szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az elemzés szerint Kínából és Brazíliából érkezett a legtöbb támadás.

Ellenzéki előválasztás
Az ellenzék jelentős része a 2022-es parlamenti választáson a saját esélyeit növelő új, demokratikus intézményként tekint az előválasztásra – ugyanezt a kormány és a Fidesz “Gyurcsány-show-nak" és “bohózatnak” tartja. Az előválasztáson dől el a 106 egyéni körzetben legesélyesebbnek tűnő ellenzéki képviselőjelölt személye és így választják ki az Orbán Viktor kihívójaként fellépő közös miniszterelnök-jelöltet is. Az előválasztás fejleményeit cikksorozatunkban követheti.
Friss cikkek a témában

Elkészült Frész Ferenc kiberbiztonsági szakértő vizsgálati eredménye az előválasztást érintő támadások kapcsán – közölte az aHang, az online előválasztási felület és az informatikai háttér biztosításáért felelős civil szervezet hétfőn.

A civilek szerint a vizsgálat legfontosabb hozadéka, hogy kétséget kizáróan bizonyítja, támadássorozat valósult meg az előválasztást is kiszolgáló infrastruktúra ellen. Szerintük az is nyilvánvaló, hogy ezek a támadások a legfontosabb pillanatokra voltak időzítve.

Az elemzés szerint 

  • a rendszer a nem tervezett hálózati terhelés miatt nem tudott kiszolgálni.
  • Támadási minták tapasztalhatóak a forgalomban, de ezek egyike sem hálózati túlterhelés, sokkal inkább a kiszolgálók és az alkalmazás sérülékenységeit letapogató próbálkozások voltak.
  • A megnövekedett forgalom, melynek 41 százaléka nem rendeltetésszerű volt, valamint a szerverek internetkapcsolatának alulméretezése és a belső szinkronizáció hiányának együttese okozta a leállást.
  • A legtöbb, a rendszer feltörését célzó támadás Brazíliából és Kínából érkezett a rendszer ellen. Ezek mindegyike Botnet tevékenységhez, és nem célzott, humán támadáshoz köthető.

Az aHang azt is közölte, hogy felvállalják, jobban is lehetett volna készülni ezekre a támadásokra. Ugyanakkor azt is írták, hogy a szerverszoba-szolgáltató infrastruktúráját terhelte túl a támadás, ami ellen más konfigurációval sem tudtak volna semmit tenni (mert a rendelkezésükre álló sávszélesség többszörösét továbbították a szerverek felé), emellett a rendszereik eredetileg tervezett kapacitása bőven kiszolgálta volna az előválasztás megvalósítását. A szakértői elemzést továbbították a nyomozóhatóság részére is.

Az online előválasztás rendszere a voksolás első napján állt le. Akkor azt írta az Országos Előválasztási Bizottság, hogy nem sima túlterhelés vagy jól ismert támadási formák, hanem egy összetettebb, több lépcsőből álló visszaélés történhetett. Azt is felvetették, hogy a rendszert Kínából támadhatták meg.

Szerdán azt közölték, hogy nem egy támadás történt, hanem három.

aHang: Több támadás is történt az előválasztás online rendszere ellen

A szombati leállás ügyében a Nemzeti Nyomozó Iroda nyomozást indított.

Vasárnap egyébként rekordot döntött az online szavazók száma, interneten keresztül 20 020-an adták le a voksukat, míg a sátrakban 55 527-en. Az előválasztás kezdete óta már 515 ezren adták le a szavazatukat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!