Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Ezek végrehajtására és támogatására, illetve fenntartására alkalmas kötelék kijelölésére és célfelkészítésére adott utasítást Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter.

A „hadszíntér-specifikus felkészítésről” szóló utasítás csütörtök este jelent meg a Hivatalos Értesítőben. A Magyar Honvédség parancsnokának adja azt a feladatot, hogy „erre irányuló nemzetközi jogi és közjogi felhatalmazás esetére gondoskodjon afrikai műveleti területen különleges műveleti feladatok végrehajtására és támogatására, illetve fenntartására alkalmas kötelék kijelöléséről és célfelkészítéséről”. A kötelék telepítésre történő készenléte elérésének a határideje 2022. november 30. Ehhez „szakmai támogatást” a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálatnak kell adnia. Az nem derül ki a szövegből, hogy melyik afrikai országban történne a bevetés.

Az országgyűlés 2021 novemberében döntött arról, hogy „a Magyar Honvédség a francia haderővel közreműködésben, a BARKHANE művelet részét képező TAKUBA alkalmi harci kötelékben a Mali Köztársaság és a Nigeri Köztársaság területén tanácsadási, támogatási és harctéri mentorálási feladatok ellátására egy, legfeljebb 80 – váltási időszakban 160 – fős, a szükséges technikai eszközökkel, fegyverzettel, felszereléssel ellátott katonai kontingenssel 2023. december 31-ig részt vegyen”. Végül, mint Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter bejelentette, 62 magyar katonát küldtek, kilencedik országként csatlakozva az alkalmi harci kötelékhez. Ruszin-Szendi Romulusz altábornagy, a Magyar Honvédség parancsnoka idén januárban azt mondta erről, hogy fontos magyar érdeket szolgálnak a magyar katonák a Száhel-övezetben: segítik ott orvosolni a problémákat, ahol keletkeznek, különben az onnan induló migránsok bárhol megjelenhetnek, akár Magyarország déli határán is

Csakhogy ezután puccs tört ki Maliban, az új katonai vezetők felmondták a szerződéseket, még az egykori gyarmattartó Franciaország nagykövetét is kiutasították, így a külföldi katonáknak is távozniuk kellett. „A Takuba számára jelenleg nincsenek meg a működési feltételek. Ezért összehangoltan kivonják erőiket Mali területéről” – fogalmazott az erről szóló közlemény. Helyüket egyebek mellett a hírhedt orosz zsoldossereg, a Wagner-csoport foglalta el.

A magyar honvédelmi miniszter új utasítása nemzetközi jogi és közjogi (azaz magyar országgyűlési) felhatalmazás esetére írja elő a különleges afrikai műveletekre alkalmas csoport felállítását, de konkrét novemberi határidővel. A háttér egyelőre nem ismert.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Világ

Videón a Maliban hivatalosan nem jelen lévő orosz zsoldosok

A nyugat-afrikai Malit kormányzó junta tagadja, hogy behívták az országba a Wagner nevű orosz zsoldosközvetítő cég fegyvereseit, de több olyan videó és fénykép is napvilágot látott, amelyen jól láthatóak az orosz „vendégmunkások”. Mali most arról beszél, hogy csak „kiképzők” érkeztek.