szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Nemzetbiztonsági bizottság elnöke szerint Kósa Lajos bakizott, mikor beismerte, hogy az állam megvette az izraeli kémszoftvert.

Pegasus-ügy
Az elmúlt évek legkomolyabb lehallgatási botrányát szellőztette meg egy nemzetközi oknyomozó együttműködés keretében a Direkt36. Mint kiderült, számos országban ismert újságírók, üzletemberek és ügyvédek százainak mobiltelefonjára telepíthették az izraeli NSO Group Pegasus nevű kémszoftverét, amit minden jel szerint a magyar állam is bevethetett. A botrány legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követheti.
Friss cikkek a témában

Több mint 100 ember ellen vetették be itthon az izraeli kémszoftvert, a Pegaust - derült ki a Partizán műsorában, ahol Stummer János, a Nemzetbiztonsági bizottság jobbikos elnöke volt a vendég.

Stummer - noha tudja, - nem mondott pontos számot az érintetti körről, a műsorvezető, Gulyás Márton tippelésére bólintott rá. Gulyás szerette volna, ha Stummer feloldja azt az ellentmondást, hogy ki szerezte be a szoftvert (a szerződést tényét a honvédelmi bizottsági ülés után beismerő Kósa Lajos szerint a Belügyminisztérium, Vadai Ágnes DK-s politikus szerint viszont nem), azonban a jobbikos képviselő szerint nem ez a releváns kérdés. Úgy gondolja egyébként, hogy Kósa elszólása egy baki volt, nem egy elterelő hadművelet része.

Ő októberben látta a keretszerződést, amely még most is él. Összegekről nincs tudomása, nem ismeri a szerződés mellékleteit sem, úgy fogalmazott, a közepét ismeri.

Stummer szerint a fő kérdés az, hogy a szoftvert mikor, kikkel szemben, milyen felhatalmazással és milyen időszakban használták. A megfigyelti körről senki sem beszél, de egy nemzetközi újságírócsapat részeként a Direkt36 feltárta, hogy itthon újságírókat, médiatulajdonosokat, gazdasági szereplőket, ellenzéki illetve kormánypárti politikusokat is megfigyeltek vagy vettek célba a szoftverrel, sőt, a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat egyik tisztje és a TEK korábbi főigazgató-helyettese is célkeresztbe került. Kósa Lajos a konkrét személyekről már nem volt hajlandó beszélni, személyiségi jogokra hivatkozva.

Stummer a műsorban arról beszélt, noha többet tud, mint amit elmondhat, sok konkrétumra ő sem kap választ a Belügyminisztériumtól vagy a szolgálatoktól. A Nemzetbiztonsági bizottság kormánypárti többsége pedig nem hajlandó belemenni, hogy egy ténymegállapító bizottság vizsgálja az ügyet, amely belenézhetne aktákba, behívhatná a megfigyelést végző operatív tiszteket.

Ő hétfőn az izraeli céghez, az NSO-hoz fordul (amely szankciókat helyezett kilátásba Kósa Lajos nyilatkozata után), hogy megtudja, hogyan detektálja a cég a visszaélésszerű használatot és mit tesznek ellene.

Stummer a műsorban arról is beszélt, ők a következő időszakban arra fognak koncentrálni, hogy kit és milyen engedéllyel figyeltek meg a Pegasussal. Vannak információk a birtokában, és lát olyan forgatókönyvet maga előtt, ami újabb fordulatot eredményezhet az ügyben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!