Tetszett a cikk?

A miniszterelnök a budapesti konzervatív dzsembori után az Egyesült Államokban is beszédet tartott egy CPAC konferencián. Orbán kormánya politikájával dicsekedett, bírálta a washingtoni demokrata vezetést, és persze sorosozott egyet hallgatósága nagy örömére.

Orbán Viktor magyar idő szerint csütörtök este háromnegyed kilenc körül állt ki a CPAC, avagy a Konzervatív Politikai Akció Konferencia dallasi kiadásának színpadára: az eseményt májusban Magyarországra is elhozták, a miniszterelnökre pedig a tengerentúlon is sztárvendégként számítottak a Donald Trump vezette republikánusok. Arról már korábban értekeztünk, mi áll az újra felerősödő Trump-Orbán barátság mögött, és mit képviselnek ebben a kapcsolatban az olyan események, mint a CPAC.

A miniszterelnök beszédét angolul tartotta. Azzal kezdett: köszöni a vendéglátást Texasban, nagy örömmel tölti el, hogy itt lehet egy szuverén, önálló államban. Ahogy Texas az "önálló csillagos állam Amerikában" - Texas a zászlajában látható csillag után, függetlensége szimbólumaként viseli a "Lonestar state" nevet -, úgy Magyarország az "önálló csillagos ország Magyarországon."

Magyarországot 15 millió ember országának és a kereszténység évszázados bástyájának nevezte, és felhozta viccként, hogy "Ferenc pápa szerint magyarul beszélnek a mennyországban, mert örökkévalóság a nyelvet megtanulni." Ennyit kell tudni az országról elsősorban, magáról pedig azt modnta, hogy régivágású szabadságharcos, édesapa, nagyapa és a leghosszabb ideje regnáló miniszterelnök Európában.

Orbán 2-3 hete azon gondolkodott, vajon mit szeretnének hallani tőle a CPAC-en. Magyarország nem globális szuperhatalom, de egy ezeréves ország. Állítja: szerinte sok embert, küztük a "balos médiát" is megzavarták a meghívásával. "Szélsőjobboldali, rasszista nagyember, Putyin trójai falova" tart beszédet - mondta arról, szerinte mit fog írni róla a fake news média, és leidiótázta a sajtót. Hozzátette, a "kutatások" most éppen azon dolgoznak, hogy bebizonyítsák, lebontotta Magyarországon azokat a demokratikus alapokat, amelyeket már elpusztítottak előtte. "Egy veszett liberális kell legyen valaki ahhoz, hogy ezt gondolja."

Ezután arról beszélt: Magyarországra rá akarják erőltetni a progresszív liberalizmust, ugyanúgy, ahogy a republikánusokra. Ezért nem akarták, hogy eljöjjön, mert ő meg tudja mondani: "hogyan kell legyőzni a szabadság ellenfeleit a politikai csatatéren." Azt mondta: apáink lőtték először a kommunistákat, és mi, a fiaik győztük le őket - "tudjuk, miért kell köszönetet mondani Ronald Reagannek". De a kommunisták feltámadtak, a liberálisokkal összefogtak, és küzdeni kell ellenük, mert a magyarok tudják: a kommunisták és a liberálisok egyek és ugyanazok.

"A győzelem napi szokásunkká vált, de tudjuk a mondást: a tegnap home run-jai nem nyerik meg a ma meccsét" - folytatta. Hozzátette: aki feladja, sosem nyer, aki nyer, sosem adja fel.

Orbán a magyar értékek sikeréért folytatott küzdelemről beszélt. Ehhez szerinte legalább 100 százalék kell, a kritikuk hangok ellenére. Bízni kell a zsidó-keresztény elvekben: ha hiszünk Istenben, hiszünk abban is, hogy ő a saját képére teremtett minket. Emiatt nem lehetünk sosem rasszisták, ez tart vissza minket attól, hogy túl messzire menjünk - állítja, indirekt módon utalva a tusványosi - fajelméletet is fejtegető - beszéde utáni kritikákra. Ezzel szemben szerinte a baloldal nem ismeri a határait, a mondatot pedig Clint Eastwood "tudnod kell a határaidat" idézetére fűzte fel.

"Ne féljünk az ellenfeleinket nevén nevezni" - mondta, majd Soros Györgyről beszél. Magyarországon Gyuri bácsinak nevezzük, mondta, akit jól ismer, és akinek komoly hadserege van pénz, kutatók, egyetemek és a fél EU-bürokrácia formájában. Orbán szerint Soros úgy véli, a magyar kormány elvei vezettek a 20. század tragédiáihoz, a miniszterelnök szerint viszont pont a kereszténységellenes poszt-nyugatiak mennek ebbe az irányba.

Nem csak azt kell tudni, mi felé, hanem abból, hogyan kell harcolni - folytatta. Saját szabályok szerint és csak a győzelemért lehet menni, és tenni arra, mit mondanak a liberálisok. Szerinte a liberálisok a marxizmusokat bújtatják az intézményekben, és ez egy kultúrharchoz vezet. Ehhez pedig meg kell erősíteni a templomokat és a hagyományokat - állította. "Magyarország Dávidként áll szemben a woke Góliáttal."

