szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az írás bemutatja a portál történetét Spéder Zoltán érkezésétől mostanáig, az is kiderül belőle, mi vezetett 2020 nyarán a szerkesztőség távozásához.

Index-botrány
Alig néhány hónap telt el azóta, hogy az Index főszerkesztőjének kirúgása miatt felállt a szerkesztőség és új hírportál indított Telex néven, máris menesztették a helyükre kinevezett vezetőket az Index éléről. Szűk fél év alatt tehát két fordulatot is megélt Magyarország egyik vezető hírportálja - kövesse velünk az eseményeket cikksorozatunkban.
Friss cikkek a témában

Hosszú cikket írt a Direkt36 arról, milyen út vezetett az Index 2020-as átalakításáig. A tényfeltáró portál hangfelvételeket is nyilvánosságra hozott, amelyek betekintést engednek a lap jelenlegi szerkesztőségének politikai kapcsolataiba és belső ügyeibe.

Az egyik, 2021 tavaszán készült felvételen Fekete-Szalóky Zoltán, az Index mostani főszerkesztője – akit a napokban az Indamedia hírigazgatójává léptettek elő – arról beszél, hogy a nehéz helyzetben lévő lapnak pénzügyi segítséget nyújtott Mészáros Lőrinc. „Egyetlen ember volt Magyarországon az elmúlt hét hónapban, aki az Indexbe pénzt tudott adni, vagy pénzt adott. Azt Mészáros Lőrincnek hívják. Nem ő a tulajdonos, de ha mi minden alkalommal belemászunk Mészáros Lőrincbe és Várkonyi Andreába, akkor nem lesz, aki pénzt ad bele” – mondta.

A főszerkesztő egy olyan újságíróval beszélt telefonon, akinek belenyúlt a cikkébe, és – ahogy a Direkt36 fogalmaz – kivette belőle a kormány számára kényes részeket. Fekete-Szalóky azt is mondta, őt csak az érdekli, hogy a rábízott hatvan embernek legyen állása, „ahhoz pedig pénzt kell csinálni. Sajnos az a hét hónap, amit itt töltöttünk eddig az Indexnél, az nem volt elég arra, hogy a piacról pénzt szerezzünk. (...) Kétféleképpen lehet életben maradni: úgy, hogyha pénzt szerzünk a piacról, vagy úgy, hogy pénzt, kölcsönt veszünk föl valakitől. Ez volt a Mészáros Lőrinc, de ezt is elvágtuk most már lassan”.

Arról, hogy miért változtat a cikkeken, azt mondta, belefáradt már abba, „hogy minden alkalommal odamenjek hozzátok, elmondjam ezt a történetet. Fogom magam, szépen leülök, kijavítom, megkapom a leb*szást onnan, ahonnan nekem meg kell kapnom a leb*szást, és csöndben megyünk tovább”.

A felvétel egy másik pontján Fekete-Szalóky arról beszélt, hogy Starcz Ákos, az Index.hu vezérigazgatója ígéretet tett arra, hogy nem foglalkoznak Várkonyi Andreával – aki tavaly szeptemberben aztán összeházasodott Mészáros Lőrinccel –, a milliárdosról pedig csak akkor írnak, amikor „nagyon komoly beruházás van, vagy vesz valamit, vagy elad ilyen gazdasági jellegű dolgokat”.

Arról is tájékoztatott Fekete-Szalóky, hogyan érdemes kezelni és elhelyezni a kormánynak kellemetlen híreket az Indexnél. „Azt is mondtam, hogy nyugodtan írjunk meg minden fideszezést-szájerezést, legfeljebb ne toljuk föl, ne húzzuk föl hármasra, hanem toljuk ki ötösre, meg adjuk a Facebookon, hogy üssék”. Ezzel arra utalt, hogy a címlap kevésbé látogatott, alsóbb régióiba helyezzék el az ilyen anyagokat.

