szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Laborc Sándor mellett Glemba Zoltán volt nemzetbiztonsági vezető is rajta volt a megfigyelésre szántak listáján.

Pegasus-ügy
Az elmúlt évek legkomolyabb lehallgatási botrányát szellőztette meg egy nemzetközi oknyomozó együttműködés keretében a Direkt36. Mint kiderült, számos országban ismert újságírók, üzletemberek és ügyvédek százainak mobiltelefonjára telepíthették az izraeli NSO Group Pegasus nevű kémszoftverét, amit minden jel szerint a magyar állam is bevethetett. A botrány legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követheti.
Friss cikkek a témában

A Gyurcsány-kormány két nemzetbiztonsági vezetőjét is célba vették az izraeli kémszoftverrel, a Pegasusszal – írta meg a Direkt36 tényfeltáró portál, cikkük a Telex.hu-n jelent meg. Cikkük szerint az érintettek egyike Laborc Sándor, a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) egykori főigazgatója, a másik Glemba Zoltán volt NBH-s műveleti főosztályvezető. Arra, hogy a két, ma már nyugállományát töltő, egykori titkosszolgát célba vették a Pegasusszal, onnan tudni, hogy az ő telefonszámaik is szerepelnek abban a kiszivárgott adatbázisban, mely a kémszoftverrel célpontnak kiválasztott telefonszámokat tartalmazza.

A Direkt36 szerint Laborc és Glemba is 2019 nyarán kerültek a célkeresztbe, de hogy pontosan miért, azt nem tudták megmondani. Úgy vélekedtek, hogy a jelenlegi hatalom talán úgy hiszi, számukra káros információk vannak a birtokukban.

Stummer János: Még él a Pegasus-szerződés, több mint 100 ember érintett

A Nemzetbiztonsági bizottság elnöke szerint Kósa Lajos bakizott, mikor beismerte, hogy az állam megvette az izraeli kémszoftvert.

A célpontok a portál megfogalmazása szerint egy politikai csatározásokkal teli időszakban irányították a magyar polgári elhárítást a Gyurcsány-kormány idején. Laborcot a 2010-es kormányváltáskor tucatnyi ügyben feljelentették, kilenc büntetőügyben vádat is emeltek ellene, amiből nyolc esetben bűncselekmény hiányában felmentették és egy esetben pénzbüntetést kapott. Glemba egy büntetőeljárásban lett gyanúsított, és őt is felmentették.

Ettől függetlenül a mai napig támadják őket a fideszes vezetők és a kormányhoz köthető sajtófelületek. Laborcot például rendre a Gyurcsány Ferenc vezette Demokratikus Koalíció tanácsadójának vagy félhivatalos tanácsadójának nevezik a fideszes médiában, ám a párt azt közölte, hogy sem szerződéses, sem semmilyen más szervezett kapcsolatuk nincs vele.

Laborc állította, hogy ma egyetlen rendszeresebb közéleti aktivitása van, az, hogy miután a második Orbán-kormány megszüntette a szolgálati nyugdíj és a rokkantsági nyugdíj intézményét, Glembával együtt segített megalapítani a Korkedvezményes Nyugdíjasok Országos Érdekvédelmi Egyesületét. Glemba a portál megkeresésére azt mondta, nem lepődött meg a híreken, de úgy vélte, a történetben nem ő a „nagyágyú”, hanem a Laborchoz fűződő egykori munkakapcsolata miatt válhatott érdekessé.

Azt amúgy nem tudni, hogy a Pegasus valóban feltörte-e a két érintett mobilját. Ezt egy utólagos ellenőrzés tudná csak megválaszolni, de Laborc és Glemba adatbiztonsági okokra hivatkozva elzárkózott ettől.

A Direkt36 szerint az egykori nemzetbiztonsági vezetők célponttá válásában közrejátszhatott, hogy a fideszes vezetők szerint a 2010 előtti években éppen Laborc és Glemba voltak azok, akik politikai indíttatásból megfigyeltek akkor még ellenzéki fideszes politikusokat.

A vádak egy része az úgynevezett Portik-ügyhöz kapcsolódik: 2013-ban kitakarásokkal nyilvánosságra hozott jegyzőkönyvekből kiderült, hogy Laborc és Glemba 2008-ban kétszer is találkoztak Portik Tamással, a magyar alvilág egyik központi alakjával, aki korrupt rendőri vezetőkről ígért az NBH-nak információkat. A beszélgetések leirata alapján viszont kiderült, hogy Portik fideszes politikusokról is szívesen adott volna terhelő adatokat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!