Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az elmúlt években több holland fiatal is megpróbált droggal kereskedni magyarországi fesztiválokon: a Sziget történetének legnagyobb, százmilliós drogfogása főszereplőinek a barátsága bánta az ügyet, és bár azóta ismét Hollandiában vannak, még ott is ülniük kell. Akadt olyan holland, aki magyar börtönben tanult meg tökéletesen magyarul, és volt egy trió, aki szerencsésen megúszta felfüggesztettel. Mindre jellemző, hogy amatőrök és jó családból származnak.

Ahogy a magyar bíróság előtt megígérte, Hollandiába visszatérve szorgalmasan dolgozik az autóiparban Gert-Jan N., az a fiatal holland férfi, aki 2019-ben a társával együtt azért került be a hírekbe, mert úgy nézett ki, a Sziget Fesztivál történetének legnagyobb drogbizniszére készültek. Az előkészületek legalábbis erre utaltak, mert a valóságban nem profi, hanem ügyetlen, amatőr hibákon elcsúszó drogkereskedők voltak. Csakhogy az a rengeteg kábítószer, amit behoztak az országba, a profik közé emelte őket: a kocsijukban 14 és fél kilónyi előre sodort füves cigit, 1642 gramm ecstasy tablettát és 176 gramm marihuánát találtak, de akadt a sátrukban is kábítószer, így a náluk talált drog összértéke elérte a százmillió forintot. A lefoglalt anyag összmennyisége a jelentős mennyiség alsó határát több mint ötvenegyszeres mértékben meghaladta, ami azt jelentette, hogy elméletileg az összes fesztiválozót el tudták volna kábítószerrel látni. Csakhogy a gyakorlatban már a Sziget Fesztivál nulladik napján, húsz perccel azután lebuktak, hogy egyáltalán elkezdték volna árulni a drogokat. Amatőrségüket mi sem bizonyította jobban, mint az, hogy árukészletüket szórólapokon hirdették a fesztiválozók körében.

Annak idején a holland sajtó is felkapta a sztorijukat, miután kiderült, hogy a két fiatalnak sem bűnözői múltja, sem bűnözői kapcsolata nem volt. 2021 januárjában aztán a két holland fellélegezhetett, miután jogerős ítéletében a Fővárosi Ítélőtábla ötről négy évre és fegyház helyett börtönre enyhítette a büntetésüket.

A Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) által közreadott kép a Sziget fesztiválon drogot áruló hollandok ügyében lefoglalt kábítószerről. A rendőrség lezárta a nyomozást a két holland fiatal ügyében és jelentős mennyiségre elkövetett kábítószer-kereskedelem miatt javasol ellenük vádemelést az ügyészségnek.
MTI / BRFK

Az ügy fordulópontja az volt, hogy a bíróság osztotta azt a védői érvelést, miszerint a szórólapozás igazi amatőrökre vall, ennek köszönhetően pedig egyből le is buktak, márpedig fiatal meggondolatlan felnőttekként a védőik szerint nem érdemeltek akkora büntetést, mint az igazi dílerek.

Miután a két hollandot - a jogerős ítélet kihirdetésekor - kiutasították Magyarországról, egy héten belül önként visszautaztak Hollandiába. “Gert-Jan befejezte az iskoláit és ahogy a bíróság előtt is megígérte, szorgalmasan dolgozik az autóiparban, nyugodt életet élnek” - mondta a hvg.hu megkeresésére Gert egykori ügyvédje, Enzsöl Péter.

Igaz, idén ősszel még mindkettőjüknek be kell vonulnia egy holland börtönbe, hogy a büntetésük fennmaradó részét letöltsék. “Bár nagyon felszabadultak, amikor kiderült, hogy másodfokon 4 év börtönre mérsékelték jogerősen az első fokon még öt éves fegyházbüntetésüket, de így is megviselték őket a történtek” - mondta az ügyvéd, emlékeztetve rá, hogy amíg a magyar börtönben raboskodtak, teljes bizonytalanságban várták a sorsukat, a jövőjüket nem tudták tervezni.

