szellőztette meg egy nemzetközi oknyomozó együttműködés keretében a Direkt36. Mint kiderült, számos országban ismert újságírók, üzletemberek és ügyvédek százainak mobiltelefonjára telepíthették az izraeli NSO Group Pegasus nevű kémszoftverét, amit minden jel szerint a magyar állam is bevethetett. A botrány legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követheti.
Friss cikkek a témában

A titkos információgyűjtésnek világos szabályai vannak, ezek a szabályok évtizedek óta rögzítettek, ezeket kell betartani – mondta az RTL Klub riporterének Gulyás Gergely. A Miniszterelnökséget vezető minisztert a Pegasus-ügy miatt kérdezte a csatorna, de Gulyás a konkrét izraeli szoftverről nem beszélt.  

Gulyás azt is említette, nem nyilvános információ, hogy ki és milyen technikai eszközt használ lehallgatásra, illetve szerinte ennek eldöntése nem a kormány hatásköre.

Minden államnak van alkotmányvédelmi tevékenysége, minden államnak van hírszerző tevékenysége”  

– mondta a miniszter, aki így se nem cáfolta, se nem erősítette meg, hogy Magyarország vásárolt-e az izraeli programból. 

Direkt36 vasárnap számolt be arról, hogy évekkel ezelőtt elkezdték használni magyar célszemélyek ellen is az NSO nevű izraeli kibercég okostelefonok feltörésére alkalmas kémprogramját, a Pegasust. A célpontként kiválasztott emberek között voltak tényfeltáró újságírók, valamint médiacégeket is tulajdonló vagyonos üzletemberek, illetve az ő szűkebb környezetük is. Kutatásuk során arra utaló közvetett bizonyítékokat találtak, hogy a titkos megfigyelések mögött a magyar állami szervek állnak. 

A Pegasus-ügyről szóló cikkeinket ide kattintva érheti el.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!