A magyarok azt tudják megmutatni, hogyan lehet küzdeni saját eszközökkel a nyomás ellen - mondta, majd arról beszélt, hogy mi voltunk az elsők, akik Európában megállították az illegális migrációt. Ezek a bevándorlásról szóló népszavazásról beszélt (igaz, azt nem említette, hogy érvénytelen lett a referendum). Trump határfal-igéretét hozta fel, és mondta: mi felépítettük a határkerítést (az ő szavaival "falat"), amit Tucker Carlson úgy nevezett, hogy "nem egy erős fal, de olyan emberek védik, akik szeretik a hazájukat." Hozzátette: több embert tartottunk a határon kívül, mint amennyivel Dzsingisz Kán rohanta le Európát.

Orbán szerint a végső csatát vívjuk a jövőért, egyben a gyerekeinkért és unokáinkért - itt tért át a családpolitikára. Szerinte a progresszívok azt mondják, nem kell megvédeni a családokat, mert a szerelem az szerelem, és a család az család. Magyarország ebben is a saját szabályai szerint játszik: nálunk a tradicionális családok átörökítik az értékeiket, és ha ezek a tradíciók elvesznek, semmi nem menti meg a Nyugatot a pusztulástól. Ezt követően felsorolta a családpolitikai kedvezményeket, amelyeket az elmúlt években vezetett be a kormány (de nem mondta, hogy ezek nem javították a kormány céljainak megfelelően demográfiai mutatókat). Azt mondta, a házasságok megduplázódtak, az abortuszok megfeleződtek, és mivel a magyar nők négy gyerek után életük végéig mentesülnek a jövedelemadó megfizetése alól, "mindenki keressen magának egy magyar feleséget", amely poént nagyon értékelte a közönség.

Ezután a gendernek ment neki: egy újabb érvénytelen népszavazásra hivatkozva mondta, sosem utasítottak el egy kérdést sem akkora arányban a magyarok, mint a genderrel kapcsolatosakat. Ezután az Alaptörvényt idézte, egészen pontosan annak "családvédelmi" kiegészítéseit idézte. "Az apa férfi, az anya nő, és hagyják békén a gyerekeinket. Pont, vége, nincs vita" - mondta, amire álló taps volt a közönség reakciója.

"Magyarország kompromisszum nélküli védemezője a jogállamiságnak", mondta, majd hozzátette, nem több gender, hanem több határvadász kell, és "kevesebb drag queenre, de több Chuck Norrisra van szükség." Orbán szerint Magyarország a legbiztonságosabb ország Európában, Budapesten pedig bárki biztonságban sétálhat éjszaka.

Ezután az adókra tért rá, elejtve, hogy a progresszívok "mindig több pénzt akarnak az emberektől." Az egykulcsos adórendszerről magyarázott, majd hozzátette, megint megtámadták az országot, mert nem ment bele a globális minimumadóba. Emiatt "a birodalom visszavágott", és az USA megszüntette a Magyarországgal kötött adómegállapodását. Ez volt szerinte a baloldal bosszúja, pedig az amerikaiak az oroszokkal egy hasonló megállapodást megtartottak.

Végül a háborúról beszélt. Kifejtette a tusványosi elméletét, hogy a béke az USA és Oroszország között kell megköttessen. Nem fogja megmondani, mit csináljon Amerika, de annyit mondhat: csak az erős vezetők hozhatnak békét. Ukrajna szomszédjaként tudjuk, hogy erős vezetők kellenek most a leginkább, mayday van.

Azzal zárta: azt gondolom, eleget provokálta az embereket, és rátért a konklúzióra. Az USA-t a legnagyobb hatalmú államnak nevezte, jó és rossz értelemben is. Orbán szerint míg korábban a demokratikus Nyugat legyőzte a nácikat és a kommunistákat, most magával küzd a globalisták miatt, de "a globalisták a pokolba mehetnek - én Texasba jöttem." Harcolni kell, visszaszerezni a washingtoni és a brüsszeli intézményeket, barátokat és szövetségeseket gyűjteni, közösen mozgatni a csapatainkat. Az amerikai időközi és az EP-választások együtt segíthetnek megfordítani a folyamatokat. "Két évük van felkészülni. Nem lesz könnyű, de ne féljenek, mert II. János Pál pápa szavaival élve nincs olyan ellenség, akit Krisztus nem győzött le."

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Nagy Iván László hvg360

Orbán és Trump: egy teljesen szürreális kapcsolat

Orbán Viktor ma lép fel a dallasi CPAC-en a Republikánus Párt holdudvara előtt, Donald Trumppal pedig már találkozott is. A transzatlanti barátságban új fejezetet nyitottak a 2020-as évek, egy kis ország vezetése és a szuperhatalom ellenzéke egymástól inspirálódik, ez azonban inkább árulkodik arról, mennyire megütötte őket a Covid és a háború, cserébe viszont kihangsúlyozza Magyarország elkeserítő globális súlyát.