szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Még a tavalyi koronavírusos évben is milliárdos profittal dolgoztak a hazai vadásztársaságok, az ideutazó külföldi vadászokat jobban érdekli a saját trófea lövése, mint a kiállítás. A rá eltapsolt milliárdokat inkább az élőhelyek megtartására kellett volna költeni.

Dunára hord vizet, aki a hazai vadászatot népszerűsíti – írja a Népszava. A lap több hazai vadászatokat szervező cég illetékeseivel is beszélt, ami alapján kiderült, hogy Magyarországnak így is jó híre van a külföldi vadászok körében, és bár tavaly a koronavírus miatti lezárások nyomán visszaesett a forgalom, idén őszre már újra a régiek a számok.

Szarvasbőgő Eb is volt a vadászkiállításon, Kovács Zoltán adta át a díjakat

„A bolygó felmelegszik és élhetetlenné válik, akár már az unokáink számára, s hogy ez ne így legyen, vissza kell fogni a széndioxid-kibocsátást" - mondja Jamniczky Zsolt, az E.ON Hungária Csoport igazgatósági tagja. Az energiacég a nagy nemzetközi vállalatcsoport tagjaként úttörő szerepet játszik Magyarországon a fenntartható energetikai megoldások elterjesztésében, az e-mobilitástól, a napelemes rendszerek telepítésén át, egészen az évtizedekkel ezelőtt épített villamos hálózatok fejlesztéséig.

Van olyan cég, amely csak az őszi idényben 600–800 vendéggel számol, de őket csak a vadászat érdekli, a kiállítás nem: csak ketten jelezték, hogy ha már itt vannak, megnéznék. A kiállítás a laikusoknak nyújthat plusz információt és élményt. A külföldi, jellemzően német, osztrák, holland, szlovák vadászok érdeklődése a kiállítás iránt más szerint is visszafogott, és van, aki a koncepciót hiányolja a rendezvény mögül, sőt eleve túlhaladottnak látja a kiállítás gondolatát.

A ráköltött 10–16 milliárdnak jobb helye lett volna az élőhelyek megóvásánál, a mezőgazdaság ugyanis egyre inkább bekebelezi a hajdani vadföldeket.

Egy kitömött világ köszön vissza a pénzzel kitömött vadászati világkiállításon

A kormány szerint már alig pár nappal a megnyitása után megérte a ráköltött 17 milliárd forintot a vadászati kiállítás, és ezt leginkább a látogatószámmal igyekszenek bizonyítani, igaz, az nem világos, mit és hogyan is számolnak.

A vadászat ráadásul enélkül is elvan: tavaly a koronavírus ellenére is 30 milliárdos bevételt és 3,4 milliárdos tiszta hasznot hozott az ágazat – írja a lap az Országos Vadászati Adattár alapján. Még 2019-hez képest sem csökkent az érintett társaságok bevétele, csak a profit lett kevesebb körülbelül 200 millió forinttal. A vendégvadásztatásból befolyó bevételekből közel 4 milliárd forintot külföldiek állták, míg a magyarok nagyjából 7 milliárd forintot hagytak a vadásztársaságoknál.

Az országban jelenleg 70 ezer vadász van, akik éves szinten több mint öt nagyvadat tudnak terítékre hozni fejenként, ami ötször több, mint évtizedekkel ezelőtt volt. Többek szerint ez is arra utal, hogy már most többször annyi a vad, mint amennyit képes eltartani a magyar vidék, vagyis fölösleges állami pénzen tovább fűteni az ágazatot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!