szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A korábbi kiadásokban még nem belviszályként írta le a Krím Oroszország általi bekebelezését, és külön kitért a két szakadár régióra is.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Mi is megírtuk, hogy a tények helyett az oroszbarát narratívát tanítja Ukrajnáról és a Krím-félszigetről a Nemzeti Köznevelési Portálon elérhető, nyolcadikosok számára készült földrajzkönyv.

A szerzők ugyanis azt sugalmazzák, hogy nincs itt semmi látnivaló, ez csak egy kis ukrajnai belvillongás, hiszen az ukrajnai oroszok és az ukránok között robbant ki konfliktus a Krímért. A könyv magáról a 2014-es kelet-ukrajnai háborúról semmit sem ír, és a két szakadár régióról, Donyeckről és Luhanszkról sem tesz említést. Bónuszként pedig a nyitóképünkön is látható rajzon úgy ábrázolja Ukrajnát, mint amin Oroszország, az USA és az Európai Unió marakodna.

Az oroszbarát tankönyv 2018 óta van forgalomban, de a Telex egy olvasója lefotózott egy egy évvel azelőtti kiadást. A 2017-es verzióban még a tényeknek megfelelően az szerepelt, hogy Oroszország bekebelezte a Krímet, és benne van a két szakadár régió születése is, illetve az, hogy azokat sem az ENSZ, sem az Európai Unió nem ismeri el.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!