Úgy tudjuk, hogy a két fiatal barátsága gallyra ment a történtek miatt és azóta sem állt teljesen helyre. Az olimpikon Roelf B. előtt ígéretes sportkarrier állt, amit a szigetes drogbiznisz kettétört, a fiatalember rokonai pedig úgy vélték, hogy Gert vitte bele a bajba, őt hibáztatták a történtek miatt. Egyébként az ügyészség is úgy ítélte meg, hogy Gert volt a “sárosabb”, rá ezért is kértek tíz, míg Roelfre nyolc év fegyházat. Roelf egyébként a tárgyaláson arról is beszámolt, hogy a börtönben fel kellett hagynia a rendszeres edzéssel, emiatt szívproblémái lettek. Az első- és a másodfokú ítélet között házi őrizetben voltak és bűnügyi felügyelet alatt álltak, így az már egy kellemesebb időszak volt nekik, a családtagjaik is látogatták őket. Gert magyar ügyvédje azon dolgozik, hogy azok a kedvezményeket, amelyek jó magaviselet esetén védence a magyar büntetés-végrehajtási intézetben is megkapna, mint például a kétharmados kedvezmény, a reintegráció, Hollandiában is alkalmazzák és ezáltal csökkentsék a kinti büntetése időtartamát.

A vádlottak a G. J. N. és társa ellen kábítószer-kereskedelem bűntette miatt indított per előkészítő tárgyalásán a Fővárosi Törvényszéken 2020. június 29-én
MTI / Kovács Tamás

Nem kell viszont Hollandiában börtönbe vonulnia annak a holland férfinak, aki még 2017-ben bukott le egy társával, mert a Sun Fesztiválon akartak droggal kereskedni. A két holland olyan sokáig volt előzetes letartóztatásban, hogy egyikük, Gerben a börtönben megtanult magyarul. Ez persze annyiban könnyű lehetett neki, hogy szinte valamennyi magyar börtönt megjárta, ült Balassagyarmaton, Egerben és Sopronkőhidán, de még Márianosztrán is. Miután kiengedték, egy ideig a Blaha Lujza téren lakott, majd visszament Hollandiába, ahol azóta él és dolgozik. Ő és társának az ügye azért is érdekes, mert bár csak tizedannyi droggal buktak le, mint két évvel később Gerték, mégis nyolc és fél évet kaptak. Másodfokon nekik is enyhítették a büntetésüket három évvel 6 év 6 hónapra. Viszont miután szabadultak és elhagyták az országot, nekik már nem kell Hollandiában börtönbe menniük, ellentétben Gertékkel.

Információnk szerint nemrég szintén magyar bíróság elé kellett állnia egy holland triónak, amiért drogot árultak a Sziget Fesztiválon. A két 19 és egy 20 éves fiatalokból álló társaság még 2017 nyarán jött Budapestre és a Szigeten extasyt és LSD-t árultak, míg a bulizók között elvegyült civil ruhás nyomozók le nem fülelték őket. A holland fiatalokban közös, hogy jó, rendezett családból jöttek, nem voltak anyagi problémáik, és először kerültek szembe a törvénnyel. Akadt köztük, aki a kihallgatásán zokogott és remegett, de hasonlóan kétségbeesettek voltak a rokonaik, akik az előkészítő tárgyalásra Hollandiából érkeztek. Úgy tűnt, hogy a fiatalokra letöltendő börtön vár, mert a lefoglalt drog jelentős mennyiségűnek számított, ráadásul Gerték és Gerbenék esete is azt mutatta, hogy mindezért Magyarországon súlyos árat kell fizetni. Ennek ellenére első fokon mindhárom vádlott felfüggesztett börtönbüntetést kapott, ugyanakkor ez még nem jogerős ítélet, szeptember végén lesz a másodfokú tárgyalásuk.

Első fokon a bíróság figyelembe vette, hogy mindannyian őszintén megbánták, amit tettek, végig együttműködtek a hatóságokkal és az eljárás kezdete óta eltelt négy évben folyamatos bizonytalanságban éltek, nem tudván, mi lesz velük. Az elsőrendű vádlottnál időközben alvászavar alakult ki, ezért egy barátjával Hollandiában céget alapított az alvászavartól szenvedők megsegítésére. A cég olyannyira bejött, hogy a fiatal férfi ma már alvástanácsadóként dolgozik a saját vállalkozásában, ennek köszönhetően pedig már a szüleitől is el tudott költözni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!