A Direkt36 felidézett olyan cikkeket is, amelyeket a forrásai szerint Fekete-Szalóky módosított úgy, hogy eltávolította a kormány számára kényes részeket. Emlékeztetett, hogy nem sokkal a főszerkesztő érkezése után „Szeredy Dani” álnév alatt jelent meg cikk Rogán Antal Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter új feleségének földvásárlási ügyéről, amelyben arról írtak, hogy a szerződés nem teljesült. Később Rogán maga is ugyanezzel védekezett. Több indexes forrás szerint a szerkesztőségi rendszerben utólag lehetett látni, hogy Fekete-Szalóky szerkesztette be az írást, és ő választotta ki hozzá az álnevet. Ő jegyezte a Mészáros Lőrinccel készült, baráti hangvételű interjút is, amelyet a szerkesztőségből többen problémásnak tartottak. A lap indexes forrásai szerint a vezetőség azzal védekezett: ilyen cikkekre van szükség ahhoz, hogy az újság finanszírozható legyen.

A Városháza-ügyről szóló első cikk, a „Budapest vezetése eladná a Városháza épületét” című is Fekete-Szalóky neve alatt jelent meg, amely miatt a Direkt36 szerint többen dühösen kifakadtak, mondván, kárba vész a munka, amelyet eddig végeztek azért, hogy az Indexet újra komolyan vegyék az olvasók és más újságírók. A főszerkesztő azt elismerte, hogy túl kevés időt adtak a városvezetésnek, hogy reagáljon az írásra a megjelenés előtt, azt azonban nem – igaz, nem is cáfolta a lapvezetés –, hogy a cikk valamilyen politikus vagy a kormányközeli tulajdonos megrendelésére készült.

A cikk szerint akkoriban kezdődött a politikai indíttatású nyomásgyakorlás az Indexnél, hogy annak munkatársai 2020 nyarán felmondtak, az új szerkesztőség vezetését pedig Szombathy Pál vette át. Kritikus megjegyzéseket tett a megjelent cikkekre és megkérdőjelezett bizonyos szerkesztői kérdéseket például Vaszily Miklós, az Indamedia kormányközeli résztulajdonosa, akinek megjegyzései alapján állítólag különösen érzékeny témának számítottak a Rogán Antallal és környezetével kapcsolatos, valamint a koronavírus-járvány kormányzati kezeléséről szóló hírek.

A másik beszélgetés, amelynek felvételét a Direkt36 nyilvánosságra hozta, 2020 nyarán zajlott le Dull Szabolcs akkori főszerkesztő és Gerényi Gábor között. Utóbbi dolgozta ki azt a tervet, amelynek értelmében az Index rovatait külső cégekbe szervezték volna ki, amit azonban az újságírók a függetlenségük elleni támadásnak tekintettek, így Dull eltávolítása után a teljes szerkesztőség távozott.

A felvételen Gerényi arról beszélt, hogy a „legesleg központnak” az a „percepciója” alakult ki, hogy az Indexnél „munkamódszeri hiányosságok” vannak, és a túlélés érdekében végre kell hajtani a tervét. Szakmai hibákat említett, amelyek „egy irányba húznak” és jellemzően a kormányoldalnak ártanak. Dull később az átalakítási javaslatra visszatérve rákérdezett: Rogán Antalnak „az miért jó, ha az Index nyolc cégben van”? Gerényi erre azt felelte: „A Rogánnak nem az jó. A Rogánnak az a jó, hogy én elmondtam, hogy az a szerkezeti váltás, ami nekem már készen volt tíz évvel ezelőtt, az az Index minőségére garancia lesz. És ő elfogadta.”

A Direkt36 számos kérdést küldött az Indexnek a cikkében foglaltakkal kapcsolatban, de Starcz Ákos azt válaszolta, hogy „nem szeretnénk semmilyen politikai csatározás részévé válni, így a kampányidőszakban nem kívánunk élni a megszólalás lehetőségével”. Azt ugyanakkor közölték, hogy büntető feljelentést tettek a főszerkesztőről kiszivárgott felvétel miatt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!